Potworna sprawa – Katarzyna Kilczuk

Date
lut, 07, 2022

Potworna sprawa – Katarzyna Kilczuk

Niejednokrotnie przekonaliśmy się, że nie warto oceniać ludzi po wyglądzie; że prawdziwe piękno człowieka kryje się w jego wnętrzu. Potworna sprawa to jedna z takich książeczek, ale znajdziecie w niej o wiele więcej. Za cudowną, wciągającą historię, całkiem na widoku schowany jest morał uniwersalny i potrzebny.

Kilka słów o fabule

Tata Lucka, który zajmował się badaniem potworów, został wtrącony do więzienia. Dlaczego? Dlatego, że król i poddani uważają, iż te stwory są winne chorobie – niemożycy, który wróciła po wielu, wielu latach. Lucek postanawia uratować swojego tatę i wraz z przyjaciółką wyrusza na poszykowanie potworów. Gdy już je znajduje, okazuje się, że są całkiem sympatyczni, a szczególnie Fiolka.

Gdy córka króla zapada na tę dziwną chorobę, Lucek upatruje w tym szansę na uwolnienie swojego ojca. Nasz bohater wie, że jedyną szansą na wyleczenie królewny jest Fiolka, a właściwie maź, która ją pokrywa. Postanawia zaryzykować wszystko i udać się do pałacu. Czy jego plan się powiedzie?

Moja opinia i przemyślenia

Rewelacyjnie bawiłam się przy tej lekturze i chociaż rekomendowana jest dla starszych dzieci, do samodzielnego czytania, to codziennie wraz z 4-letnim synem poznawaliśmy kilka stron. Przygoda Lucka niesamowicie nas pochłonęła, a autorka umieściła w niej wiele, wiele szczegółów. Są potwory, miłość, przyjaźń, rodzina, wiele zwrotów akcji i królewna, którą trzeba uratować. Zarówno dziewczynki, jak i chłopcy znajdą w tej książce coś dla siebie. Jak wspomniałam, można ja podsunąć dzieciom do samodzielnego czytania. Rozdziały nie są długie, czcionka dość spora i przyjazna dla oka, a fabuła ciekawa. To wszystko sprawia, że lektura będzie dla młodych czytelników wielką przyjemnością.

Lucek jest bardzo sympatycznym bohaterem, z którym młodzi czytelnicy znajdą wspólny język. Bardzo przeżywa aresztowanie swojego taty, ale jest odważny i chce zrobić wszystko, aby go uwolnić. Pomimo iż początkowo boi się Fiolki, to się z nią zaprzyjaźnia i docenia jej wnętrze. Nasz potwór również jest bardzo sympatyczny. Autorka pokazuje, że nie można oceniać nikogo po pozorach, bo zewnętrze może skrywać wspaniałe wnętrze. Patrząc tylko na urodę, możemy stracić okazję na poznanie dobrego człowieka, który wpłynie na nasze życie.

Podsumowanie

Potworna sprawa to ciepła opowieść, pełna przygód i zwrotów akcji. Jej lektura to prawdziwa przyjemność. Można się uśmiechnąć, zasmucić czy popłakać, gdy obserwujemy cierpienie Lucka. Idealna nie tylko dla dziewięciolatków, ale również dla młodszych czytelników, jak i dla rodziców.

Książkę “Potworna sprawa” znajdziecie na stronie księgarni TaniaKsiążka.pl

Zajrzyjcie na stronę księgarni, aby zobaczyć inne ciekawe propozycje dla młodych czytelników. 

 


Autor:Katarzyna Kilczuk

Ilustrator: Ewa Kownacka

Tytuł: Potworna sprawa

Wydawnictwo: Dziwimisie

Wydanie: I

Data wydania: 2022-01-25

Kategoria: literatura dziecięca 9+

ISBN: 9788367083010

Liczba stron: 106


Kasia

Położna. Mama Gabrysia. Książki kocham czytać od dzieciństwa, a teraz poznaje świat powieści dla dzieci. Kocham mój zawód, ale spełniam się także pisząc i szydełkując. Ciągle chcę doświadczać czegoś nowego.

1 Comment

  1. Odpowiedz

    Kasia

    8 lutego 2022

    Dziękuję za tę wyczerpującą recenzję!

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

dummy-img

PUCIO MÓWI DZIEŃ DOBRY I DORBANOC

Kasiamar 13, 2020

Na wiosnę ukaże się kolejna nowość dla wszystkich fanów Pucia. Na razie publikacja owiana jest tajemnicą, ale na pewno będzie…

Montessori. Naucz mnie robić to samodzielnie

Montessori. Naucz mnie robić to samodzielnie

Szkrabajekpaź 10, 2020

Montessori – to magiczne słowo pada całkiem często na internetowych forach dla rodziców, natomiast na półkach sklepowych coraz więcej znajdziemy zabawek…

Kinowa gratka dla fanów Psiego Patrolu. Pieski zagoszczą na ekranach kin!

Kinowa gratka dla fanów Psiego Patrolu. Pieski zagoszczą na ekranach kin!

Kasiasie 16, 2021

Ryder i ulubione, bohaterskie szczeniaki muszą stawić czoła nowym wyzwaniom. Niedawno wybrany burmistrz, Humdinger wprowadza kompletny chaos do Miasta Przygód,…

Mam 4 latka. Historyjki w sam raz dla mnie

Mam 4 latka. Historyjki w sam raz dla mnie

Kasiasty 6, 2022

Mam 4 latka. Historyjki w sam raz dla mnie Kocham opowieści Disneya – książeczki są cudowne, a historie, które można…

Mój pierwszy zegar – Rhea Gaughan, Mara vad der Meer, Natalie Munday, Kylie Hamley 

Mój pierwszy zegar – Rhea Gaughan, Mara vad der Meer, Natalie Munday, Kylie Hamley 

Szkrabajekgru 19, 2020

Książeczka, o której Wam dzisiaj opowiem, jest w twardej oprawie. Przeznaczona jest dla dzieci w wieku od 3 do 5…