Lodowe królestwo – Frigiel i Jean-Christophe Derrien

Lodowe królestwo – Frigiel i Jean-Christophe Derrien

Lodowe królestwo – Frigiel i Jean-Christophe Derrien

W wiosce Laniel spadł śnieg. Ale nie taki normalny, bo po pierwsze w bardzo dużych ilościach, a po drugie w absolutnie złym czasie. W dodatku Król Lodu żąda okupu, inaczej taka sytuacja będzie permanentna. Dziadek Frigiela wyrusza zbadać tę zagadkę i odzyskać swój warsztat, choć chłopiec jest przekonany, że tylko on i dziadek byli w domu, gdy warsztat zaginął.

Poprzedni tom był zaskakujący, ale ten bije go na głowę. Śnieg, tajemniczy Król zbierający okup z każdej wioski, waleczne bałwany o głowach z dyni i coraz większe magiczne umiejętności Frigiela – tak w skrócie można opisać tę część przygód młodego maga i jego kompanów. Pełno tu zwrotów akcji, zagadek i nowych sytuacji, z którymi przyjdzie się zmierzyć bohaterom. Zapewniam, nie będzie miejsca na nudę. Dostaniecie za to bardzo dobrze zilustrowaną przygodę, która zmusi was do kombinowania, zastanawiania się i snucia teorii. Tak, dobrze myślicie, to najbardziej zagadkowa część i jeśli ktoś kocha takie opowieści, ten tom z pewnością przypadnie mu do gustu. Jak zawsze jednak zachęcam do sięgnięcia po poprzednie tomy, bo w tym historia już się rozwija. Więcej w nim relacji na poziomie wnuk-dziadek, a w związku z tym odkrywa się więcej tajemnic rodzinnych. Sądzę, że wiedza ta przyda się również w kolejnych częściach.

Przy komiksach nie sposób nie wspomnieć o ilustratorze i jego pracy. Rysunki są tu nie tylko tłem, one dopełniają całą historię, uzupełniają ją i stanowią dopowiedzenia tam, gdzie zabrakło słów. Są pełne wyrazu, ekspresji i uroku. Z tomu na tom coraz bardziej przekonuję się do tego stylu, bo choć sama nie rozumiem fenomenu gry, to komiksy skradły moje serce. To piękne opowieści i sile przyjaźni, pracy w grupie i współpracy w niej. Mówią o różnorodności, w której tkwi siła. Tu każdy ma swoją rolę i każdy jest ważny, czy to gapowaty Abel, czy trochę przechwalająca się Alice. I choć nie tylko o wartość edukacyjną chodzi, a może wręcz chodzi bardziej o zabawę, to przyjemniej się czyta, jeśli towarzyszą temu bohaterowie dobrze wykreowani. Tu nie tylko są dobrze zarysowani, ale i narysowani.

Wszystko to tworzy dobrą, spójną całość, którą czyta i ogląda się z prawdziwą przyjemnością.

Katarzyna Boroń


Autor: Frigiel i Jean-Christophe Derrien

Tłumaczenie: Stanisław Kroszczyński

Ilustrator: Minte

Tytuł: Lodowe królestwo

Tytuł oryginalny: Frigiel et Fluffy T04 : Le Royaume gelé

Seria i nr tomu: Frigiel i Fluffy tom IV

Wydawnictwo: Jaguar

Wydanie: I

Data wydania: 2020-02-24

Kategoria: komiks, dla dzieci, na podstawie gry

ISBN: 9788376869452

Liczba stron: 48

Ocena: 9/10


 

Dodaj komentarz

Close Menu