Tartak tortur-Lemony Snicket

Date
lut, 02, 2023
Comments
Możliwość komentowania Tartak tortur-Lemony Snicket została wyłączona

Do wszystkiego można się przyzwyczaić, nawet złych zdarzeń, które zadomowiły się w twoim życiu niczym stały punkt na mapie. Wszelkie huragany, nieszczęścia i intrygi próbują zwalić cię znów i pozbawić nie tylko tchu, ale i nadziei, która daje ci rodzina. Ile jesteś w stanie wytrzymać? Wioletka, Klaus i Słoneczko już niczego nie biorą za pewnik, chyba że chodzi o poziom nieszczęść w ich życiu. Nowy opiekun nie bardzo przejmuje się ich losem, a tartak, w którym każe pracować rodzeństwu to istne miejsce tortur. Czy może być jeszcze gorzej? Pora to sprawdzić.

Tartak tortur

Myślałam, że mrok to jedno stałe uczucie i nic nie jest w stanie go spotęgować. Lemony Snicket zmienił jednak moje podejście i udowodnił, że złe chwile kumulują się bez końca i całą mocą próbują odebrać światłu siłę. Tartak, do którego trafia rodzeństwo, już z samego przeznaczenia nie jest odpowiednim miejscem dla dzieci. Fakt ten potęguje strach czytelnika o losy Wioletki, Klausa i Słoneczka. Czwarta już odsłona serii zaprawiła nas w bojach i obdarła ze złudnej wiary w dobry finał tej trójki oraz choć jednego rozsądnego dorosłego na ich drodze. Wciąż ogromną robotę robi klimat powieści.

Wśród wrażeń

Mrok jest lepki, a cienie uśmiechają się jakby szyderczo, a to wszystko w miejscach brutalnych i całkowicie nieodpowiednich dla dzieci. Jednak to smutek pochłania nas bez reszty, czepiając się każdego skrawka naszego ciała i umysłu. Ciężar tej emocji pozostawał ze mną na długo po zakończeniu lektury. Postaci drugiego planu od razu stają się podejrzane i nie zyskują sympatii. Czytelnik chwyta się stylu autora i niezłomności bohaterów niczym tonący brzytwy. Skoro ta trójka wciąż potrafi się śmiać i walczyć o swoje, to nadzieja ukrywa się między wersami, a my poza współczuciem, nadal wierzymy w moc rodzeństwa.

Wśród postaci

Tartak tortur pod względem charakterystyki postaci niewiele różni się od poprzednich tomów serii. Choć zmieniają się kolejni opiekunowie i miejsca, w których zamieszkuje rodzeństwo, to wciąż jest tu pełno brutalności, zła i zimna. Najbardziej widać to w bezmyślności dorosłych i decyzjach, jakie podejmują. Potrafią zaskoczyć czytelnika, zarówno pozytywnie, jak i negatywnie. Tartak tortur skrywa w sobie temat, który warto poruszać szerzej i autorowi wyszło to z klasą. Najlepsze jest jednak to, że kolejni bohaterowie idealnie stapiają się ze światem, który my znamy już całkiem nieźle. Dzięki temu nie ma mowy o stagnacji i nudzie. Każdy kolejny tom bowiem zaskakuje kierunkiem, którym prowadzi akcje i pozwala nam na wciąż ożywione reakcje.

Podsumowanie

Z tomu na tom ciężar zła naciska na inne emocje, sfery życia i odmiennie na nas. Warto jednak kontynuować przygodę z serią i odkrywać nowe, mroczne zakamarki dorosłego świata z perspektywy tak kreatywnych i niesamowitych dzieci jak rodzeństwo Baudelaire. Tartak tortur trochę zwalnia pogoń za finałem, obarcza smutkiem, jednocześnie wciąga nas bez reszty w swoje niebezpieczeństwa i tajemnice. Wciąż jest klimatycznie i mrocznie. Niepewność sączy się między wersami, a zło i poczynania Hrabiego zdają się jedynymi pewnymi punktami. Jeśli dotarliście już tu, to znaczy, że proza Snicketa jest czymś dla was.

 


Autor: Lemony Snicket

Tłumaczenie: Jolanta Kozak

Ilustrator: Brett Helquist

Tytuł: Tartak tortur

Tytuł oryginalny: The Miserable Mill

Seria i nr tomu: Seria niefortunnych zdarzeń (tom 4)

Wydawnictwo:  Harper Kids 

Wydanie: drugie 

Data wydania: 2023-01-25

Kategoria: literatura dziecięca

ISBN:978-83-276-7383-1

Liczba stron:208


Marta

Mama Amelki i Antka. Miłośniczka słowa pisanego i powieści graficznych. Niezmiennie szuka swojego azylu prowadząc bloga martawsrodksiazek.pl. Kilka słów o mnie? Cóż, dusza zanurzona w fantastyce z sercem z czystego romansu, łaknę przygód i szczypty strachu, z codziennością wypełnioną literaturą dziecięcą w tle. Gdy nie czytam, tworze i na wiele sposobów wyrażam siebie.

Related Posts


Przeczytaj również

Fingal i Aileen Anna Śliwińska

Fingal i Aileen Anna Śliwińska

Szkrabajekcze 1, 2023

Baśniowa opowieść o ogromnej sile przyjaźni. „Fingal i Aileen” to książka teoretycznie dedykowana dzieciom. Ja lubię jednak czasem sięgać po…

Baw się i ucz! Świętuj z nami

Baw się i ucz! Świętuj z nami

Kasiakwi 11, 2023

  Z tej bogato ilustrowanej książki dowiesz się, jak bawią się dzieci na wszystkich kontynentach i jak świętują ważne wydarzenia.…

Operacja Tajemnica Zaku

Operacja Tajemnica Zaku

Kasiamaj 12, 2023

Tiril i Oliver znów na tropie zagadki. Oczywiście towarzyszy im też Otto, a cała akcja rozgrywa się w starym zamczysku.…

Nominacje do Polskiej Książki Roku 2020!

Nominacje do Polskiej Książki Roku 2020!

Kasiagru 7, 2020

Ten rok nas nie oszczędza, ale Polska Sekcja IBBY przynosi wesołe wiadomości. Ogłoszono nominacje do Polskiej Książki roku 2020! Trzy…

Smerfy i śnieżyca

Smerfy i śnieżyca

Szkrabajekwrz 9, 2022

Zima u Smerfów nie jest łatwa. Muszą zrobić sporo zapasów, a śnieg jest dla nich nie tylko uciążliwy, ale i…