O chłopcu który zniknął świat – Ben Miller

Date
mar, 23, 2022

Oj, takich książek jak „O chłopcu, który zniknął świat” nie da się nie pokochać. To zabawna i sympatyczna opowieść o istotnych w życiu dziecka sprawach oraz o tym, że… problemu nie można po prostu zniknąć – a już szczególnie, gdy dotyczy on naszych emocji. Na szczęście z takimi kłopotami, jak i z czarną dziurą, można sobie poradzić – wystarczy odpowiednie wsparcie!

Kilka słów o fabule

Opowieść opowiada o ośmioletnim Harrisonie, któremu niełatwo kontrolować swój temperament. Pewnego dnia, splotem przypadków, w jego dłonie trafia balonik, bardzo wyjątkowy, który tak naprawdę jest… czarną dziurą. Chłopiec szybko zaczyna wykorzystywać dziwne moce swojej „zabawki”, aby pozbyć się nielubianych przez siebie rzeczy, jednak sprawy szybko wymykają się spod kontroli i przybierają złowieszczy obrót. Nic więcej nie zdradzę – wiedzcie jednak, że ta historia nieziemsko wciąga, a oderwanie się od tej książeczki jest niemal niemożliwe!

Moja opinia i przemyślenia

Książka ma wiele fascynujących momentów – przede wszystkim to fantastyczna pozycja dla rodziców dzieci, które nie do końca radzą sobie ze swoimi wybuchami złości (bo właśnie przez gniew główny bohater się komunikuje). „O chłopcu, który zniknął świat” jest dydaktyczne także pod innym kontem – zaciekawia malucha światem naukowym, gdyż elementy bardziej edukacyjne zostały przedstawione tu w sposób prosty i z całą pewnością przystępny dla młodego czytelnika. Atrakcją jest tutaj także mnóstwo humoru oraz realistyczni bohaterowie, do których prędko można poczuć sympatię – i co ciekawe, autor głównymi bohaterami uczynił swoje dzieci i z nimi konsultował treść tej książeczki. Być może właśnie dlatego całość wypada tak magicznie i naturalnie – i oczywiście przyjemnie pod względem naukowym!

„Jeśli trzymacie w sobie zmartwienia, mogą one wydostać się na powierzchnię pod postacią gniewu. Ale jeśli spróbujecie wytłumaczyć, jak się czujecie, możliwe, że znajdziecie kogoś, kto was zrozumie i zdoła wam pomóc.” (str. 254)

Podsumowanie

„O chłopcu, który zniknął świat” to książeczka z przesłaniem, która zauroczy niejednego młodego czytelnika. Ben Miller serwuje tu dowcipną i pouczającą opowieść o emocjach i pragnieniach, z nieco bardziej naukowym odpowiednikiem „spełniacza życzeń”. Myślę, że każde dziecko pokocha ten tytuł – szczególnie, że pomijając już treść, jest cudnie wydana – posiada dużą czcionkę, idealną do nauki czytania oraz bajeczne ilustracje Danieli Jaglenki Terrazzini, a chwilami kolorystyka stron się zmienia na czarną (wówczas tekst jest analogicznie biały – prezentuje się to bardzo ciekawie). Jeśli więc szukacie niebanalnej lektury dla swojej pociechy – koniecznie przemyślcie zakup tego tytułu. Polecam z całego serca!

Jutyna Sikora


Autor: Ben Miller

Tłumaczenie: Ewa Kleszcz

Ilustracje: Daniela Jaglenka Terrazzini

Tytuł: O chłopcu, który zniknął świat

Wydawnictwo: Wilga

Data wydania: 2022-03-23

Kategoria: dla dzieci

ISBN: 9788328094024

Liczba stron: 272


Szkrabajek

Cześć, moi milusińscy. Jestem Szkrabajek, a to moje małe królestwo- z biblioteczką i regałem wspaniałych gier i filmów. Na naszej polanie chyba nikt nie jest tak oczytany jak ja. Uwielbiam się bawić, czytać i sprawdzać, co w trawie piszczy, chyba jak każdy robaczek, prawda? Na szczęście nie muszę zajmować się tym sam. Stworzyły mnie mamy i ciocie, które szukały miejsca, będącego spełnieniem marzeń dzieci w ich rodzinkach.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Uczuciometr w nieco innej wersji!

Uczuciometr w nieco innej wersji!

Kasiasty 19, 2022

Inspektor Krokodyl i Emoludki pomagają nam identyfikować emocje za pomocą słynnego wynalazku inspektora Krokodyla: uczuciometru. Tym razem w wersji książeczki…

Pola i Piotruś. Plama

Pola i Piotruś. Plama

Szkrabajekpaź 14, 2022

O walorach okładki pisałam przy okazji omawiania wrażeń czytelniczych po spotkaniu z “Polą i Piotrusiem. Hulajnogą”, zatem nie powtarzam się,…

Bing. Koloruj i naklejaj – Beata Żmichowska

Bing. Koloruj i naklejaj – Beata Żmichowska

Szkrabajeklut 3, 2021

Bing. Koloruj i naklejaj – Beata Żmichowska Kim jest Bing? Poprawną odpowiedź na to pytanie zna chyba każde dziecko -…

Gabinet gadów – Lemony Snicket

Gabinet gadów – Lemony Snicket

Martalis 9, 2022

Gabinet gadów – Lemony Snicket Jak wiele czarnych chmur nad własną głową możemy wytrzymać? Gdy los już raz cię doświadczył,…

Aladyn-Xavier Vives Mateu, Bobbi Weiss

Aladyn-Xavier Vives Mateu, Bobbi Weiss

Martalip 25, 2022

Każdy z nas marzył kiedyś o zmianie ról, odnalezieniu skarbu, który odmieniłby nasze życie, lampie z dżinem mogącym dać nam…