Wytrzyszczka – Michał Rusinek

Date
sie, 17, 2021

Wytrzyszczka – Michał Rusinek

Każdy z nas z pewnością wielokrotnie zwracał uwagę na nietypowe nazwy mijanych miejscowości, zwłaszcza podczas długiej podróży przez nowe regiony. Wielokrotnie też mogliście się zastanawiać, skąd wzięły się niesamowite nazwy, jak choćby Ryczywół, Żabojady, Krzywda, Swornegacie czy Krzywe Kolano. Teraz część z tych sekretów została odkryta, a ich rozwiązanie znajdziecie w najnowszej książce niezrównanego Michała Rusinka – Wytrzyszczka, czyli tajemnice nazw miejscowości.

Autor zebrał tu około stu miejscowości o intrygujących, tajemniczych lub nietypowych nazw miejscowości i pokrótce wyjaśnił ich pochodzenie. Są uporządkowane według pytań, jakie można sobie zadawać widząc po raz pierwszy ich nazwy, na przykład “Czy w nazwach miejscowości ktoś się ukrywa?”, “Czy w nazwach są części ciała?”, “Czy jest tu coś do jedzenia?”, “Jakie nazwy są najtrudniejsze do wymówienia?” oraz “Ile właściwie mieliśmy stolic?”. Można się przekonać, że nazwa Częstochowy wcale nie pochodzi od tego, że często chowała się ona na wzgórzami, gdy zmierzali ku niej pielgrzymi, a raczej nawiązuje do tego, że założona tu dawno temu osada należała do niejakiego Częstocha. Albo że Tupadły wcale leżą tam, gdzie coś padło, a ich nazwa odnosi się do staropolskiego “tupania” (“tąpania”) podczas produkcji lnianych tkanin w czasie średniowiecza.

Książka obfituje w ciekawostki, które zainteresują zarówno małych czytelników, jak i dorosłych. Każdej opisanej miejscowości Rusinek poświęca oddzielny fragment – króciutki, ale przejrzysty. W prostych słowach wyjaśnia najważniejsze rzeczy, a jednocześnie zachęca do poszerzania swojej wiedzy i rozbudza ciekawość. Taka forma pozwala na czytanie książki zarówno na raz, jak i w różnych odstępach czasowych, bo po przeczytaniu kilkudziesięciu opisów z rzędu lektura może już się wydać nieco nużąca.

Tekst uzupełniają kolorowe ilustracje autorstwa Joanny Rusinek, które wypełniają każdą stronę. Są zabawne, niby proste, a jednak pobudzające wyobraźnię. Ostatnia strona pozostała czysta, ale tylko do czasu. Autor zachęca młodych czytelników do zagłębienia się w lokalną historię i zbadania pochodzenia nazwy ich własnej miejscowości. I oczywiście zapisania jej w książce!

Mówiąc krótko, Wytrzyszczka to doskonała pozycja dla wszystkich dzieci ciekawych otaczającego ich świata. Polecam!

Katarzyna AbramovaAutor: Michał Rusinek

Ilustrator: Joanna Rusinek

Tytuł: Wytrzyszczka, czyli tajemnice
nazw miejscowości

Wydawnictwo: Znak

Wydanie: twarda oprawa

Data wydania: 2021-06-07

Kategoria: dziecięca

ISBN: 978-83-240-7507-2

Liczba stron: 56


Szkrabajek

Cześć, moi milusińscy. Jestem Szkrabajek, a to moje małe królestwo- z biblioteczką i regałem wspaniałych gier i filmów. Na naszej polanie chyba nikt nie jest tak oczytany jak ja. Uwielbiam się bawić, czytać i sprawdzać, co w trawie piszczy, chyba jak każdy robaczek, prawda? Na szczęście nie muszę zajmować się tym sam. Stworzyły mnie mamy i ciocie, które szukały miejsca, będącego spełnieniem marzeń dzieci w ich rodzinkach.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Minecraft. Język angielski. Megazadania 7+, 8+, 9+

Minecraft. Język angielski. Megazadania 7+, 8+, 9+

Martamar 30, 2023

W dzisiejszych czasach nauka zdaje się przyjemnością. Dostępność materiałów ułatwiających naukę, różne jej formy i pomoce naukowe, które coraz częściej…

Rany Julek! O tym jak Julian Tuwim został poetą – Agnieszka Frączek, Maciej Stuhr

Rany Julek! O tym jak Julian Tuwim został poetą – Agnieszka Frączek, Maciej Stuhr

Kasiakwi 2, 2021

Rany Julek! O tym jak Julian Tuwim został poetą – Agnieszka Frączek, Maciej Stuhr Każdy dorosły wie, że gdzieś tam…

Owady od A do Zet – Jules Howard

Owady od A do Zet – Jules Howard

Kasialis 10, 2021

Owady od A do Zet – Jules Howard Staram się wychowywać moją córkę w taki sposób, by rozumiała otaczającą ją…

Pizza Wars

Pizza Wars

Bujaczeksie 5, 2020

Czy jest ktoś kto nie lubi pizzy? Nawet ja, chociaż muszę mieć ograniczone składniki z racji swojej wybredności, uwielbiam od czasu do…

Święty Mikołaj bombowy gość – Timothy Knapman

Święty Mikołaj bombowy gość – Timothy Knapman

Kasiagru 24, 2021

Święty Mikołaj bombowy gość – Timothy Knapman Co by się stało, gdyby niespodziewanie, do waszego domu, wprowadził się święty Mikołaj?…