Słynna warszawska Syrenka, potworny Bazyliszek czy przerażający wawelski smok to jedne z najpopularniejszych polskich baśni, które od dawien dawna opowiadane są dzieciom na dobranoc. Magiczne istoty, cudowni rycerze i królowe, a to wszystko zaprawione zachwycającą otoczką rodzimej kultury. Najmłodsi od lat wsłuchują się wiernie w opowiadane przez rodziców i dziadków legendy i bajki ukazują piękno Polski i jej wyjątkowość na tle innych państw. „Baśnie polskie” to interesujący zbiór opowiadań przekazywanych z pokolenia na pokolenie odpowiadających na pytanie o najważniejsze zabytki czy historie mające miejsce na terytorium ojczyzny. Dorota Skwarek umieściła w nich te najpopularniejsze, jak i mniej znane, co pozwala najmłodszym na poznanie różnic pomiędzy regionami i zachęca do odkrywania nowych miejsc i historii stojących za różnymi wydarzeniami na historycznym tle Polski.

„Baśnie polskie” zachwycają kolorowymi, przyciągającymi wzrok ilustracjami, które pozwalają dzieciom na obserwowanie rozgrywającym się wydarzeniom. Obrazki są bardzo przyjemne, pokusiłabym się o stwierdzenie, że większość może uznać je za pocieszne. Jedno jest pewne. Dzieci są nimi zachwycone. Książka wydana jest w twardej oprawie, co pozwala uchronić ją przed zniszczeniami. Tekst został napisany większą czcionką, ułatwiającą czytanie. „Baśnie polskie” sprawdzą się zarówno u młodszych, jak i trochę starszych dzieci. Tym ostatnim pozwolą na polepszenie umiejętności związanych z czytaniem.

W zbiorze baśni opowiadających o polskiej kulturze znajdują się utwory opowiadające o powstaniu Polski, o zachwycających smakiem toruńskich piernikach, lwach znajdujących się w gdańskim herbie czy Waligórze i Wyrwidębie, dzieciach wychowanych przez zwierzęta. Autorka skupiła się na pokazaniu dzieciom, w przystępny i interesujący sposób, wydarzeń rozgrywających się na polskich ziemiach i legend opowiadanych od wieków.

„Baśnie polskie” urozmaicą opowieści przekazywane pociechom na dobranoc przez opiekunów. Pozwolą na poznanie historii o Polsce z innej perspektywy poprzez rozbudzenie ciekawości omawianymi utworami. „Baśnie polskie” pozwalają na przybliżenie polskiej kultury i wykazanie jej odrębności w stosunku do utworów zagranicznych. Mogą stać się pretekstem do rozmowy o ojczyźnie i rozbudzeniu patriotyzmu u młodszych czytelników i słuchaczy.

Zbiór utworów opowiadających o wydarzeniach historycznych na terytorium Polski, oprószonych szczyptą magii, pełnych niebezpieczeństw i zachwycających zwrotów akcji, może zachęcić dzieci do odkrywania własnej odrębności na tle postępującego procesu globalizacji. Ukazanie polskiej kultury za pomocą najsłynniejszych baśni rozbudza u dzieci ciekawość, a cudowne ilustracje czarują młodych obserwatorów.

Klaudia Aleksandra Grabowska


Autor: Dorota Skwark

Ilustrator: Monika Giełżecka

Tytuł: Baśnie polskie

Tytuł oryginalny: Baśnie polskie

Wydawnictwo: Jedność

Wydanie: II

Data wydania: 2021-12-08

Kategoria: dla dzieci

ISBN: 9788381446402

Liczba stron: 144


Szkrabajek

Cześć, moi milusińscy. Jestem Szkrabajek, a to moje małe królestwo- z biblioteczką i regałem wspaniałych gier i filmów. Na naszej polanie chyba nikt nie jest tak oczytany jak ja. Uwielbiam się bawić, czytać i sprawdzać, co w trawie piszczy, chyba jak każdy robaczek, prawda? Na szczęście nie muszę zajmować się tym sam. Stworzyły mnie mamy i ciocie, które szukały miejsca, będącego spełnieniem marzeń dzieci w ich rodzinkach.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Dziecko na cyfrowym odwyku Małgorzata Majewska

Dziecko na cyfrowym odwyku Małgorzata Majewska

Vickymar 10, 2023

Jak bez krzyku oderwać dziecko od komputera i smartfona. Cieszę się, że przynajmniej jak na razie dla moich dzieci wirtualny…

Listy do A. – Anna Sakowicz

Listy do A. – Anna Sakowicz

Szkrabajeksty 21, 2021

Listy do A. – Anna Sakowicz Śmiem twierdzić, że to jedna z najlepszych książek, jakie dane mi było przeczytać w…

Wskazówki. Paradoks – Bartosz Szczygielski

Wskazówki. Paradoks – Bartosz Szczygielski

Michellemaj 11, 2021

Wskazówki. Paradoks – Bartosz Szczygielski Gdy pozna się pewnych bohaterów, którzy bardzo szybko stają się bliscy naszemu serduchu, to z…

Makaron. Akademia mądrego dziecka. Wiem, co jem!

Makaron. Akademia mądrego dziecka. Wiem, co jem!

Martasty 22, 2023

Jedzenie jest jedną z pierwszych funkcji, jakie opanowuje człowiek. Podróż przez niezwykłe konsystencje, smaki i kolory jest jedną z najbarwniejszych…

Niebosiężne drzewo – Enid Blyton

Niebosiężne drzewo – Enid Blyton

Szkrabajekmar 18, 2022

Niebosiężne drzewo – Enid Blyton Dzieci coraz swobodniej czują się nie tylko na Niebosiężnym Drzewie, ale również w krainach nad…