Słynna warszawska Syrenka, potworny Bazyliszek czy przerażający wawelski smok to jedne z najpopularniejszych polskich baśni, które od dawien dawna opowiadane są dzieciom na dobranoc. Magiczne istoty, cudowni rycerze i królowe, a to wszystko zaprawione zachwycającą otoczką rodzimej kultury. Najmłodsi od lat wsłuchują się wiernie w opowiadane przez rodziców i dziadków legendy i bajki ukazują piękno Polski i jej wyjątkowość na tle innych państw. „Baśnie polskie” to interesujący zbiór opowiadań przekazywanych z pokolenia na pokolenie odpowiadających na pytanie o najważniejsze zabytki czy historie mające miejsce na terytorium ojczyzny. Dorota Skwarek umieściła w nich te najpopularniejsze, jak i mniej znane, co pozwala najmłodszym na poznanie różnic pomiędzy regionami i zachęca do odkrywania nowych miejsc i historii stojących za różnymi wydarzeniami na historycznym tle Polski.

„Baśnie polskie” zachwycają kolorowymi, przyciągającymi wzrok ilustracjami, które pozwalają dzieciom na obserwowanie rozgrywającym się wydarzeniom. Obrazki są bardzo przyjemne, pokusiłabym się o stwierdzenie, że większość może uznać je za pocieszne. Jedno jest pewne. Dzieci są nimi zachwycone. Książka wydana jest w twardej oprawie, co pozwala uchronić ją przed zniszczeniami. Tekst został napisany większą czcionką, ułatwiającą czytanie. „Baśnie polskie” sprawdzą się zarówno u młodszych, jak i trochę starszych dzieci. Tym ostatnim pozwolą na polepszenie umiejętności związanych z czytaniem.

W zbiorze baśni opowiadających o polskiej kulturze znajdują się utwory opowiadające o powstaniu Polski, o zachwycających smakiem toruńskich piernikach, lwach znajdujących się w gdańskim herbie czy Waligórze i Wyrwidębie, dzieciach wychowanych przez zwierzęta. Autorka skupiła się na pokazaniu dzieciom, w przystępny i interesujący sposób, wydarzeń rozgrywających się na polskich ziemiach i legend opowiadanych od wieków.

„Baśnie polskie” urozmaicą opowieści przekazywane pociechom na dobranoc przez opiekunów. Pozwolą na poznanie historii o Polsce z innej perspektywy poprzez rozbudzenie ciekawości omawianymi utworami. „Baśnie polskie” pozwalają na przybliżenie polskiej kultury i wykazanie jej odrębności w stosunku do utworów zagranicznych. Mogą stać się pretekstem do rozmowy o ojczyźnie i rozbudzeniu patriotyzmu u młodszych czytelników i słuchaczy.

Zbiór utworów opowiadających o wydarzeniach historycznych na terytorium Polski, oprószonych szczyptą magii, pełnych niebezpieczeństw i zachwycających zwrotów akcji, może zachęcić dzieci do odkrywania własnej odrębności na tle postępującego procesu globalizacji. Ukazanie polskiej kultury za pomocą najsłynniejszych baśni rozbudza u dzieci ciekawość, a cudowne ilustracje czarują młodych obserwatorów.

Klaudia Aleksandra Grabowska


Autor: Dorota Skwark

Ilustrator: Monika Giełżecka

Tytuł: Baśnie polskie

Tytuł oryginalny: Baśnie polskie

Wydawnictwo: Jedność

Wydanie: II

Data wydania: 2021-12-08

Kategoria: dla dzieci

ISBN: 9788381446402

Liczba stron: 144


Szkrabajek

Cześć, moi milusińscy. Jestem Szkrabajek, a to moje małe królestwo- z biblioteczką i regałem wspaniałych gier i filmów. Na naszej polanie chyba nikt nie jest tak oczytany jak ja. Uwielbiam się bawić, czytać i sprawdzać, co w trawie piszczy, chyba jak każdy robaczek, prawda? Na szczęście nie muszę zajmować się tym sam. Stworzyły mnie mamy i ciocie, które szukały miejsca, będącego spełnieniem marzeń dzieci w ich rodzinkach.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

“Małe Licho i Anioł z Kamienia” nominowane do Nagrody Polskiego Fandomu imienia Janusza Zajdla!

“Małe Licho i Anioł z Kamienia” nominowane do Nagrody Polskiego Fandomu imienia Janusza Zajdla!

Kasiapaź 20, 2020

Książka pani Marty Kisiel “Małe Licho i Anioł z Kamienia” została nominowana do Nagrody Fandomu Polskiego imienia Janusza Zajdla w…

Las. Składaj i baw się – Annabel Stones

Las. Składaj i baw się – Annabel Stones

Szkrabajeklut 23, 2022

Las. Składaj i baw się – Annabel Stones Jak powinny wyglądać najlepsze książki dla trzylatków? Przede wszystkim powinny zachwycać intensywnymi…

Tunele

Tunele

Szkrabajekmar 27, 2023

Wznowienie serii Tunele to chyba jedno z najlepszych książkowych wydarzeń tego roku. Przeczytanie cyklu od dawna miałam w planach. Na…

Baw się z Guciem – Aurelie Chien Chow Chine

Baw się z Guciem – Aurelie Chien Chow Chine

Kasialut 22, 2021

Baw się z Guciem – Aurelie Chien Chow Chin Czy wasze dzieci znają Gucia? Jeżeli nie, to musicie szybko to…

9 miesięcy czułego chaosu – Lucy Kinsley

9 miesięcy czułego chaosu – Lucy Kinsley

Kasialis 20, 2020

9 miesięcy czułego chaosu – Lucy Kinsley Ciąża to piękny czas, ale… nie dla wszystkich. Dobrze, że coraz więcej mówi…