Ziemniak. Przygody z nauką- Cecile Jugla, Jack Guichard

Date
mar, 31, 2022

Nauka może okazać się niezwykle trafnym wyborem na wspólne popołudnia. Każdy rodzic stara się rozbudzać w swoim dziecku rozwój nowych umiejętności i chęć poznawania świata. Nawet proste produkty dostępne w naszych domach mogą stać się źródłem wiedzy i świetnym polem pod eksperymenty. Wystarczy tylko sięgnąć po pomocną dłoń Akademii mądrego dziecka i ich serię Przygody z nauką, by przekonać się, jak ciekawe rzeczy mieszkają w naszych szafkach i ileż mogą osiągnąć.

Ziemniak

Kartofel, pyra czy też po prostu ziemniak, którego z łatwością znajdziesz w swojej kuchni bez względu na nazwę, jaką posiada, ma właściwości, których nie powstydzi się żaden naukowiec. Co skrywa ta zazwyczaj brudna od ziemi bulwa? Masę ciekawostek zarówno w masie, jak i skórce. Mieni się wieloma kształtami. Któż w wakacje na wsi nie brał udziału w wykopach i nie znalazł ziemniaczkowego serducha czy kaczuszki. Ma wiele kolorów w swym asortymencie. Są te do obiadu, sałatki i te, z których wyczarować można frytki i chipsy. Takie domowe przekąski można przygotować podczas naszych eksperymentów, ciekawi? A ziemniak potrafi naprawdę dużo.

Co siedzi w ziemniaku?

Ziemniaki to warzywa o ogromnym wachlarzu zastosowań. Stworzymy z niego purée, frytki, chipsy, skrobię ziemniaczaną, którą nazywamy mąką ziemniaczaną, a nawet biodegradowalne reklamówki. Wielkie Wow należy się ziemniakowi za taką różnorodność. To niezwykłe warzywo ma jednak sporo w zanadrzu. Podczas tejże naukowej wyprawy sprawdzimy, co ma w środku, jak go wyhodować w domowych warunkach czy z jego pomocą pewna studnia zniknie, a inna się pojawi. Mało? Lecimy dalej, wszak przydałoby się ziemniaka nauczyć pływać, ale czy to w ogóle możliwe. Na to i wiele innych pytań dość obszernie i przystępnie odpowie nam zawartość tej książki.

Wśród ilustracji

Masa ciekawych ilustracji i świetnie skondensowana wiedza łączą się w dobrą lekturę, którą pragniemy połknąć w całości. Lekka kreska i proste postaci, które nie skupiają uwagi na sobie, a danym doświadczeniu sprawdzają się znakomicie. Nie ma mowy o nudzie. Zresztą forma książki pozwala na przeskakiwanie po jej treści wedle uznania. Od zastosowania po purée czy domowe chipsy. Zabawa i nauka w jednym, a do tego pyszne i zdrowe przekąski. Jugla i Guichard to zgrany duet, który wie jak zaciekawić małego czytelnika i obudzić w nim żyłkę naukowca. U nas ziemniak zdetronizował cytrynę i cukier z tej samej serii. Teraz to król kuchennego laboratorium.

Podsumowanie

Dostarczanie dzieciom bodźców rozwojowych jest niezwykle ważnym i równie złożonym procesem. Tysiące ciekawych zabawek przegrywa jednak zazwyczaj z przedmiotami domowego użytku. Stworzenie serii doświadczeń opartych na tym, co można znaleźć pod ręką, jest genialne i łatwe. Lekka i prosta forma zaciekawia dzieci od pierwszej strony. Doświadczenia zwiększają poziom trudności, nie sprawia to jednak żadnego kłopotu małym odkrywcom, którzy chcieliby wykonać je wszystkie od razu. Ziemniak to kolejna część cyklu, który zaskakuje, uczy i bawi. Każdy może poszerzyć swoją wiedzę i sprawić by w kuchni zagościła nauka, a wyobraźnia dzieci zyskała kolejny poziom. To co medal z ziemniaka, a może parę domowych chipsów?

 


Autor: Cecile Jugla, Jack Guichard

Tłumaczenie: Katarzyna Grzyb

Ilustrator: Laurent Simon

Tytuł: Przygody z nauką. Ziemniak

Tytuł oryginalny: La science est dans… LA POMME DE TERRE

Seria i nr tomu: Akademia mądrego dziecka 

Wydawnictwo: Harper Kids

Wydanie: pierwsze 

Data wydania:2022-03-23

Kategoria: literatura dziecięca, popularnonaukowa

ISBN:9788327669056

Liczba stron:32


Marta

Mama Amelki i Antka. Miłośniczka słowa pisanego i powieści graficznych. Niezmiennie szuka swojego azylu prowadząc bloga martawsrodksiazek.pl. Kilka słów o mnie? Cóż, dusza zanurzona w fantastyce z sercem z czystego romansu, łaknę przygód i szczypty strachu, z codziennością wypełnioną literaturą dziecięcą w tle. Gdy nie czytam, tworze i na wiele sposobów wyrażam siebie.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Problemy z Pitagorasem – Stella Terakson

Problemy z Pitagorasem – Stella Terakson

Szkrabajekmar 16, 2021

Tim znów ma problem. Pan Green wydaje się niemiły, a czasami wręcz dziwny. Chłopcu na dodatek nie wolno wrócić do…

Kasia Sienkiewicz zadebiutowała w filmie!

Kasia Sienkiewicz zadebiutowała w filmie!

Kasiacze 9, 2021

Kasia Sienkiewicz zadebiutowała w filmie! Kasię Sienkiewicz, wokalistkę z popularnego zespołu Kwiat Jabłoni, będziemy mogli usłyszeć w filmie! Usłyszmy ją…

Minecraft. Język angielski. Megazadania 7+, 8+, 9+

Minecraft. Język angielski. Megazadania 7+, 8+, 9+

Martamar 30, 2023

W dzisiejszych czasach nauka zdaje się przyjemnością. Dostępność materiałów ułatwiających naukę, różne jej formy i pomoce naukowe, które coraz częściej…

dummy-img

CZAPU CZIPU – Bogna Sroka Mucha

Kasiacze 3, 2020

Jako osoba, która na co dzień spotyka się z problemem ćwiczenia języka oraz buzi cieszę się, że takie książki, o…

Ogromne okno – Lemony Snicket

Ogromne okno – Lemony Snicket

Martasty 14, 2023

Już jedno ziarenko zła potrafi obciążyć umysł i ciało. Czeka w odmętach i rośnie w siłę, by przejąć organizm żywiciela.…