Potworna sprawa – Katarzyna Kilczuk

Date
lut, 07, 2022

Potworna sprawa – Katarzyna Kilczuk

Niejednokrotnie przekonaliśmy się, że nie warto oceniać ludzi po wyglądzie; że prawdziwe piękno człowieka kryje się w jego wnętrzu. Potworna sprawa to jedna z takich książeczek, ale znajdziecie w niej o wiele więcej. Za cudowną, wciągającą historię, całkiem na widoku schowany jest morał uniwersalny i potrzebny.

Kilka słów o fabule

Tata Lucka, który zajmował się badaniem potworów, został wtrącony do więzienia. Dlaczego? Dlatego, że król i poddani uważają, iż te stwory są winne chorobie – niemożycy, który wróciła po wielu, wielu latach. Lucek postanawia uratować swojego tatę i wraz z przyjaciółką wyrusza na poszykowanie potworów. Gdy już je znajduje, okazuje się, że są całkiem sympatyczni, a szczególnie Fiolka.

Gdy córka króla zapada na tę dziwną chorobę, Lucek upatruje w tym szansę na uwolnienie swojego ojca. Nasz bohater wie, że jedyną szansą na wyleczenie królewny jest Fiolka, a właściwie maź, która ją pokrywa. Postanawia zaryzykować wszystko i udać się do pałacu. Czy jego plan się powiedzie?

Moja opinia i przemyślenia

Rewelacyjnie bawiłam się przy tej lekturze i chociaż rekomendowana jest dla starszych dzieci, do samodzielnego czytania, to codziennie wraz z 4-letnim synem poznawaliśmy kilka stron. Przygoda Lucka niesamowicie nas pochłonęła, a autorka umieściła w niej wiele, wiele szczegółów. Są potwory, miłość, przyjaźń, rodzina, wiele zwrotów akcji i królewna, którą trzeba uratować. Zarówno dziewczynki, jak i chłopcy znajdą w tej książce coś dla siebie. Jak wspomniałam, można ja podsunąć dzieciom do samodzielnego czytania. Rozdziały nie są długie, czcionka dość spora i przyjazna dla oka, a fabuła ciekawa. To wszystko sprawia, że lektura będzie dla młodych czytelników wielką przyjemnością.

Lucek jest bardzo sympatycznym bohaterem, z którym młodzi czytelnicy znajdą wspólny język. Bardzo przeżywa aresztowanie swojego taty, ale jest odważny i chce zrobić wszystko, aby go uwolnić. Pomimo iż początkowo boi się Fiolki, to się z nią zaprzyjaźnia i docenia jej wnętrze. Nasz potwór również jest bardzo sympatyczny. Autorka pokazuje, że nie można oceniać nikogo po pozorach, bo zewnętrze może skrywać wspaniałe wnętrze. Patrząc tylko na urodę, możemy stracić okazję na poznanie dobrego człowieka, który wpłynie na nasze życie.

Podsumowanie

Potworna sprawa to ciepła opowieść, pełna przygód i zwrotów akcji. Jej lektura to prawdziwa przyjemność. Można się uśmiechnąć, zasmucić czy popłakać, gdy obserwujemy cierpienie Lucka. Idealna nie tylko dla dziewięciolatków, ale również dla młodszych czytelników, jak i dla rodziców.

Książkę “Potworna sprawa” znajdziecie na stronie księgarni TaniaKsiążka.pl

Zajrzyjcie na stronę księgarni, aby zobaczyć inne ciekawe propozycje dla młodych czytelników. 

 


Autor:Katarzyna Kilczuk

Ilustrator: Ewa Kownacka

Tytuł: Potworna sprawa

Wydawnictwo: Dziwimisie

Wydanie: I

Data wydania: 2022-01-25

Kategoria: literatura dziecięca 9+

ISBN: 9788367083010

Liczba stron: 106


Kasia

Położna. Mama Gabrysia. Książki kocham czytać od dzieciństwa, a teraz poznaje świat powieści dla dzieci. Kocham mój zawód, ale spełniam się także pisząc i szydełkując. Ciągle chcę doświadczać czegoś nowego.

1 Comment

  1. Odpowiedz

    Kasia

    8 lutego 2022

    Dziękuję za tę wyczerpującą recenzję!

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

dummy-img

Marzenie Zuzi – Anna Potyra

Kasiasie 3, 2020

W serii Zuzia i Dobre Wróżki ukazało się już kilka pięknie wydanych i niezwykle ilustrowanych książeczek. Są to małe opowiastki…

Nowe książeczki z serii Hela Sama

Nowe książeczki z serii Hela Sama

Kasialut 8, 2023

Hela sama. Sprząta zabawki Hela sama. Dzieli się z innymi Hela sama. Myje głowę Hela sama. Zostaje z dziadkami Już…

Zapowiedź: Czas, czyli wszystko płynie

Zapowiedź: Czas, czyli wszystko płynie

Szkrabajekmaj 30, 2023

Co to jest czas? Dlaczego raz płynie szybciej, a raz wolniej? Kim są złodzieje czasu? Czy dzień i rok na…

Paweł i Gaweł. Wiersze o dzieciach

Paweł i Gaweł. Wiersze o dzieciach

Bujaczeklis 4, 2020

Paweł i Gaweł. Wiersze o dzieciach Aleksander Fredro, Maria Konopnicka, Jan Brzechwa, Stanisław Jachowicz […] Zdolna jestem niesłychanie, Najpiękniejsze mam…

Na dzielenie sposób nowy, samo wchodzi mi do głowy – Adrian Markowski

Na dzielenie sposób nowy, samo wchodzi mi do głowy – Adrian Markowski

Szkrabajekwrz 18, 2020

Tabliczka mnożenia to bodaj jedna znajnudniejszych rzeczy, jakich musi się nauczyć dziecię w pierwszych klasach szkoły podstawowej. Jednocześnie najbardziej elementarna…