Jadą Haliki przezAmeryki

Date
kwi, 17, 2023
Comments
Możliwość komentowania Jadą Haliki przezAmeryki została wyłączona

Pamiętam, gdy byłam nastolatką z wypiekami na twarzy siadałam przed telewizorem i z wypiekami na twarzy oglądałam i słuchałam programu „Pieprz i wanilia”, prowadzonego przez Toniego Halika i Elżbietę Dzikowską. W tamtych czasach podróże po świecie należały jedynie do sfery marzeń, a gawędy Toniego pozwalały oderwać się od socjalistycznej rzeczywistości i zobaczyć inny świat.

Ta młodzieńcza fascynacja sprawiła, że sięgnęłam po książkę Mirosława Wlekłego „Jadą Haliki przez Ameryki”, nim sprezentowałam ją bratanicy.
„Jadą Haliki przez Ameryki” to dalszy ciąg przygód Toniego i jego żony Pieret. Początki przygód tej pary poznajemy w powieści „Przygoda dzika Toniego Halika”, jednak jej znajomość nie jest konieczna do zrozumienia treści omawianego tomu. Opowieść przybliża młodemu czytelnikowi awanturniczą wyprawę młodych małżonków przez obie Ameryki. Każdy, kto oglądał Pieprz i wanilię, wie, że życie Toniego było niezwykłe i pełne fascynujących zwrotów akcji.
Czytając powieść Wlekłego, czytelnik nie tylko poznaje przygody Toniego i jego żony, ale także zostaje zaznajomiony z realiami ubiegłego wieku: brakiem szybkiej komunikacji, problemami paszportowymi, sposobami przesyłania informacji. Najwięcej miejsca zajmują jednak emocjonujące przygody wśród ludów obu Ameryk. Halikowie odwiedzają zarówno emigrantów z Europy, w tym hrabinę van Dory, prowadzącą przytułek dla dzikich zwierząt w Argentynie. W Andach przeprawiali się zniszczonym mostem kolejowym, spotkali prawdziwych rozbójników. Ich spotkania z plemionami tubylczymi przyprawiały o szybsze bicie serca.

Książka napisana jest językiem przystępnym dla dzieci, ale nie infantylnym. Dzięki temu także dorosły świetnie się bawi w czasie lektury.
Ogromnym atutem książki są barwne i niesamowicie zabawne ilustracje Magdaleny Kozieł Nowak. Idealnie współgrają z nastrojem powieści i jej humorystycznym podejściem do przygód Toniego i jego żony.

Książka będzie świetnym prezentem dla małych podróżników i ich rodziców, a nawet dziadków, którzy czytając wnukom przeniosą się w przeszłość i własne wspomnienia.

Anna KruczkowskaAutor: Mirosław Wlekły
Ilustrator: Magdalena Kozieł Nowak
Tytuł: Jadą Haliki przez Ameryki
Seria i nr tomu: 2
Wydawnictwo: Agora
Wydanie: pierwsze
Data wydania: 2022-04-13
Kategoria: dla dzieci
ISBN: 9788326838224
Liczba stron: 160


 

Szkrabajek

Cześć, moi milusińscy. Jestem Szkrabajek, a to moje małe królestwo- z biblioteczką i regałem wspaniałych gier i filmów. Na naszej polanie chyba nikt nie jest tak oczytany jak ja. Uwielbiam się bawić, czytać i sprawdzać, co w trawie piszczy, chyba jak każdy robaczek, prawda? Na szczęście nie muszę zajmować się tym sam. Stworzyły mnie mamy i ciocie, które szukały miejsca, będącego spełnieniem marzeń dzieci w ich rodzinkach.

Related Posts


Przeczytaj również

Książki dla małych kociarzy

Książki dla małych kociarzy

Kasialut 17, 2021

Książki dla małych kociarzy Koty, koteczki, kociaki… Wiecie że dzisiaj obchodzimy Dzień Kota? Z tej okazji wybrałam dla was książki,…

Zostań małym naukowcem z rewelacyjnym notatnikiem!

Zostań małym naukowcem z rewelacyjnym notatnikiem!

Kasialip 12, 2021

Młody naukowiec. Notatnik Witajcie w świecie nauki! Chcecie zaprojektować własny łazik kosmiczny, zrobić minifilm, dowiedzieć się więcej o nanotechnologii, pobrać…

dummy-img

Marzenie Zuzi – Anna Potyra

Kasiasie 3, 2020

W serii Zuzia i Dobre Wróżki ukazało się już kilka pięknie wydanych i niezwykle ilustrowanych książeczek. Są to małe opowiastki…

9 miesięcy czułego chaosu – Lucy Kinsley

9 miesięcy czułego chaosu – Lucy Kinsley

Kasialis 20, 2020

9 miesięcy czułego chaosu – Lucy Kinsley Ciąża to piękny czas, ale… nie dla wszystkich. Dobrze, że coraz więcej mówi…

Tajemnica zaginionych arbuzów – Frigiel i Jean-Christophe Derrien

Tajemnica zaginionych arbuzów – Frigiel i Jean-Christophe Derrien

Szkrabajekcze 28, 2021

Tajemnica zaginionych arbuzów – Frigiel i Jean-Christophe Derrien Pierwszy komiks o przygodach Frigiela, jego wiernego psiego towarzysza Fluffy’ego i dwójki…