Łamacz serc. Sprawy kryminalne Filipiny Lomar. Tom 2 – Greg Blondin, Dominique Zay

Date
lut, 01, 2023

Ludzi można by podzielić na tych, którzy unikają kłopotów, sami je tworzą i tych, którzy w nie wpadają. Każdy radzi sobie z nimi na własny sposób, co nie oznacza, że nie potrzebuje pomocy z zewnątrz. Tak zaczyna się kolejna przygoda Filipiny Lomar, która, choć jest nastolatką, to ma już na swoim koncie kilka rozwiązanych spraw i całkiem niezłą siatkę pomocników. Dziewczyna ma do tego dryg i potrafi wyczuć, w którym kierunku rozpocząć. Tym razem jej klientką została pewna zaniepokojona siostra, która nie wierzy w przypadkowe odkręcenie gazu przez Géraldine. Filipina od razu bierze się do pracy i wpada w kłopoty. Na szczęście i tym razem może liczyć na pomoc Moka, drobnego złodziejaszka, który również prosi o przysługę. Czy łamacz serc i złodziej żywności mogą spać spokojnie, gdy to panna Lomar jest na tropie?

Łamacz serc

Coś czuje, że seria Sprawy kryminalne Filipiny Lomar dopiero się rozkręca, a już wysuwa się na prowadzenie w walce o najbardziej wartościowy i wciągający komiks. Dominique Zay to mistrz snucia scenariuszy, w których sporo się dzieje, a wszelkie elementy scalają fabułę i ukryte w niej wątki wynoszą na wysoki poziom. Łamacz serc równie szybko porywa czytelnika w wir wydarzeń. Krok po kroku wraz z Filipiną sprawdzamy poszlaki, odczuwamy szereg emocji i ten niesamowity impuls ciekawości. Czysta przyjemność na wysokim poziomie, która znów zaskakuje również przekazem. Łamacz serc to nauka empatii, otwieranie się na znaki zostawiane przez bliskich i walka z brakiem samoakceptacji.

Wśród bohaterów

Uwielbiam bystry umysł i cięty język Filipiny, który staje się jej znakiem rozpoznawczym. Ta dziewczyna ma nosa zarówno do ludzi, jak i wątków kryminalnych. Jest odważna, bezkompromisowa, uczciwa i empatyczna. Nie przeszkadza jej to w pakowaniu się w kłopoty i rozwijaniu własnych pasji. Poza nią uwagę kolejny raz przyciąga postać Moka i wyznawanych przez niego wartości. Dziewczyna ma wsparcie mamy, wujka i przyjaciół, a kolejnych osób chcących detektywistycznych porad nie brakuje. Łamacz serc skupia się na Geraldine, młodej i zakompleksionej nastolatce, która dała się nabrać pięknym słowom i nieświadomie pomogła złodziejom żywności. Ten wątek poprowadzono ze smakiem i wyczuciem, a kreacja postaci jest idealnie wpasowana w całość.

Wśród ilustracji

Choć wciąż zachwycam się piórem i pomysłowością scenarzysty, to zeszyty z Filipiną byłyby tylko ciekawym scenariuszem bez świetnej kreski Grega Blondina. To on zaprasza w świat cieni, emocji, które patrzą na nas z kolejnych kadrów i porywają w czytelniczą podróż. Postaci są dynamiczne, a kreska żywo odwzorowuje ruch i każdy najmniejszy zwrot akcji. Zabawa barwą i cieniem nadaje całości głębi i działa na wyobraźnie. Z łatwością odkryjemy niebezpieczeństwo i strach, a także smutek. Łamacz serc scala fabułę i obraz w przepiękną przygodę z nutką niepewności i tajemnicy. Każda sprawa Filipiny uczy młodych czytelników, zachęca do sięgania po pomoc w każdej sytuacji.

Podsumowanie

Już nie mogę doczekać się kolejnych zeszytów, które zabiorą mnie na poszukiwania poszlak w towarzystwie Filipiny i jej kompanów. Co jeszcze jest w stanie załatwić Mok? Jak wiele ciepła i zrozumienia znajdziemy u Gégé? Te pytania łechtają miło czytelnicze serce i zasiewają ziarenka ciekawości. Zostaje czekać na kolejne tomy przygód młodej pani detektyw, która, choć sama jest nastolatką, pomaga dzieciakom poczuć, że mają się do kogo zwrócić z problemami. Lekka, dynamiczna i wartościowa seria, dzięki której narodzi się mnóstwo miłośników kryminalnych zagadek.


Scenariusz Dominique Zay

Rysunki Greg Blondin

Tłumaczenie Nika Sztorc

Tytuł Łamacz serc

Tytuł oryginału Les enqutes de Philippine Lomar 2. Le braqueur des coeurs

Wydawnictwo Egmont

Wydanie I

Data wydania 2022-11-23

Kategoria literatura dziecięca

ISBN 9788328150300

Liczba stron 48


Marta

Mama Amelki i Antka. Miłośniczka słowa pisanego i powieści graficznych. Niezmiennie szuka swojego azylu prowadząc bloga martawsrodksiazek.pl. Kilka słów o mnie? Cóż, dusza zanurzona w fantastyce z sercem z czystego romansu, łaknę przygód i szczypty strachu, z codziennością wypełnioną literaturą dziecięcą w tle. Gdy nie czytam, tworze i na wiele sposobów wyrażam siebie.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Tosia i Julek uczą się dzielić – Magdalena Boćko-Mysiorska

Tosia i Julek uczą się dzielić – Magdalena Boćko-Mysiorska

Kasiamar 15, 2021

Tosia i Julek uczą się dzielić – Magdalena Boćko-Mysiorska „Tosia i Julek uczą się dzielić” to już kolejna część z…

dummy-img

Basia. Wielka Księga Przedszkolaka – Zosia Stanecka, Marianna Oklejak

Kasiamaj 17, 2020

Tytuł: Basia. Wielka księga przedszkolaka Autor: Zofia Stanecka Ilustracje: Marianna Oklejak Seria: Basia. Wydawnictwo: EGMONT POLSKA Data wydania: 15.04.2020 Ocena:…

Święty Mikołaj bombowy gość – Timothy Knapman

Święty Mikołaj bombowy gość – Timothy Knapman

Kasiagru 24, 2021

Święty Mikołaj bombowy gość – Timothy Knapman Co by się stało, gdyby niespodziewanie, do waszego domu, wprowadził się święty Mikołaj?…

Zapowiedź: Jak to zbudować?

Zapowiedź: Jak to zbudować?

Kasiawrz 29, 2021

Dlaczego Krzywa Wieża w Pizie się przekrzywiła? W jaki sposób buduje się mosty? Jak powstaje cegła? Ta książka odpowiada na…

Jedyna taka Ester – Anton Bergman 

Jedyna taka Ester – Anton Bergman 

Szkrabajeklis 4, 2020

Jedyna taka Ester – Anton Bergman Jako ludzie, jesteśmy istotami społecznymi, dlatego tak ważne są dla nas bliskie relacje z…