Podróż. Wielka Panda i Mały Smok

Podróż. Wielka Panda i Mały Smok

Date
lis, 21, 2022

Podróż. Wielka Panda i Mały Smok

Gdy pierwszy raz przeczytałam książkę „Wielka Panda i Mały Smok” Jamesa Norbury, to byłam zachwycona. Autor w kilku prostych słowach potrafił zawrzeć całą prawdę o życiu. Dlatego, gdy zobaczyłam, że został wydany kolejny tom, nie mogłam się doczekać, żeby przekonać się, czy i tym razem będę równie zachwycona.

Tym razem para przyjaciół udaje się w tytułową podróż. Mały Smok jest nieszczęśliwy, ale nie wie dlaczego. Czuje, że czegoś mu brakuje, ale czego? Tego musi dopiero sam odkryć. Dlatego jego mądry przyjaciel Wielka Panda postanawia zabrać go w podróż na drugą stronę rzeki. Podczas wędrówki przyjaciele będą mieli okazję odkryć samych siebie oraz przetestować siłę przyjaźni.

„Podróż. Wielka Panda i Mały Smok” jest napisana w zupełnie innym stylu niż tom pierwszy. W pierwszej części praktycznie na każdej stronie była prosta ilustracja, a pod nią krótka sentencja, dialogi, niebędące powiązane z poprzednimi, nad którymi czytelnik mógł się zastanowić, chwilę pomyśleć, może uzmysłowić sobie niektóre sprawy. Natomiast w „Podróży” pojawia się narrator. Cała książka to jedna historia wędrówki. Rozpoczyna się w zaniedbanej świątyni, a kończy, no właśnie, tego zdradzać nie będę.

Ta część ma dużo ładniejsze ilustracje. Nadal są one bardzo proste, ale więcej w nich kolorów. Kolorystyka zmienia się wraz z różnymi etapami wędrówki lub z nastrojem Małego Smoka.

Jeśli chodzi o samą historię, to mam wrażenie, że część pierwsza była bardziej filozoficzna, więcej w niej było zdań do rozważenia. W „Podróży” nadal zdarzają się momenty, które uzmysławiają różne sprawy, skrywają w sobie proste prawdy, jednak odnoszę wrażenie, że jest ich mniej. Bardziej ta książka przypomina bajkę, może nie dla najmłodszych, ale nadal bajkę, z której można wyciągnąć jakiś morał. Nie znaczy to oczywiście, że ta pozycja mi się nie podobała, wręcz przeciwnie, ale bardziej do mnie przemawiała forma pierwszego tomu.

Podsumowując, ostatecznie jestem zadowolona z tej książki. Jest ona bardzo porządnie wydana, ma ładne ilustracje i mądrą historię.

Honorata Jamroży


Autor: James Norbury
Tłumaczenie: Aldona Sieradzka-Krupa
Ilustrator: James Norbury
Tytuł: Podróż. Wielka Panda i Mały Smok
Tytuł oryginalny: The journey. Big Panda and Tiny Dragon
Seria i nr tomu: Wielka Panda i Mały Smok, tom 2
Wydawnictwo: Albatros
Wydanie: pierwsze
Data wydania: 2022-10-26
Kategoria: dla dzieci i młodzieży
ISBN: 9788367426596
Liczba stron: 160


19 listopada 2022
23 listopada 2022

Szkrabajek

Cześć, moi milusińscy. Jestem Szkrabajek, a to moje małe królestwo- z biblioteczką i regałem wspaniałych gier i filmów. Na naszej polanie chyba nikt nie jest tak oczytany jak ja. Uwielbiam się bawić, czytać i sprawdzać, co w trawie piszczy, chyba jak każdy robaczek, prawda? Na szczęście nie muszę zajmować się tym sam. Stworzyły mnie mamy i ciocie, które szukały miejsca, będącego spełnieniem marzeń dzieci w ich rodzinkach.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Świat pełen nadziei – wspaniały poradnik dla dzieci

Świat pełen nadziei – wspaniały poradnik dla dzieci

Kasiakwi 26, 2023

Nikt nie jest za mały, aby zmieniać świat. Cześć! Jesteś Naprawdę Wspaniały/Wspaniała, wiesz? Założę się, że jesteś też myślicielem/myślicielką i…

Gutek i potwory. Pan Flat nadchodzi – Jaume Copons

Gutek i potwory. Pan Flat nadchodzi – Jaume Copons

Szkrabajekpaź 7, 2020

Gutek Zawada jest normalnym chłopakiem, którego mama ciągle gani za bałagan w pokoju, tata mówi o odpowiedzialności, a on… On…

Super M – Dawid Ryski

Super M – Dawid Ryski

Kasiasie 22, 2021

Każdy z nas chciałby poznać superbohatera, nieprawdaż? Przecież herosi to idole, mają super moce i mogą zrobić wszystko. Szkoda, że…

Kolekcja Baby Shark

Kolekcja Baby Shark

Kasiakwi 29, 2021

Mały, słodki, żółty rekinek szturmem podbił serca dzieci na całym świecie, a wszystko to, za sprawą popularnej piosenki „Baby Shark”.…

Rok w górach – Małgosia Piątkowska

Rok w górach – Małgosia Piątkowska

Kasiasty 26, 2021

Rok w górach – Małgosia Piątkowska Góry są piękne o każdej porze roku. Żałuję, że nie mieszkam bliżej, bo wtedy…