Małgosia, dziewczynka z lodówki

Małgosia, dziewczynka z lodówki – Vincent Zabos

Date
gru, 13, 2023
Comments
Możliwość komentowania Małgosia, dziewczynka z lodówki – Vincent Zabos została wyłączona

Jak galaktyka szeroka istnieją miejsca, gdzie dzieci potrzebują wsparcia. Czasem to tylko słaba ocena, kłótnia z przyjacielem a innym razem choroba kogoś bliskiego. Tak czy inaczej, wsparcie jest niezwykle potrzebne. Z każdym smutkiem i porażką poradzimy sobie o wiele łatwiej z kimś u boku. Na szczęście we wszechświecie istnieje szkoła, która szkoli agentów mających chronić dzieciaki w potrzebie. Na pierwszym roku takiego szkolenia są Herkules i jego kolega Marlon. Ta dwójka musi znaleźć obiekt badań na ziemi i tym samym zaliczyć jedno z zadań potrzebnych do ukończenia pierwszego roku. Jedno ogromne gruchnięcie i sporo krzyków Marlona później Herkules zauważa na dachu budynku dziewczynkę, która zjada lód i zrzuca kota z dachu. Idealny obiekt do badań?

Małgosia, dziewczynka z lodówki

Vincent Zabus to nazwisko, które kojarzy się z tekstami popkulturowymi niosącymi ze sobą dość ciężki, a równie ważny przekaż. Dzięki niemu dostrzegamy emocje towarzyszące chorobom, poczuciu straty, śmierci czy pokładom żalu. Niesiona tą wiedzą musiałam sięgnąć po serię Herkules agent międzygalaktyczny i przekonać się jak styl autora sprawdzi się w połączeniu z superbohaterami i akademią, w której się ich szkoli. Tło historii pozwala nam zatrzeć granice i spojrzeć na pojawiający się problem z innej strony. Łatwiej zmierzyć się z lękiem, który dotknąć może również niejednego agenta, prawda? Poważna choroba, utrata bliskich i brak zrozumienia ze strony innych zostały ujęte delikatnie i ze smakiem, ale i z ogromną dozą stanowczości. Nie powinniśmy bać się emocji, bez względu na ich wydźwięk i siłę.

Wśród postaci

Choć to pierwszy tom serii, to już z ręką na sercu mogę przyznać, że pokochałam Herkulesa i Marlona za ich nie idealność i umiejętność wpadania w kłopoty. Pierwszy z nich swoje miejsce w akademii dostał niejako w spadku po swoim tragicznie zmarłym bracie, który we wszystkim był najlepszy, a nasz bohater cóż, ma całkowicie na odwrót. Grozi mu niezaliczenie roku. Gdy jednak nowo poznana dziewczynka z ziemi prosi go o pomoc, ten nie waha się mimo konsekwencji. Małgosia zmaga się bowiem z podobnymi emocjami, co on. Jej mama jest od miesiąca w szpitalu, a dziewczynka próbuje zamrozić swoje emocje. Czy jej się to uda? Autorowi udało się stworzyć nietuzinkową mieszankę postaci i zdarzeń oraz nadać jej intrygującego charakteru. Całość połyka się dość szybko, a niebezpieczeństwo czyhające na naszych bohaterów w akademii dodaje dynamiki.

Wśród ilustracji

Małgosia, dziewczynka z lodówki to świetna warstwa tekstowa, ale i kreska, która przyciąga wzrok czytelników w każdej grupie wiekowej. Zabawa kolorem, ziemia oraz galaktyka, w której nie ma żadnych zasad co do wyglądu postaci. Ogromne pole dla wyobraźni, które ilustrator wykorzystał w 100 procentach. Kreska jest wyrazista i płynna, a postaci tworzone z jej wielu wariacji są różnorodne, jedne polubimy od razu, inne zaś wzbudzą w nas niepokój i wywołają gotowość do walki. To pięknie scalona opowieść, którą zatrzymano w wielobarwnych kadrach. Do tego zabawa światłocieniem, który sugeruje nam nastrój danej chwili. Antonello Dalena zachwyca i niezmiennie zaskakuje talentem.

Podsumowanie

Małgosia, dziewczynka z lodówki to historia, która zabiera nas w daleką podróż, równocześnie pokazując, że emocje, które towarzyszą nam w ciężkich chwilach, wcale się nie różnią od tych kosmicznych. Vincent Zabus udowadnia, że nie ma dla niego tematu trudnego do przedstawienia w formie komiksu. Jego opowieść podnosi na duchu, nie owijając w bawełnę tego, co smutne, złe i niesprawiedliwe. Nawet we wszechświecie pojawia się śmierć, choroba, smutek i strach. Ważne, by mieć przy sobie kogoś, kto sprawi, że trudne chwile będą znośne. Jestem przekonana, że to jedna z tych serii, które przyjdą z pomocą w odpowiednim czasie. Warto sprawdzić co w trawie piszczy i czekać na kolejne odsłony przygód tej uroczej dwójki.


Scenariusz: Vincent Zabos
Rysunki: Antonello Dalena
Tłumaczenie: Agata Cieślak
Tytuł: Małgosia, dziewczynka z lodówki
Tytuł oryginału: Margot the Fridge Girl
Seria i nr tomu: Herkules agent międzygalaktyczny (tom 1)
Wydawnictwo: Egmont
Wydanie: pierwsze
Data wydania: 2022-10-26
Kategoria: fantastyka
ISBN: 9788328156500
Liczba stron: 48


Marta

Mama Amelki i Antka. Miłośniczka słowa pisanego i powieści graficznych. Niezmiennie szuka swojego azylu prowadząc bloga martawsrodksiazek.pl. Kilka słów o mnie? Cóż, dusza zanurzona w fantastyce z sercem z czystego romansu, łaknę przygód i szczypty strachu, z codziennością wypełnioną literaturą dziecięcą w tle. Gdy nie czytam, tworze i na wiele sposobów wyrażam siebie.

Related Posts


Przeczytaj również

Odrobina czarów – Michelle Harrison

Odrobina czarów – Michelle Harrison

Szkrabajekgru 10, 2020

Odrobina czarów – Michelle Harrison Niedawno mieliście okazję przeczytać moją opinię na temat książki pt. „Szczypta magii” autorstwa Michelle Harrison,…

Miś zwany Paddington – Michael Bond

Miś zwany Paddington – Michael Bond

Szkrabajekwrz 28, 2021

Miś zwany Paddington – Michael Bond Misia Paddingtona z całą pewnością kojarzy wiele osób. A jeśli nie wiecie, kim on…

Zapowiedź: Pani Wiatru

Zapowiedź: Pani Wiatru

Szkrabajekmar 1, 2024

„Pani Wiatru” to stworzona przez Maję Lunde i Lisę Aisato trzecia część tetralogii o porach roku, którą pokochały osoby czytające…

Mity greckie – Joanna Zaręba

Mity greckie – Joanna Zaręba

Michellemar 30, 2021

Mity greckie – Joanna Zaręba Myślałam, że na mitologi greckiej zjadłam już zęby i nie znajdzie się nic, co mogłoby…

Rodzinka Willoughby – wersja fimowa.

Rodzinka Willoughby – wersja fimowa.

Martasie 7, 2020

Poznawanie historii to niezwykła przygoda, która mogłaby trwać jak najdłużej, szczególnie gdy bohaterów pokochasz miłością niepowtarzalną i wieczną. W takich…