Sam i Watson patrzą sercem – Ghislaine Dulier

Sam i Watson patrzą sercem – Ghislaine Dulier

Sam i Watson patrzą sercem – Ghislaine Dulier

Kocham książeczki, które w sposób prosty i zrozumiały dla najmłodszych czytelników, objaśniają, na czym polegają uczucia. Jeżeli dotykają trudnych tematów, tak jak inność, to powinny znaleźć się w każdej dziecięcej biblioteczce. Dzieci nie widzą różnic i wszystkich traktują tak samo, bez względu na kolor skóry czy wygląd. Jednak z wiekiem pojawia się pewnego rodzaju rezerwa, a do naszych zadań należy wyjaśnienie dzieciom całej sytuacji. Jak to najlepiej zrobić? Wspomóc się mądrą książeczką, taką jak „Sam i Watson patrzą sercem”.

Jestem niezmiernie oczarowana tą opowieścią. Jest cudowna, miła dla serca i wzbudza w czytelniku wiele pozytywnych emocji nie tylko u dorosłego odbiorcy, ale (co najważniejsze) u dziecka. Do Sama ma przyjechać jego wujek, który jakiś czas temu miał wypadek i poniósł pewne obrażenia. Chłopiec zaczyna wyobrażać sobie straszne rzeczy, ale jego kot, Watson, który jest bardzo mądry, pokazuje mu, że to nie szata zdobi człowieka, a liczy się jego wnętrze. Mówi Samowi, aby ten patrzył na wujka sercem, a dostrzeże więcej.

Jak wspomniałam, ta historia jest cudowna, a morał, jaki z niej płynie, możemy zastosować nie tylko w takim przypadku, jak bohaterowie, ale niemal codziennie. Wiemy, że powinniśmy patrzeć na to, jakim ktoś jest człowiekiem, a nie na jego wygląd. Nawet nam, dorosłym, trudno jest niejednokrotnie się przełamać, więc ta książeczka daje również do myślenia rodzicom, czy opiekunom, którzy czytają tę historyjkę dzieciom. „Sam i Watson patrzą sercem” to powieść idealna dla dzieci. Tekstu nie ma wiele, a ilustracje przyciągają wzrok pastelowymi barwami i łagodną kreską. Dodatkowo treść jest prosta, więc nawet trzylatek nie będzie miał problemu ze zrozumieniem czytanych słów.

Z wielką chęcią sięgnę po kolejne książeczki z serii „Sam i Watson”, bo w tej zakochałam się bez reszty. Prosta, ale zapadająca w pamięć i zamieszkująca w sercu człowieka na stałe. Niejednokrotnie do niej wracamy i za każdym razem jestem coraz bardziej zachwycona tą opowieścią.


Autor: Ghislaine Dulier

Tłumaczenie: Bożena Sęk

Ilustrator: Berenqere Delaporte

Tytuł: Sam i Watson patrzą sercem

Seria i nr tomu: Sam i Watson

Wydawnictwo: Adamada

Wydanie: I

Data wydania: 2021-04-01

Kategoria: literatura dziecięca, 3+

ISBN: 9788381183352

Liczba stron: 41


Kasia

Położna. Mama Gabrysia. Książki kocham czytać od dzieciństwa, a teraz poznaje świat powieści dla dzieci. Kocham mój zawód, ale spełniam się także pisząc i szydełkując. Ciągle chcę doświadczać czegoś nowego.

Dodaj komentarz

Close Menu