Dlaczego pada deszcz? – Marta Krzemińska

Date
lip, 09, 2021

Dlaczego pada deszcz? – Marta Krzemińska

Od jakiegoś czasu nakładem wydawnictwa Wilga ukazuje się seria książeczek dla najmłodszych, która odpowiada na najważniejsze, związane z przyrodą pytanie. Niedawno w moje ręce trafił świetny tytuł „Dlaczego deszcz pada?”, o którym chciałam Wam pokrótce opowiedzieć.

Co znajduje się w książeczce?

Marta Krzemińska stworzyła niewielkie, ale bardzo obszerne kompendium wiedzy na temat nie tylko deszczu, ale ogólnie wody jako takiej. Z publikacji dowiemy się, z czego składa się woda, jaki może mieć stan skupienia, czym jest atmosfera. Poznamy też pracę meteorologów. Autorka opowiada o rodzajach chmur, oprowadza czytelników po lasach deszczowych i przedstawia im żyjące na pustyniach rośliny oraz zwierzęta.

Moja opinia i przemyślenia

Myślę, że książeczka skierowana jest do dzieci, które uczęszczają do zerówki oraz klas I-III szkoły podstawowej. Jest niezwykle bogata pod względem merytorycznym, ale jednocześnie napisana prostymi, trafiającymi do dzieci słowami. Przekazana w niej wiedza jest rzetelna i merytoryczna. Proponuję jednak jej przekaz rozłożyć w czasie i na przykład jednego dnia opowiedzieć dziecku o mgle, a innego o związanych z powstawaniem fabryk zanieczyszczeniach. Z pewnością łatwiej mu będzie całą nową wiedzy poukładać sobie w głowie.

„Dlaczego deszcz pada?” to bardzo ładnie wydany tytuł. Ma twardą oprawę i nieco większy od zeszytowego format. Zdobią go kolorowe, przyjemne dla oka ilustracje autorstwa pani Kamili Loskot, które z pewnością pomagają w przyswajaniu sobie zupełnie nowej wiedzy. Przyznam, że na parę pytań, które postawione zostały w książeczce, sama nie znałabym odpowiedzi. Musiałabym ich chwilę poszukać.

Podsumowanie

Myślę, że taką serię książeczek, która odpowiada na wiele ważnych pytań, każdy maluch powinien mieć w swojej domowej biblioteczce. Pamiętajcie jednak drodzy rodzice i opiekunowie, że niewiele dzieci potrafi zupełnie samodzielnie przyswoić sobie wiedzę z danej dziedziny. Najlepiej jest poświęcić trochę czasu na to, by wspólnie poznać takie tytuły, jak „Dlaczego deszcz pada?”. Wówczas nasze pociechy z pewnością najwięcej z nich zapamiętają.

Wiktoria Aleksandrowicz


Autor: Marta Krzemińska
Ilustrator: Kamila Loskot
Tytuł: Dlaczego deszcz pada?
Seria: Co i jak?
Wydawnictwo: Wilga
Wydanie: 1
Data wydania: 2020-08-12
Kategoria: dla dzieci
ISBN: 9788328075269
Liczba stron: 56


Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Smocze oko. Spirit Animals. Upadek bestii – Sarwat Chadda

Smocze oko. Spirit Animals. Upadek bestii – Sarwat Chadda

Szkrabajekkwi 1, 2021

Smocze oko. Spirit Animals. Upadek bestii – Sarwat Chadda Zacznę recenzję nietypowo, bo od końca: zakończenie jest bardzo otwarte i…

Buziaczek, piżamka i hop do spanka – Patricia Geis

Buziaczek, piżamka i hop do spanka – Patricia Geis

Szkrabajekwrz 21, 2022

“Buziaczek, piżamka i hop do spanka!” to świetna książka aktywizująca dla najmłodszych. Przeznaczona jest dla dzieci od drugiego roku życia…

dummy-img

Ojciec Gwiazdka i Ja – Matt Haig

Kasiakwi 22, 2020

Tytuł: Ojciec Gwiazdka i Ja Gwiazdka i Ja Autor: Matt Haig Ilustracje: Chris Mould Tłumaczenie: Ernest Bryll, Marta Bryll Wydawnictwo:…

Emocje. To o czym dorośli Ci nie mówią

Emocje. To o czym dorośli Ci nie mówią

Kasiasie 21, 2023

Emocje to kolejna książka z serii To o czym dorośli Ci nie mówią. Nie dziwię się, że cały cykl ma…

Muminki. Wielki obrazkowy słownik polsko-angielski – Päivi Kaataja, Riikka Turkulainen

Muminki. Wielki obrazkowy słownik polsko-angielski – Päivi Kaataja, Riikka Turkulainen

Szkrabajeklis 16, 2020

  Muminki. Wielki obrazkowy słownik polsko-angielski – Päivi Kaataja, Riikka Turkulainen Chodzą plotki, że są ludzie, którzy nie lubią Muminków.…