Cuda w lesie

Cuda w lesie – Gabby Dawnay

Date
kwi, 04, 2023
Comments
Możliwość komentowania Cuda w lesie – Gabby Dawnay została wyłączona

Sen to niesamowicie ważna sprawa. Wiadomo, że by się do niego przygotować, należy wykonać szereg zadań, które wyciszą nas po dniu pełnym przygód. Nie każdy maluch jednak da się szybko wyciszyć i odpuścić bajkę na dobranoc. Wtedy też sięgamy po historyjki zabierające nas w magiczną podróż. Zmysły zaczynają się uspokajać i dają się porwać lekkości czytanego tekstu. Opowieści 5 minut przed snem delikatnie, z wyczuciem i nutką przygody między kartami ukołyszą do snu każdego.

Cuda w lesie

Teraz pomyśl o spokojnym, kojącym i odseparowanym od ludzi miejscu, gdzie natura każdego dnia daje z siebie to, co najlepsze. Las, cichy, nieprzenikniony i pełen tajemnic, które uda nam się za chwilę poznać. Cuda w lesie to niesamowita książeczka, idealnie nadająca się na wieczorne czytanie. Twarda oprawa skrywa w sobie leśne opowieści pełne wiedzy i ciekawostek spisane w wierszowanej formie, która jak nic innego potrafi wprowadzić czytającego w stan błogiego odpoczynku. O czym przeczytamy? Od niewielkiego grzybka, który rozmnaża się tworząc coraz to większe kolonie, przez jelenie, szpaki, żaby i leśny internet, aż po tańczące pszczoły i ćmę tak zafascynowaną księżycem. Rym po rymie zatoniemy w puchowej pierzynce z mchu i liści, dając się zaczarować ciekawostkom o leśnych przyjaciołach i ich życiu.

Wśród ilustracji

Cuda w lesie są wydane przepięknie. Cudowna, wytłaczana okładka lśni, gdy poruszamy nią w różnych kierunkach. Równie ciekawie jest w środku. Mały czytelnik w jednej chwili odnajdzie się w leśnych okowach i rozpocznie niesamowitą przygodę z barwami natury. Odcienie ziemi, leśnych roślin i zwierzyny zamieszkującej las zachwycają już przy pierwszym spojrzeniu. Im dłużej przyglądamy się tej fascynującej kresce, tym więcej dostrzegamy szczegółów. Każda nawet najmniejsza kreska jest ważna i zauważalna w całym obrazie. Mona K czaruje piórem i pozwala nam dostrzec w swoich pracach ciszę, spokój i siłę natury. Daje nam emocje, dynamikę i ruch. Dzięki temu przygoda w lesie pełna jest cudów.

Wśród słów

Obraz to jedno, a słowa kroczą swoją drogą. Tu kreska i słowo łączą się w spójną i mocno klimatyczną księgę, pełną mniejszych opowiastek. Te krótkie, rymowane teksty czytane na głos nabierają niezwykłej mocy. Dzieci mogą zakopać się w pościeli i w skupieniu słuchać miarowego głosu rodziców, który w mgnieniu oka przenosi ich w leśny świat pełen cudów. Plastyczny język, jakim zostały spisane owe wiersze, idealnie nada się do wieczornych czytanek. Rymowana forma z łatwością skupi dziecięcą uwagę i przekaże skrywającą się w tekście wiedze. Do tego ten papier, na którym słowa i obrazy zaczynają żyć. Naturalne kolory drukowane na papierze wyglądają realistycznie i magicznie, szczególnie w połączeniu ze stonowanym światłem nocnej lampki.

Podsumowanie

Cuda w lesie czytają się same. Nawet nie zauważyliśmy, gdy dzieci poszły spać, a my wciąż półszeptem snuliśmy rymowane historyjki i z zachwytem wodziliśmy wzrokiem po przecudownych, naturalnych ilustracjach. Zaskoczenie i zachwyt mieszały się z radością obcowania z leśnymi opowieściami, pełnymi wiedzy i ciepła oraz spokoju. To nie tylko forma, ale i fabuła z lekkością scalona w opowieść daje gwarancje dobrej i magicznej nocy. Pełna wartości, leśnych tajemnic i magicznych ilustracji książka, którą po prostu powinno się mieć i do niej wracać.


Autor: Gabby Dawnay
Tłumaczenie: Kasia Huzar-Czub
Ilustrator: Mona K
Tytuł: Cuda w lesie
Tytuł oryginalny: 5 minutes Nature Stories. Everyday miracles
Seria i nr tomu: Opowieści 5 minut przed snem
Wydawnictwo: Harper Kids
Wydanie: pierwsze
Data wydania: 2023-03-22
Kategoria: o zwierzętach, dla dzieci ( 3+)
ISBN:978832773718
Liczba stron: 96


Marta

Mama Amelki i Antka. Miłośniczka słowa pisanego i powieści graficznych. Niezmiennie szuka swojego azylu prowadząc bloga martawsrodksiazek.pl. Kilka słów o mnie? Cóż, dusza zanurzona w fantastyce z sercem z czystego romansu, łaknę przygód i szczypty strachu, z codziennością wypełnioną literaturą dziecięcą w tle. Gdy nie czytam, tworze i na wiele sposobów wyrażam siebie.

Related Posts


Przeczytaj również

Wszyscy jesteśmy wyjątkowi

Wszyscy jesteśmy wyjątkowi

Kasiawrz 19, 2022

Nie ma dwóch jednakowych osób. Wszyscy się czymś od siebie różnimy i to dzięki temu nasz świat jest piękny i…

Fingal i Aileen Anna Śliwińska

Fingal i Aileen Anna Śliwińska

Szkrabajekcze 1, 2023

Baśniowa opowieść o ogromnej sile przyjaźni. „Fingal i Aileen” to książka teoretycznie dedykowana dzieciom. Ja lubię jednak czasem sięgać po…

Minecraft. Tryb czytania. Górskie wyzwanie/Moby w świecie podstawowym

Minecraft. Tryb czytania. Górskie wyzwanie/Moby w świecie podstawowym

Martakwi 8, 2022

Już wielokrotnie czytaliście drodzy rodzice, jak ważne jest podejście waszego dziecka do nauki, ale i wasza postawa, która jest podstawą…

Nierozłączki. Skazane na balet – Annie Barrows

Nierozłączki. Skazane na balet – Annie Barrows

Szkrabajeklis 24, 2020

Nierozłączki. Skazane na balet – Annie Barrows   Giselle wydaje się na tyle fascynująca, że Lilka i Pestka muszą, ale…

Trwa konkurs literacki “Popisz się talentem”

Trwa konkurs literacki “Popisz się talentem”

Kasiakwi 14, 2021

Trwa konkurs literacki “Popisz się talentem” Trwa 5. edycja “Popisz się talentem” – największego w Polsce konkursu literackiego dla uczniów…