Zgadnij kto to? Śledztwo w Nowym Jorku – Gauthier  Wendling

Zgadnij kto to? Śledztwo w Nowym Jorku – Gauthier  Wendling

“Nagle w pobliżu odzywa się przeraźliwy dźwięk syreny… to alarm ze sklepu jubilerskiego… w oknie wywiercono okrągły otwór.”

Wydawnictwo HarperCollins przygotowało nową serię dla młodych czytelników, bazującą na zabawie w detektywa. Podobają mi się takie propozycje dla dzieciaków. Takie pozycje, oprócz wciągającej fabuły, mają do zaoferowanie coś więcej, czyli sposób na ciekawe spędzenie czasu w krainie zagadek i łamigłówek. Klimat tajemnic podgrzewa ciekawość i buduje napięcie. Taka książka to wyborny pomysł na ćwiczenie spostrzegawczości, logiczne myślenie, szybkie kojarzenie oraz analizowanie i wyciąganie wniosków. Trzeba wyłapywać właściwe wskazówki, unikać ślepych tropów i krok po kroku odpowiadać na pytania. Pomysł na książkową zabawę w detektywa bierze się z kultowej gry “Zgadnij kto to?”, polegającej na eliminacji postaci z zaprezentowanej na początku listy podejrzanych, aż dojdzie się do tożsamości osoby, o którą chodzi.

Wskazanie właściwej osoby wcale nie jest takie łatwe dla dzieciaków, jak się na pierwszy rzut oka wydaje. Trzeba uważnie śledzić tekst, zapamiętywać wiele szczegółów, sprytnie radzić sobie z oddzieleniem tego, co ważne, od tego, co nieistotne. Moja młodziutka czytelniczka chętnie angażuje się w detektywistyczną zabawę, chociaż nie osiągnęła jeszcze minimalnego wieku wskazanego przez projektantów publikacji, to jednak z moją pomocą całkiem nieźle sobie radzi. Widać, że przyciąga ją intrygujące docieranie do prawdy poprzez dedukcję. W tym tomie serii chodzi o wskazanie złodzieja pieniędzy z baru, jadeitowej broszki w zakładzie jubilerskim i srebrnej łyżeczki w Empire State Building. W poznawaniu fabuły i tożsamości sprawcy pomaga przejrzysta szata graficzna, wypełniona kolorowymi ilustracjami, a także duża czcionka wspomagająca samodzielne czytanie. Jestem przekonana, że dzieci z wielkim entuzjazmem dołączą do śledztwa prowadzonego przez Tomka, Polaka przebywającego w Nowym Jorku na wymianie szkolnej, oraz Annę, Amerykankę marzącą o karierze dziennikarki. Przekonają się, jakie to przygody spotkały dziewczynkę i chłopca podczas wycieczki. Dowiedzą się, z czego słynie amerykańska metropolia. Sprawdzą się w roli nieugiętego i sprytnego detektywa.

Izabela Pycio


Autor: Gauthier  Wendling
Tłumaczenie: Karolina Marcinkowska
Ilustrator: Alice Risi
Tytuł: ZGADNIJ KTO TO? ŚLEDZTWO W NOWYM JORKU
Tytuł oryginalny: brak danych
Seria i nr tomu: –
Wydawnictwo: HarperCollins
Wydanie: I
Data wydania: 2021-07-28
Kategoria: literatura dziecięca
ISBN: 9788327670663
Liczba stron: 64


 

Dodaj komentarz

Close Menu