Ania z Avonlea – Lucy Maud Montogmery

Date
sty, 14, 2022

Ania z Avonlea – Lucy Maud Montogmery

„Ania z Zielonego Wzgórza” to książka, która na stale zagościła w moim sercu, tak samo, jak i kolejne tomy. Jednak w „Ani z Avonlea” czuje coś świeżego i innego. Pierwsza część została przemaglowana w szkole, wszystko zostało omówione, a tym samym książka została odsłonięta, co ani trochę nie umniejsza jej wartości. Jednak z wielkim sentymentem wracam do kolejnych przygód Ani, gdy ta dorasta i się zmienia. Wydawnictwo Wilga wznawia całą serię autorstwa Lucy Maud Montogmery.

Kilka słów o fabule

Ania dorasta, a ze względu na pogarszający się stan zdrowia Maryli, młoda kobieta postanawia zrezygnować ze stypendium i zostać w Avonlea. Podejmuję pracę w szkole, a w jej życiu pojawiają się nowe postacie, które znacząco na nią wpłyną.

Powrót do Avonlea

Po raz kolejny wróciłam do Avonlea i jestem zachwycona, oczarowana i zaczarowana. Tej serii nie da się nie kochać, bo otula czytelnika niczym miękki koc, pozwala zapomnieć o codzienności, kłopotach i przenieść się do innej krainy, w której dorasta Ania. Miasteczko, z którym kojarzona jest panna Shilrey, to niemal idylliczna mieścina, a jej mieszkańców nie omijają choroby, śmierć i smutki, jednak to miejsce jest piękne o każdej porze roku. Ponownie mogłam odwiedzić miejsca, które w oczach Ani były niezwykłe i które zyskały nowe, ciekawe nazwy.

Ulubieni bohaterowie

W tej części wracamy do znanych i lubianych bohaterów – jak Małgorzata Linde, która nic się nie zmieniła i nadal wie wszystko o wszystkich, ale również poznajemy nowych. Na Zielonym Wzgórzu zamieszkują bliźniaki, Tadzio i Tola, których Maryla przygarnęła pod swój dach tak jak kiedyś Anię. Przyznać muszę, że wiele z nowych postaci, powitałam z uśmiechem na ustach, bo dodały tej serii jeszcze jednej barwy. Ciekawie rysuje się również wątek Ani oraz Gilberta, jednak Montogmery ten wątek prowadzi z finezją, subtelnością powodując u czytelniczek przyśpieszone bicie serca.
Nie mogę nie wspomnieć o Ani, która dojrzewa, zmienia się, ale nadal ma w sobie pełno uroku i możemy odnaleźć w niej dziecko, które pokochaliśmy w czasie lektury pierwszej części. W drugim tomie serii nasza bohaterka jest bardziej rozważna, ale nadal buja w obłokach i jest taka delikatna, niemal jak ze snu. Pomimo tego, panna Shirley wie, czego chce, kocha swoich bliskich i podażą upatrzoną przez siebie ścieżką.
Podsumowanie
„Ania z Avonlea” to cudowna część – spędziłam nad książką dwa niesamowicie urocze wieczory, a dzięki treści, przeniosłam się do innego, odległego świata. Te powieści nigdy mi się nie znudzą i zawsze będą w moim sercu i pamięci.

Autor:Lucy Maud Montgomery

Tłumaczenie: Maria Borzobohata-Sawicka

Tytuł: Ania z Avonlea

Tytuł oryginalny: Anne of Avonlea

Seria i nr tomu: Ania z Zielonego Wzgórza

Wydawnictwo: Wilga

Wydanie: I

Data wydania: 2021-06-02

Kategoria: klasyka, literatura dziecięca

ISBN: 978838929694

Liczba stron: 256


Kasia

Położna. Mama Gabrysia. Książki kocham czytać od dzieciństwa, a teraz poznaje świat powieści dla dzieci. Kocham mój zawód, ale spełniam się także pisząc i szydełkując. Ciągle chcę doświadczać czegoś nowego.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Nowe książeczki z serii Hela Sama

Nowe książeczki z serii Hela Sama

Kasialut 8, 2023

Hela sama. Sprząta zabawki Hela sama. Dzieli się z innymi Hela sama. Myje głowę Hela sama. Zostaje z dziadkami Już…

Wielkie rzeczy dla najmłodszych

Wielkie rzeczy dla najmłodszych

Kasialis 7, 2020

Wielkie rzeczy dla najmłodszych Dla fanów, uczestników festiwali książkowych, ten rok nie jest dobry. Kolejne wydarzenia zostają odwołane, a część…

Max Czornyj dla dzieci!

Max Czornyj dla dzieci!

Kasiakwi 18, 2023

Młody Eryk Deryło i Zagadkowi Agenci na tropie wielkiego skarbu! Trzeci, wakacyjny tom serii książek dla dzieci Maksa Czornyja, autora…

Drzwi o trzech zamkach Sonia Fernandéz-Vidal

Drzwi o trzech zamkach Sonia Fernandéz-Vidal

Szkrabajeklis 27, 2022

Drzwi o trzech zamkach Sonia Fernandéz-Vidal Celem tworzenia książek popularnonaukowych jest udostępnienie społeczeństwu pewnego rodzaju wiedzy naukowej. W tym sensie…

Ulubieni bohaterowie z dzieciństwa – subiektywne zestawienie

Ulubieni bohaterowie z dzieciństwa – subiektywne zestawienie

Szkrabajekwrz 28, 2020

Dzieciństwo po latach staje się taką szkatułką pełną wspomnień, marzeń na różnych etapach niespełnienia, doświadczeń, zaskoczeń i odkryć. Jest zamieszkała…