Potworna sprawa – Katarzyna Kilczuk

Date
lut, 07, 2022

Potworna sprawa – Katarzyna Kilczuk

Niejednokrotnie przekonaliśmy się, że nie warto oceniać ludzi po wyglądzie; że prawdziwe piękno człowieka kryje się w jego wnętrzu. Potworna sprawa to jedna z takich książeczek, ale znajdziecie w niej o wiele więcej. Za cudowną, wciągającą historię, całkiem na widoku schowany jest morał uniwersalny i potrzebny.

Kilka słów o fabule

Tata Lucka, który zajmował się badaniem potworów, został wtrącony do więzienia. Dlaczego? Dlatego, że król i poddani uważają, iż te stwory są winne chorobie – niemożycy, który wróciła po wielu, wielu latach. Lucek postanawia uratować swojego tatę i wraz z przyjaciółką wyrusza na poszykowanie potworów. Gdy już je znajduje, okazuje się, że są całkiem sympatyczni, a szczególnie Fiolka.

Gdy córka króla zapada na tę dziwną chorobę, Lucek upatruje w tym szansę na uwolnienie swojego ojca. Nasz bohater wie, że jedyną szansą na wyleczenie królewny jest Fiolka, a właściwie maź, która ją pokrywa. Postanawia zaryzykować wszystko i udać się do pałacu. Czy jego plan się powiedzie?

Moja opinia i przemyślenia

Rewelacyjnie bawiłam się przy tej lekturze i chociaż rekomendowana jest dla starszych dzieci, do samodzielnego czytania, to codziennie wraz z 4-letnim synem poznawaliśmy kilka stron. Przygoda Lucka niesamowicie nas pochłonęła, a autorka umieściła w niej wiele, wiele szczegółów. Są potwory, miłość, przyjaźń, rodzina, wiele zwrotów akcji i królewna, którą trzeba uratować. Zarówno dziewczynki, jak i chłopcy znajdą w tej książce coś dla siebie. Jak wspomniałam, można ja podsunąć dzieciom do samodzielnego czytania. Rozdziały nie są długie, czcionka dość spora i przyjazna dla oka, a fabuła ciekawa. To wszystko sprawia, że lektura będzie dla młodych czytelników wielką przyjemnością.

Lucek jest bardzo sympatycznym bohaterem, z którym młodzi czytelnicy znajdą wspólny język. Bardzo przeżywa aresztowanie swojego taty, ale jest odważny i chce zrobić wszystko, aby go uwolnić. Pomimo iż początkowo boi się Fiolki, to się z nią zaprzyjaźnia i docenia jej wnętrze. Nasz potwór również jest bardzo sympatyczny. Autorka pokazuje, że nie można oceniać nikogo po pozorach, bo zewnętrze może skrywać wspaniałe wnętrze. Patrząc tylko na urodę, możemy stracić okazję na poznanie dobrego człowieka, który wpłynie na nasze życie.

Podsumowanie

Potworna sprawa to ciepła opowieść, pełna przygód i zwrotów akcji. Jej lektura to prawdziwa przyjemność. Można się uśmiechnąć, zasmucić czy popłakać, gdy obserwujemy cierpienie Lucka. Idealna nie tylko dla dziewięciolatków, ale również dla młodszych czytelników, jak i dla rodziców.

Książkę “Potworna sprawa” znajdziecie na stronie księgarni TaniaKsiążka.pl

Zajrzyjcie na stronę księgarni, aby zobaczyć inne ciekawe propozycje dla młodych czytelników. 

 


Autor:Katarzyna Kilczuk

Ilustrator: Ewa Kownacka

Tytuł: Potworna sprawa

Wydawnictwo: Dziwimisie

Wydanie: I

Data wydania: 2022-01-25

Kategoria: literatura dziecięca 9+

ISBN: 9788367083010

Liczba stron: 106


Kasia

Położna. Mama Gabrysia. Książki kocham czytać od dzieciństwa, a teraz poznaje świat powieści dla dzieci. Kocham mój zawód, ale spełniam się także pisząc i szydełkując. Ciągle chcę doświadczać czegoś nowego.

1 Comment

  1. Odpowiedz

    Kasia

    8 lutego 2022

    Dziękuję za tę wyczerpującą recenzję!

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Listy do A. – Anna Sakowicz

Listy do A. – Anna Sakowicz

Szkrabajeksty 21, 2021

Listy do A. – Anna Sakowicz Śmiem twierdzić, że to jedna z najlepszych książek, jakie dane mi było przeczytać w…

Emi i tajny klub super dziewczyn. Hej, w góry! -Agnieszka Mielech

Emi i tajny klub super dziewczyn. Hej, w góry! -Agnieszka Mielech

Szkrabajekkwi 26, 2022

Emi i tajny klub super dziewczyn. Hej, w góry! -Agnieszka Mielech Pandemia po raz kolejny pokrzyżowała plany? Znowu siedzenie w…

Książeczki dla ciekawskich!

Książeczki dla ciekawskich!

Kasialut 15, 2023

Po co kotu wąsy? Dlaczego koty mają mokre noski? Czy koty przynoszą pecha? Czy koty lubią głaskanie? Dlaczego koty nie…

Zaginiona wyspa. Frigiel i Fluffy – Frigiel i Jean-Christophe Derrien

Zaginiona wyspa. Frigiel i Fluffy – Frigiel i Jean-Christophe Derrien

Szkrabajekwrz 7, 2021

Zaginiona wyspa. Frigiel i Fluffy – Frigiel i Jean-Christophe Derrien Kolejny tom przygód czwórki przyjaciół w uniwersum Minecrafta. Tym razem…

WIlla, dziewczyna z lasu – Robert Beatty

WIlla, dziewczyna z lasu – Robert Beatty

Szkrabajeklut 10, 2021

WIlla, dziewczyna z lasu – Robert Beatty Willa należy do leśnego ludu Feiran. Jest jutem, złodziejką, jej rolą jest zdobywanie…