Tosia i Julek idą do lekarza. (Nie) tacy sami -Magdalena Boćko-Mysiorska

Date
wrz, 30, 2021

Seria o Tosi i Julku zagościła w naszym domu, a przygody rodzeństwa bardzo często pomagają w zrozumieniu trudnych sytuacji. Dzieci uwielbiają te książeczki za prosty tekst, dostosowany do ich wieku oraz dwójkę bohaterów, których nie da się nie lubić. Dorośli cenią podejście autorki, która stara się pomóc zrozumieć strachy i lęki dzieci, a dodatkowo przekazuje cenne wskazówki, jak radzić sobie w trudnych sytuacjach, jaką jest – przykładowo – wizyta u lekarza.

Dzieci mają różne podejście do badania lekarskiego. Jedne z ochotą pozwalają zajrzeć do gardła, uszu czy przyłożyć stetoskop do uszu. Inne, niestety, reagują krzykiem i niechęcią. Gabinet lekarski może je denerwować, bo to miejsce nowe, obce i może się wiązać z różnymi, przykrymi wspomnieniami. Mój syn przeszedł od etapu fascynacji badaniem i wszystkimi nowymi narzędziami, którymi posługiwała się pani doktor, do tzw. syndromu białego fartucha, znany rodzicom, którzy jakiś czas spędzili z dziećmi w szpitalu. Nadal wizyty lekarskie nie są przyjemnością, ale dzięki lekturze książeczki „Tosia i Julek idą do lekarza” mogliśmy porozmawiać, a mój syn wiele zrozumiał. Bardzo spodobało mi się zestawienie zachowań rodzeństwa na zasadzie kontrastu. Julek z ochotą poddaje się badaniu, ale jego siostra robi to niechętnie. Tosia obawia się tego, co się może wydarzyć. Autorka, krok po kroku, przeprowadza młodych czytelników przez całą wizytę lekarską, w sposób prosty wyjaśnia wszystkie procedury, co pozwala małym czytelnikom powoli oswajać się z tematem wizyt lekarskich.

Oprócz wartości merytorycznej „Tosia i Julek idą do lekarza” to książeczka, która cieszy oko. Ciepłe, łagodne i bardzo spokojne ilustracje są miłe dla oka, przyciągają uwagę młodszych odbiorców i dopełniają tekst. Uwielbiam kreskę pani Doroty Prończuk.

Tuż za częścią skierowana do najmłodszych, autorka umieściła tekst, który każdy rodzic powinien przeczytać od deski do deski. Oprócz krótkiego wyjaśnienia, w podpunktach wyszczególnione zostały sposoby na to, jak pomóc maluchom radzić sobie ze stresującą wizytą u lekarza. Jak już niejednokrotnie wspominałam, dzieci boją się tego, czego nie znają, a obserwowanie wizyty Tosi i Juka w przychodni, pozwala im oswoić lęk, a co najważniejsze, zroz umieć swoje własne emocje.

Tosia i Julek myją zęby

Tosia i Julek uczą się dzielić 

Tosia i Julek się kąpią


Autor: Magdalena Boćko-Mysiorska
Ilustrator: Dorota Prończuk
Tytuł: Tosia i Julek idą do lekarza
Seria i nr tomu: (Nie) tacy sami
Wydawnictwo: Dwukropek
Wydanie:
Data wydania: 2021-09-08
Kategoria: literatura dziecięca 2+
ISBN: 9788381413633
Liczba stron: 14


Kasia

Położna. Mama Gabrysia. Książki kocham czytać od dzieciństwa, a teraz poznaje świat powieści dla dzieci. Kocham mój zawód, ale spełniam się także pisząc i szydełkując. Ciągle chcę doświadczać czegoś nowego.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Ciężarówka i przyczepka wiozą choinkę

Ciężarówka i przyczepka wiozą choinkę

Kasiagru 16, 2021

O poprzedniej części mogliście już przeczytać – bardzo mi się spodobała I z wielkim zaintrygowaniem przystąpiłam do lektury części drugiej,…

dummy-img

Guzikowa książka Sally Nicholls, Bethan Woollvin

Szkrabajekmar 25, 2020

“Guzikowa książka” Sally Nicholls to nowa propozycja od wydawnictwa Nasza Księgarnia przeznaczona dla najmłodszych. Razem z moją prawie dwuletnią córką…

Dlaczego szkoła Cię wkurza i jak ją przetrwać – Mikołaj Marcela

Dlaczego szkoła Cię wkurza i jak ją przetrwać – Mikołaj Marcela

Szkrabajeklut 21, 2022

Czasem można się zdziwić, ile wiedzy pamięta się z podstawówki. I nie są to informacje, które wykuło się na blachę,…

Tomek i przyjaciele. 3 bajeczki przed snem-Beata Żmichowska

Tomek i przyjaciele. 3 bajeczki przed snem-Beata Żmichowska

Martalut 22, 2021

Tomek i przyjaciele. 3 bajeczki przed snem-Beata Żmichowska Spowolnienie rytmu dnia, rozmowy i cały rytuał, jakim pragniemy zakończyć tak owocne…

Moja pierwsza gra. Na Jagody.

Moja pierwsza gra. Na Jagody.

Kasiamaj 31, 2021

Na Jagody. Gra z Treflikami Z planszówkami warto dzieci oswajać od najmłodszych lat. Czy jest lepszy sposób na spędzenie wspólnego czasu w…