Pies Kolumba

Pies Kolumba – Piotr Rowicki

Date
sie, 30, 2021

Pies Kolumba – Piotr Rowicki

Żeby poznać historię, trzeba ją przeżyć. Żeby przeżyć, trzeba do niej wejść. Żeby wejść, trzeba włożyć kapcie, dlatego teraz, razem, liczymy do trzech i wkładamy.

Pies KolumbaZ doświadczenia wiem, że historia jest fascynująca, jednak tylko ta odpowiednio przekazywana potrafi zaciekawić. Niestety prawdą jest, że szereg dat i suche fakty umieszczone w podręczniku potrafią mocno zniechęcić. My pragniemy dowiedzieć się czegoś więcej, niż kiedy działa się dana wojna i kto ją wygrał. Chcemy wiedzieć, jak się kiedyś żyło, mówiono… Brakuje nam emocji oraz codzienności.

Zarys fabuły

Dwunastoletni Halszka i Florek są dziećmi techniki. Najwięcej czasu spędzają przed komputerem, telefonem i telewizją. Ich rodzice, chcąc to zmienić, zaplanowali na jedną z sobót wyprawę do muzeum historycznego. Bliźniakom nie bardzo przypadł ten plan do gustu, tym bardziej że było to miejsce ubogo wyposażone. Jak w takim miejscu spędzić cały dzień? Przewodnik gwarantuje jednak panu Koperkowi, że czas z nim spędzony nie będzie stracony. Kiedy tato zostawia swoje pociechy pod opieką pana Chwarszczyńskiego, te nawet nie podejrzewają, że właśnie zaczyna się przygoda ich życia.

Od zawsze lubiłam w szkole historię, nie zawsze jednak czułam na lekcjach ciekawość omawianym tematem. Nie mam głowy do dat, a tych nauczyciele wymagali chyba najbardziej. Ja zaś cały czas chciałam wiedzieć więcej. Byłam ciekawa codzienności, tego, jak się żyło i radzono z problemami. Dlatego czytałam też inne książki i materiały, a teraz nie mogę odmówić sobie książek z historycznym tłem. Czy to dla dorosłych, czy dla dzieci. Lubię wiedzieć, co w literaturze dziecięcej piszczy w tym temacie i podsuwać Potworkom wartościowe tytuły. Pies Kolumba musi jeszcze poczekać, aż trafi w ich ręce, ale z pewnością do nich trafi.

Moje wrażenia

Jestem w szoku, że Pies Kolumba przeszedł u nas tak bez echa. Piotr Rowicki napisał bowiem powieść, która może zainteresować naszą przeszłością niejednego przeciwnika historii. Od pierwszych stron czuć, że autor wie, o czym pisze, a co ważniejsze ma pomysł, jak trafić do serc najmłodszych czytelników. Oddaje w ich ręce książkę pełną przygód i napisaną we współczesnym języku. Przeplata się on jednak z tym, jak mówiono w dawnych czasach. Lekki styl pisania, znajomość historii i potrzeb nastolatków sprawia, że tytuł ten nie nuży, a dostarcza mnóstwa wrażeń i wiele ciekawostek o bitwie pod Grunwaldem, średniowiecznym Gdańsku czy Krakowie. Fajne jest to połączenie współczesności z przeszłością, widać jak różnią się nasze światy, ale też przez to dochodziło do zabawnych sytuacji.

Słów kilka o bohaterach

Halszka i Florek to typowe rodzeństwo, które zawsze się o siebie zatroszczy w kryzysowych sytuacjach, ale potrafi też się ze sobą sprzeczać. I to tak, że aż wióry lecą lub bawią do łez swoimi docinkami. I to uważam za jeden z plusów charakterystyki postaci. Nie ma w książce czegoś takiego, że w zaistniałej sytuacji coś się zmienia w ich relacji. Jest naturalnie i tak jak było. Podobało mi się, że są tak różni od siebie, że mają swoje zdanie i poglądy. No i oczywiście podejście do tematu historii, mogłoby się wydawać, że nic nie wiedzą, a jednak coś im z lekcji zostało i przedstawiona w taki ciekawy sposób wiedza się poszerza.

Na zakończenie

Pies Kolumba to niecałe trzysta stron zawierających w sobie dziewięć rozdziałów mówiących o różnych momentach w naszej historii. Piotr Rowicki potrafi zaciekawić i przekazać ważne wydarzenia tak, że każde dziecko się tym zainteresuje. Nie skupia się na samych datach i faktach, a obrazowo opisuje, co wtedy mogło się dziać. Na końcu każdego rozdziału dołącza też notatkę mówiącą o prawdziwych wydarzeniach i ciekawostkach z nim związanych. Książkę czyta się szybko i przyjemnie. Co ciekawsze, spodoba się ona nie tylko nastolatkom, ale i dorosłemu czytelnikowi. Jestem tego żywym przykładem.

Polecam każdemu czytelnikowi od 9 roku życia. Jeśli tylko lubi się powieści przygodowe z charakterystycznymi postaciami, to Pies Kolumba będzie idealnym wyborem. Warstwa historyczna jest tutaj miłym i bardzo przydatnym dodatkiem, którego nie da się nie polubić.


Autor: Piotr Rowicki
Ilustrator: Ignacy Czwartos
Tytuł: Pies Kolumba
Wydawnictwo: Adamada
Wydanie: I
Data wydania: 2021-03-25
Kategoria: lit. dziecięca (9+)
ISBN: 9788381180382
Liczba stron: 276


Bujaczek

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Akademia Mądrego Dziecka. Niesamowite zwierzęta. Maszyny – S&S Alliance

Akademia Mądrego Dziecka. Niesamowite zwierzęta. Maszyny – S&S Alliance

Szkrabajeklut 1, 2021

Akademia Mądrego Dziecka. Niesamowite zwierzęta. Maszyny – S&S Alliance Kolejna fantastyczna pozycja, dla każdego ciekawego świata dziecka. Tym razem Akademia…

Sekrety zmarłych. Odkryj tajemnice, które zabrali do grobu

Sekrety zmarłych. Odkryj tajemnice, które zabrali do grobu

Martapaź 18, 2022

Sekrety zmarłych. Odkryj tajemnice, które zabrali do grobu Czy do tematu śmierci można podejść w lekki i fascynujący sposób? Okazuje…

Opowiedz mi, dziadku. Książka do przechowywania wspomnień

Opowiedz mi, dziadku. Książka do przechowywania wspomnień

Szkrabajekgru 15, 2020

Opowiedz mi, dziadku. Książka do przechowywania wspomnień Kochany Dziadku, “opisz, proszę, jakąś ciekawą historię, którą przeżyłeś…” Jak cudowna jest to…

dummy-img

Dzień Kota z Kicią Kocią

Vickylut 2, 2020

Hej Dzieciaki! Światowy Dzień Kota już tuż tuż. Cafe NOWA Księgarnia serdecznie zaprasza na dzień pełen kocich atrakcji z Kicią…

Frigiel i Fluffy. Odległe Lądy. Trzy klany – Frigiel, Nicolas Digard

Frigiel i Fluffy. Odległe Lądy. Trzy klany – Frigiel, Nicolas Digard

Szkrabajeklip 30, 2021

Frigiel i Fluffy. Odległe Lądy. Trzy klany – Frigiel, Nicolas Digard Frigiel wraz z towarzyszami po wielkiej bitwie i zmianie…