Grecy

Wielkie ludy historii: Grecy – Christian Hill

Date
lip, 25, 2021

Wielkie ludy historii: Grecy – Christian Hill

Zdrowa rywalizacja jest dobra. Uczy nas wytrwałości, dążenia do celu i niepoddawania się. Należy jednak pamiętać, że trzeba się zachowywać fair i postępować według zasad. Tylko wtedy wygrana cieszy najbardziej.

Zarys fabuły

Trwa bitwa między Spartanami i Ateńczykami. Obie strony są silne i zaprawione w bojach. To, kto wygra zależy od bogów. W czasie jednego ze starć Spartanin Pallas rani Ateńczyka Andrypusa, nie jest to jednak ich ostatnie spotkanie. Obaj są biegaczami i los sprawia, że będą rywalizować ze sobą na igrzyskach olimpijskich. Zwycięzca może być tylko jeden, a obaj chcą nim zostać. Tylko za jaką cenę?

Grecy to kolejna część z czterotomowej serii Wielkie ludy historii. W jej skład wchodzą jeszcze Egipcjanie, Wikingowie i Rzymianie. Każda książka to inna historia, w którą Christian Hill wplata mnóstwo ciekawostek z danej epoki historycznej.

Moje wrażenia

Grecy to opowieść o pewnym Ateńczyku, który nie boi się walki, ale tym, co lubi najbardziej jest bieganie. Dlatego też, gdy na skutek ran otrzymanych w czasie bitwy traci sprawność robi wszystko, by ją odzyskać. Ćwiczy, dba o siebie i się nie poddaje. Podoba mi się, że Christian Hill w tej krótkiej historii pokazuje, jak ważne jest samozaparcie i systematyczne dążenie do celu. Jeszcze większy mój zachwyt budzi przekaz, że warto dążyć do spełnienia swoich marzeń, ale pamiętając przy tym, by postępować sprawiedliwie. Tylko wtedy zwycięstwo liczy się naprawdę.

Słów kilka o szacie graficznej

Tym razem ilustratorem jest Fabiano Fiorin i on również zadbał o to, by okładka pasowała do poprzednich książek. Podoba mi się to, każda z części ma inne kolory, ale reszta jest wręcz identyczna. Różnią się tylko ilustracje na przodzie okładki. Środek za to całkowicie przypomina czasy greckie. Fiorin dba o szczegóły i ukazanie, jak się wtedy żyło. Co nosili Grecy, jak odbywały się zawody, czy jak mieszkano.

Na zakończenie

Podoba mi się zamysł całej serii. Grecy utwierdzają mnie tylko w przekonaniu, że to był strzał w dziesiątkę. Dzięki temu młody czytelnik poznaje nie tylko ciekawą opowieść pełna przygód, ale również się uczy. W każdej z książek w treści znajdują się podkreślone słowa, a na końcu rozdziału znajduje się ich definicja. Jak na początek poszerzania wiedzy jest naprawdę szczegółowa. Dla ułatwienia została zrobiona również metryczka mówiąca o podziale zagadnień na sztukę, gospodarstwo, wojsko, kulturę, a także społeczeństwo. Tym razem dowiemy się, jak ważna dla Greków była muzyka, że to w starożytnej Grecji powstały podstawy współczesnej matematyki czy też o tym, jakimi żeglarzami byli.

Cykl Wielkie ludy historii polecam dla dzieci w wieku 6+. I nawet nie musi interesować się historią, bo same opowieści bohaterów są naprawdę wciągające. No i właśnie może dzięki tym pozycjom zaszczepić w dzieciach miłość do historii? Grecy bez wątpienia nie zawiodą i trzymają poziom swoich poprzedniczek.


Autor: Christian Hill
Ilustrator: Fabiano Fiorin
Tłumaczenie: Natalia Mętrak-Ruda
Tytuł: Wielkie ludy historii: Grecy
Tytuł oryginału: Grandi popoli del passato: I Greci
Wydawnictwo: RM
Wydanie: I
Data wydania: 2018-05-02
Kategoria: popularnonaukowa dziecięca
ISBN: 9788377738412
Liczba stron: 112


Bujaczek

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

dummy-img

Przekroje. Owoce i warzywa – Agnieszka Sowińska

Kasialip 2, 2020

Warzywa i owoce są pyszne i warto włączyć je do codziennego jadłospisu. O ile dorośli świetnie zdają sobie z tego…

Tatusiu, czy dziesięć to dużo?

Tatusiu, czy dziesięć to dużo?

Kasiacze 29, 2022

Mam wielką,żeby nie powiedzieć ogromną słabość do książek, w których mogę znaleźć ilustracje autorstwa Emilii Dziubdziak. Są piękne,tajemnicze,cudowne i można…

Willa, dziewczyna z Mrocznej Jamy – Robert Beatty

Willa, dziewczyna z Mrocznej Jamy – Robert Beatty

Szkrabajeklut 28, 2022

Willa, dziewczyna z Mrocznej Jamy – Robert Beatty Pamiętacie „Willę, dziewczynę z lasu”? Jeśli nie, to koniecznie przeczytajcie tę piękną…

101 dalmatyńczyków. Komiks

101 dalmatyńczyków. Komiks

Kasiacze 10, 2021

101 dalmatyńczyków. Komiks Animacje Disneya, która opowiada o małych, słodkich pisakach, uprowadzonych przez złą Cruelle DeMon obejrzałam w bardzo młodym…

Czerwony kłopot – Joanna Strękowska

Czerwony kłopot – Joanna Strękowska

Kasiakwi 23, 2021

Dzieci często się wstydzą. Nie tylko one, bo i my, dorośli, miewamy problemy z wystąpieniami publicznymi czy głośnym wypowiedzeniem swojego…