Ania z Avonlea – Lucy Maud Montogmery

Date
sty, 14, 2022

Ania z Avonlea – Lucy Maud Montogmery

„Ania z Zielonego Wzgórza” to książka, która na stale zagościła w moim sercu, tak samo, jak i kolejne tomy. Jednak w „Ani z Avonlea” czuje coś świeżego i innego. Pierwsza część została przemaglowana w szkole, wszystko zostało omówione, a tym samym książka została odsłonięta, co ani trochę nie umniejsza jej wartości. Jednak z wielkim sentymentem wracam do kolejnych przygód Ani, gdy ta dorasta i się zmienia. Wydawnictwo Wilga wznawia całą serię autorstwa Lucy Maud Montogmery.

Kilka słów o fabule

Ania dorasta, a ze względu na pogarszający się stan zdrowia Maryli, młoda kobieta postanawia zrezygnować ze stypendium i zostać w Avonlea. Podejmuję pracę w szkole, a w jej życiu pojawiają się nowe postacie, które znacząco na nią wpłyną.

Powrót do Avonlea

Po raz kolejny wróciłam do Avonlea i jestem zachwycona, oczarowana i zaczarowana. Tej serii nie da się nie kochać, bo otula czytelnika niczym miękki koc, pozwala zapomnieć o codzienności, kłopotach i przenieść się do innej krainy, w której dorasta Ania. Miasteczko, z którym kojarzona jest panna Shilrey, to niemal idylliczna mieścina, a jej mieszkańców nie omijają choroby, śmierć i smutki, jednak to miejsce jest piękne o każdej porze roku. Ponownie mogłam odwiedzić miejsca, które w oczach Ani były niezwykłe i które zyskały nowe, ciekawe nazwy.

Ulubieni bohaterowie

W tej części wracamy do znanych i lubianych bohaterów – jak Małgorzata Linde, która nic się nie zmieniła i nadal wie wszystko o wszystkich, ale również poznajemy nowych. Na Zielonym Wzgórzu zamieszkują bliźniaki, Tadzio i Tola, których Maryla przygarnęła pod swój dach tak jak kiedyś Anię. Przyznać muszę, że wiele z nowych postaci, powitałam z uśmiechem na ustach, bo dodały tej serii jeszcze jednej barwy. Ciekawie rysuje się również wątek Ani oraz Gilberta, jednak Montogmery ten wątek prowadzi z finezją, subtelnością powodując u czytelniczek przyśpieszone bicie serca.
Nie mogę nie wspomnieć o Ani, która dojrzewa, zmienia się, ale nadal ma w sobie pełno uroku i możemy odnaleźć w niej dziecko, które pokochaliśmy w czasie lektury pierwszej części. W drugim tomie serii nasza bohaterka jest bardziej rozważna, ale nadal buja w obłokach i jest taka delikatna, niemal jak ze snu. Pomimo tego, panna Shirley wie, czego chce, kocha swoich bliskich i podażą upatrzoną przez siebie ścieżką.
Podsumowanie
„Ania z Avonlea” to cudowna część – spędziłam nad książką dwa niesamowicie urocze wieczory, a dzięki treści, przeniosłam się do innego, odległego świata. Te powieści nigdy mi się nie znudzą i zawsze będą w moim sercu i pamięci.

Autor:Lucy Maud Montgomery

Tłumaczenie: Maria Borzobohata-Sawicka

Tytuł: Ania z Avonlea

Tytuł oryginalny: Anne of Avonlea

Seria i nr tomu: Ania z Zielonego Wzgórza

Wydawnictwo: Wilga

Wydanie: I

Data wydania: 2021-06-02

Kategoria: klasyka, literatura dziecięca

ISBN: 978838929694

Liczba stron: 256


Kasia

Położna. Mama Gabrysia. Książki kocham czytać od dzieciństwa, a teraz poznaje świat powieści dla dzieci. Kocham mój zawód, ale spełniam się także pisząc i szydełkując. Ciągle chcę doświadczać czegoś nowego.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Poznaj “Owady od A do Zet”

Poznaj “Owady od A do Zet”

Kasiawrz 15, 2021

OWADY OD A DO Z Premiera 15 września 2021 Tytuł oryginalny: Encyclopedia of Insects Tłumacz: Grażyna Winiarska Opracowanie graficzne: Miranda…

dummy-img

Wiersze i bajki logopedyczne dla dzieci

Szkrabajekmar 9, 2020

Wczesny kontakt z literaturą ma ogromny wpływ na rozwój dziecka. Słuchając bajki czytanej przez rodzica, mały czytelnik zwraca uwagę na…

dummy-img

KIDS’ TIME STAR 2020 dla Pucia

Bujaczeklut 21, 2020

KIDS’ TIME STAR to prestiżowe wyróżnienie przyznawane jedynie podczas Międzynarodowych Targów Zabawek i Artykułów dla Matki i Dziecka KIDS’ TIME.…

Jak Zrzędus chciał zepsuć święta – Alex T. Schmitt

Jak Zrzędus chciał zepsuć święta – Alex T. Schmitt

Kasiagru 19, 2022

Jak Zrzędus chciał zepsuć święta – Alex T. Schmitt Zrzędus nienawidzi wszystkiego – kolorów, poranków, wieczorów, popołudni, a szczególnie świąt!…

Warszawa. Moja stolica – Anna Paczuska

Warszawa. Moja stolica – Anna Paczuska

Szkrabajeklip 28, 2021

Warszawa. Moja stolica – Anna Paczuska „Warszawa da się lubić / Tu szczęście można znaleźć / Tutaj serce można zgubić…