Grecy

Wielkie ludy historii: Grecy – Christian Hill

Date
lip, 25, 2021

Wielkie ludy historii: Grecy – Christian Hill

Zdrowa rywalizacja jest dobra. Uczy nas wytrwałości, dążenia do celu i niepoddawania się. Należy jednak pamiętać, że trzeba się zachowywać fair i postępować według zasad. Tylko wtedy wygrana cieszy najbardziej.

Zarys fabuły

Trwa bitwa między Spartanami i Ateńczykami. Obie strony są silne i zaprawione w bojach. To, kto wygra zależy od bogów. W czasie jednego ze starć Spartanin Pallas rani Ateńczyka Andrypusa, nie jest to jednak ich ostatnie spotkanie. Obaj są biegaczami i los sprawia, że będą rywalizować ze sobą na igrzyskach olimpijskich. Zwycięzca może być tylko jeden, a obaj chcą nim zostać. Tylko za jaką cenę?

Grecy to kolejna część z czterotomowej serii Wielkie ludy historii. W jej skład wchodzą jeszcze Egipcjanie, Wikingowie i Rzymianie. Każda książka to inna historia, w którą Christian Hill wplata mnóstwo ciekawostek z danej epoki historycznej.

Moje wrażenia

Grecy to opowieść o pewnym Ateńczyku, który nie boi się walki, ale tym, co lubi najbardziej jest bieganie. Dlatego też, gdy na skutek ran otrzymanych w czasie bitwy traci sprawność robi wszystko, by ją odzyskać. Ćwiczy, dba o siebie i się nie poddaje. Podoba mi się, że Christian Hill w tej krótkiej historii pokazuje, jak ważne jest samozaparcie i systematyczne dążenie do celu. Jeszcze większy mój zachwyt budzi przekaz, że warto dążyć do spełnienia swoich marzeń, ale pamiętając przy tym, by postępować sprawiedliwie. Tylko wtedy zwycięstwo liczy się naprawdę.

Słów kilka o szacie graficznej

Tym razem ilustratorem jest Fabiano Fiorin i on również zadbał o to, by okładka pasowała do poprzednich książek. Podoba mi się to, każda z części ma inne kolory, ale reszta jest wręcz identyczna. Różnią się tylko ilustracje na przodzie okładki. Środek za to całkowicie przypomina czasy greckie. Fiorin dba o szczegóły i ukazanie, jak się wtedy żyło. Co nosili Grecy, jak odbywały się zawody, czy jak mieszkano.

Na zakończenie

Podoba mi się zamysł całej serii. Grecy utwierdzają mnie tylko w przekonaniu, że to był strzał w dziesiątkę. Dzięki temu młody czytelnik poznaje nie tylko ciekawą opowieść pełna przygód, ale również się uczy. W każdej z książek w treści znajdują się podkreślone słowa, a na końcu rozdziału znajduje się ich definicja. Jak na początek poszerzania wiedzy jest naprawdę szczegółowa. Dla ułatwienia została zrobiona również metryczka mówiąca o podziale zagadnień na sztukę, gospodarstwo, wojsko, kulturę, a także społeczeństwo. Tym razem dowiemy się, jak ważna dla Greków była muzyka, że to w starożytnej Grecji powstały podstawy współczesnej matematyki czy też o tym, jakimi żeglarzami byli.

Cykl Wielkie ludy historii polecam dla dzieci w wieku 6+. I nawet nie musi interesować się historią, bo same opowieści bohaterów są naprawdę wciągające. No i właśnie może dzięki tym pozycjom zaszczepić w dzieciach miłość do historii? Grecy bez wątpienia nie zawiodą i trzymają poziom swoich poprzedniczek.


Autor: Christian Hill
Ilustrator: Fabiano Fiorin
Tłumaczenie: Natalia Mętrak-Ruda
Tytuł: Wielkie ludy historii: Grecy
Tytuł oryginału: Grandi popoli del passato: I Greci
Wydawnictwo: RM
Wydanie: I
Data wydania: 2018-05-02
Kategoria: popularnonaukowa dziecięca
ISBN: 9788377738412
Liczba stron: 112


Bujaczek

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Ania z Avonlea – Lucy Maud Montogmery

Ania z Avonlea – Lucy Maud Montogmery

Vickypaź 16, 2020

„Ania z Avonlea” to drugi tom serii o Ani z Zielonego Wzgórza. Książka po raz pierwszy drukiem ukazała się w…

Chłopcy – Lauren Ace

Chłopcy – Lauren Ace

Szkrabajeksie 29, 2022

Książka “Chłopcy” jest owocem wspólnej pracy Lauren Ace oraz ilustratorki Jenny Lovlie. Wydana pod szyldem Wydawnictwa Wilga prezentuje się naprawdę…

Hela sama sprząta zabawki

Hela sama sprząta zabawki

Kasiamaj 17, 2023

Hela sama to seria zabawnych opowieści o małej Heli, która pragnie być samodzielna. Tekst jest rymowany, czyta się go płynnie,…

Małe Licho i Babsie Sprawki – Marta Kisiel

Małe Licho i Babsie Sprawki – Marta Kisiel

Szkrabajekpaź 18, 2021

Małe Licho i Babsie Sprawki – Marta Kisiel Bożek idzie do czwartej klasy. Czekają na niego nowe przedmioty i nowi…

Pan Pies i Jeżyk Perzyk – Ben Fogla

Pan Pies i Jeżyk Perzyk – Ben Fogla

Szkrabajeksie 22, 2022

“Pan Pies” to pierwszy tom opowiadań o przygodach tytułowego bohatera. W tej części Pan Pies wybiera się na “gapę” na…