Bałasyk i Psotka idą do pracy. Część 1 – Małgorzata Żółtaszek

Date
maj, 29, 2021

Bałasyk i Psotka idą do pracy. Część 1 – Małgorzata Żółtaszek

Co jest jedną z ulubionych zabaw dzieci w wieku przedszkolnym? Naśladowanie dorosłych rzecz jasna! Zabawy w dom, szpital, sklep czy weterynarza to nic innego, jak odwzorowywanie (mniej lub bardziej wierne) tego, co dzieci widzą na co dzień, bądź co sobie wyobrażają na temat danego miejsca i zawodu.

Nie inaczej jest z Basałykiem i Psotką, dwójką rodzeństwa, które ze zdziwieniem odkrywa, że w wakacje ich rodzice nadal muszą chodzić do pracy. Maluchy, pozostawione pod opieką babci i dziadka, postanawiają cały czas wolny spędzić na odgrywaniu ról dorosłych.

W książce znajdziemy pięć rozdziałów, każdy poświęcony innej profesji. Basałyk i Psotka kolejno wcielają się w pracowników korporacji, poczty i salonu piękności, a następnie w strażaków i personelu medycznego pracującego w pocie czoła na oddziale chirurgicznym. Dzieci wkładają w to mnóstwo serca, nie ograniczają się jedynie do odegrania ról – dbają również o odpowiednią aranżację mieszkania, budując i tworząc odpowiednie gadżety i elementy dekoracji.

Dzięki załączonym w książce pomysłom mali czytelnicy mogą iść w ślady głównych bohaterów i zbudować własne akcesoria do zabawy. Do ich wykonania będą potrzebne rzeczy, które każdy z nas ma w domu – tekturowe pudełka, plastikowe nakrętki, plastelina, sznurek, taśma klejąca, flamastry oraz plastikowe nakrętki lub guziki. Na poszczególnych stronach można znaleźć pomysły na zbudowanie własnego ekspresu do kawy (potrzebnego w biurze), telefonu komórkowego czy aparatury do obserwowania stanu zdrowia operowanego pacjenta (tutaj przyda się również wytłaczanka do jajek).

W lekki i zabawny sposób dzieci mogą poznać poszczególne zawody „od podszewki”. Dowiedzą się, czym są „mitingi” w korporacji, dlaczego i jak chirurg musi dezynfekować ręce przed rozpoczęciem operacji, jak wygląda praca w sortowni listów itd. Na końcu każdego rozdziału znajdą również słowniczek z terminami, które są potrzebne do zrozumienia realiów pracy w każdym opisanym zawodzie.

Podsumowując, Basałyk i Psotka idą do pracy to doskonała propozycja dla przedszkolaków i ich rodziców. To nie tylko przyjemna lektura, ale doskonałe źródło wiedzy oraz inspiracji do zabawy.

Katarzyna Abramova


Autor: Małgorzata Żółtaszek
Ilustrator: Paweł Pawlak
Seria: Latawiec
Tytuł: Basałyk i Psotka idą do pracy. Część 1
Wydawnictwo: Poradnia K
Wydanie: I
Data wydania: 2015-02-14
Kategoria: dla dzieci
ISBN: 978-83-63960-10-0
Liczba stron: 64


Szkrabajek

Cześć, moi milusińscy. Jestem Szkrabajek, a to moje małe królestwo- z biblioteczką i regałem wspaniałych gier i filmów. Na naszej polanie chyba nikt nie jest tak oczytany jak ja. Uwielbiam się bawić, czytać i sprawdzać, co w trawie piszczy, chyba jak każdy robaczek, prawda? Na szczęście nie muszę zajmować się tym sam. Stworzyły mnie mamy i ciocie, które szukały miejsca, będącego spełnieniem marzeń dzieci w ich rodzinkach.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Żegnaj, mój Łatku – Devon Sillett

Żegnaj, mój Łatku – Devon Sillett

Bujaczekmar 28, 2022

Żegnaj, mój Łatku – Devon Sillett Nie lubimy rozmawiać o śmierci, chociaż jest nieodłącznym elementem naszego życia. Ciężko przeżywamy stratę…

Mam 4 latka. Historyjki w sam raz dla mnie

Mam 4 latka. Historyjki w sam raz dla mnie

Kasiasty 6, 2022

Mam 4 latka. Historyjki w sam raz dla mnie Kocham opowieści Disneya – książeczki są cudowne, a historie, które można…

Voodolls

Voodolls

Szkrabajeklut 23, 2023

Rynek gier komputerowych cały czas się rozwija. Coraz więcej czasu spędza się w wirtualnym świecie, dlatego rok rocznie pojawiają się…

Baśnie Hansa Christiana Andersena

Baśnie Hansa Christiana Andersena

Kasialut 24, 2021

Baśnie Hansa Christiana Andersena Uwielbiam baśnie. To na tych klasycznych historiach się wychowałam. To je czytałam w nocy, schowana pod…

Szczęściarz

Szczęściarz

Kasialis 23, 2022

Są historie, które poruszają do głębi. Takie, które wkradają się do naszego serca i zostają w nim na zawsze. Otulają…