Emma i Wioletta. Marzenia – Jerome Hamon

Date
lut, 26, 2022

Emma i Wioletta. Marzenia – Jerome Hamon

Droga do dorosłości usłana jest blaskami sukcesów i cieniami porażek. Często gonimy za marzeniami, poświęcamy wiele, by osiągnąć cel. Nagle to, co do tej pory uważaliśmy za jedyną opcję w życiu, rozsypuje się pośrodku codzienności, a wyznaczone ścieżki nie mają prowadzić nas tam, gdzie czeka nas szczęście. Marzenia okazują się ambicją innych, a my dostrzegamy więcej, choć to nie zawsze jest lepsze. Emma ma wrażenie, że tańczy od zawsze, a jej jedynym celem jest egzamin do elitarnej szkoły tańca Opery Paryskiej, do którego przystępuje wraz z młodszą o kilka lat siostrą Wiolettą. Dziewczynki każdego dnia ćwiczą i szkolą swoje umiejętności, jednak w przypadku Emmy coś nie pozwala jej w pełni poddać się rygorowi baletu. Gdy egzamin kończy się fiaskiem, młoda tancerka zostaje z niczym. Na pewno tak jest? Może porażka nie oznacza końca, a pokazuje inny kierunek?

Emma i Wioletta

Obie utalentowane, zdeterminowane i goniące za marzeniami. Swoimi? Jak się okazuje niekoniecznie. Autor odkrywa przed nami cienką granicę, jaką rodzic w łatwy sposób może przeoczyć w swoich oczekiwaniach i pokładanych planach względem dziecka. Własne ambicje z łatwością pokrywają marzenia warstwą niepewności, a chęć wykonania stuprocentowego planu przerasta rodzicielską miłość. Emma staje przed dylematem, który nie jest dla niej łatwy, na szczęście choć jedno z rodziców wspiera ją bezgranicznie, bez oceny możliwości czy natychmiastowego wracania na wyznaczone ścieżki. Ciężko jej odnaleźć się na nowo, jednak to nie jest niemożliwe. Przecież świat ma wiele dróg i możliwości, a marzenia mogą się zmieniać.

Wśród bohaterów

Marzenia to wstęp do historii dwóch sióstr, które kochały tańczyć, a z tańcem klasycznym wiązały swoją przyszłość. Obie da się polubić i z miejsca im kibicować, tyle że na dwóch różnych płaszczyznach. Dopiero gdy opada kurz, po niezdanym przez Emmę egzaminie, dostrzegamy, jak barwną i ambitną dziewczyną jest ona, a jak niewinną i wycofaną jej młodsza siostra. Każda na swój sposób będzie mierzyć się z tym, co nadejdzie. Ich dylematy chwytają za serce i są uniwersalne. Wystarczy podstawić coś za taniec i historia nie straci na jakości i przekazie. Gdzieś w tle są rodzice, którzy powinni wspierać dzieci, bez względu na własne przekonania i niespełnione ambicje. Autor umiejętnie podszedł do tematu. Kreacja każdej postaci pokazuje zupełnie inny obraz tego, z czym w danym momencie przychodzi się im zmierzyć. Różnią się od siebie i potrzebują tego dopełnienia.

Wśród ilustracji

Scenariusz jest wciągający i prosty, a ilustracje w pełni się z nim spajają. Kreska jest nieskazitelna, delikatna i ulotna. Stonowane barwy w żaden sposób nie narzucają nam rodzaju emocji. Jasne kadry mieszają się z tymi ciemniejszymi, jednak nie są nacechowane emocjami bohaterów. To obrazek idealnej rodziny, w której pasja wypełnia życie sióstr, wywołując radość matki. Gdy ten piękny obrazek zaczyna pękać, nie ma tragedii. Znajduje się dorosły, który wspiera swoje dziecko i po prostu przy nim jest. Wsparcie, miłość i zagubienie są obecne w obu warstwach, wciąż jednak dając nam nadzieje na lepsze jutro.

Podsumowanie

Marzenia to opowieść o ambicji, celu i porażce. To także historia o wsparciu, byciu ostoją i marzeniach, które zmieniają się wraz z nami. Dzięki tej opowieści młody czytelnik wie, że porażki są wpisane w każdą drogę do celu. To od nas samych zależy, co osiągniemy i czy to faktycznie dobry kierunek. Lekka i zarazem przejmująca. Ciekawie napisany scenariusz i ta kreska niby podszyta prostotą, a jednak ujmująca, gdzieś głębiej. Emma i Wioletta jeszcze pokażą, jak są silne i potrafią iść własną drogą. Upadamy, podnosimy się i zmieniamy każdego dnia. Bez względu na to mając wsparcie bliskich osób, zawsze idziemy naprzód.


Scenariusz: Jerome Hamon

Rysunki: Lena Sayaphoum

Seria: Emma i Wioletta 

Tom: Marzenia (Tom 1)

Wydawnictwo: Story House Egmont

Gatunek: komiks

Data wydania:  2022-02-23

Ilość stron:48

ISBN:9788328150263

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Tłumaczenie: Maria Mosiewicz


Marta

Mama Amelki i Antka. Miłośniczka słowa pisanego i powieści graficznych. Niezmiennie szuka swojego azylu prowadząc bloga martawsrodksiazek.pl. Kilka słów o mnie? Cóż, dusza zanurzona w fantastyce z sercem z czystego romansu, łaknę przygód i szczypty strachu, z codziennością wypełnioną literaturą dziecięcą w tle. Gdy nie czytam, tworze i na wiele sposobów wyrażam siebie.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Jesienna nowość dla fanów Pucia.

Jesienna nowość dla fanów Pucia.

Kasiapaź 13, 2020

Jesień dla fanów Pucia i jego rodziny, jest  wtym roku bardzo owocna! Już 12 listopada (uwaga!, zapiszcie tę datę w…

Odrobina czarów – Michelle Harrison

Odrobina czarów – Michelle Harrison

Szkrabajekgru 10, 2020

Odrobina czarów – Michelle Harrison Niedawno mieliście okazję przeczytać moją opinię na temat książki pt. „Szczypta magii” autorstwa Michelle Harrison,…

Labirynty i łamigłówki nie z tej ziemi – Thomas Flintham

Labirynty i łamigłówki nie z tej ziemi – Thomas Flintham

Kasiawrz 16, 2020

Pomimo że lat mam coraz więcej niż mniej, uwielbiam wszelakiego rodzaju łamigłówki, krzyżówki i szarady. Ogólnie mówiąc – wszystko to,…

Jano i Wito powracają z nowymi przygodami!

Jano i Wito powracają z nowymi przygodami!

Kasiasie 14, 2023

Nowa seria z uwielbianymi przez dzieci bohaterami, którzy mierzą się z wyzwaniami dnia codziennego. Wito pierwszy raz idzie do żłobka!…

Najpiękniejsze opowieści. Disney

Najpiękniejsze opowieści. Disney

Bujaczeklis 16, 2021

Najpiękniejsze opowieści. Disney Bycie księżniczką nie zawsze jest takie proste, jak może się wydawać. Trzeba obalać mity głoszone o księżniczkach…