Matyldo, Twoje urodziny! – Alexander Steffensmeier

Date
lut, 18, 2021

Matyldo, Twoje urodziny! – Alexander Steffensmeier

Krowa Matylda obchodzi urodziny! Zwierzęta z farmy przygotowują się do świętowania, znosząc na polanę deski, kwiaty, balony i przysmaki. Kurza orkiestra stroi instrumenty. Wszystkiemu przygląda się Matylda, której te przygotowania niesamowicie przeszkadzają, bo ona wypoczywa. Jednak wkrótce cały sekret wyjdzie na jaw – okazuje się, że są urodziny tytułowej bohaterki, a zwierzęta szykują dla niej niespodziankę!

„Matyldo! Twoje urodziny!” to kolejna już książeczka o przygodach krowy i innych zwierząt z farmy. Ta część skierowana jest do najmłodszych czytelników. Dodatkowo jest ona pisana wierszem, co tylko uatrakcyjnia czytanie. Maluchy uwielbiają książeczki, gdzie tekst jest płynny, melodyjny i ciekawy. Tak jest i w tym przypadku. Na medal spisał się tłumaczka, pani Emilia Kledzik, która zachowała tę płynność, melodyjność oraz humor, który możemy spotka we wszystkich książeczkach o krowie Matyldzie, nawet tych, skierowanych do starszych dzieci. Można się głośno zaśmiać, gdy obserwujemy zmagania kur, które przygotowują urodzinowe przyjęcie i patrzącą na ich zmagania Matyldę, która jest zdziwiona coraz bardziej!

Seria książeczek autorstwa Alexandra Steffensmiera może nie zachwycać. Ja sama nie przepadam za niektórymi częściami, ale wiem, że dzieci uwielbiają przygody krowy Matyldy. Cieszę się, że dostępna jest taka różnorodność – są pozycje dla najmłodszych czytelników, tak jak „Matyldo, Twoje urodziny”, ale dostępne są również takie dla starszaków, gdzie tekstu jak więcej i format się różni. „Matyldo, Twoje urodziny” to krótka historyjka, z prostym, acz ciekawym testem. Strony są tekturowe, a sam format niewielki, dzięki czemu dziecko z łatwością porazi sobie z samodzielnym oglądaniem i przewracaniem stron. Ilustracje są z jednej strony proste, bo bohaterowie, którzy przewijają się przez wszystkie strony nie są jakoś wymyślnie narysowani, ale jednak dbałość o szczegóły, o tła bardzo mi się podoba. Jeżeli bohaterowie wykonują jakąś czynność, to widać; wszyscy wydają się w ruchu.

„Matyldo! Twoje urodziny!” to książeczka, którą można potraktować jako jedną z pierwszych. Zabawna, kolorowa i wytrzymała zapewni waszym dzieciom długie godziny zabaw.


Autor: Alexander Steffensmeier

Tłumaczenie: Emilia Kledzik

Ilustrator: Alexander Steffensmeier

Tytuł: Matyldo, Twoje urodziny!

Tytuł oryginalny: Lieselotte feiert geburstag

Seria i nr tomu: Krowa Matylda

Wydawnictwo: Media Rodzina

Wydanie: I

Data wydania: 2021-10-21

Kategoria: literatura dla dzieci

ISBN: 978836016990

Liczba stron: 16

Ocena: 6/10


 

Kasia

Położna. Mama Gabrysia. Książki kocham czytać od dzieciństwa, a teraz poznaje świat powieści dla dzieci. Kocham mój zawód, ale spełniam się także pisząc i szydełkując. Ciągle chcę doświadczać czegoś nowego.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Mądre Bajki. Wydanie specjalnie – Agnieszka Antosiewicz

Mądre Bajki. Wydanie specjalnie – Agnieszka Antosiewicz

Kasiasty 7, 2022

Mądre Bajki. Wydanie specjalnie – Agnieszka Antosiewicz „Mądre bajki” to jedna z najpopularniejszych książek dla dzieci, polecana przez rodziców, którzy…

Zapowiedź: To Twoje ciało

Zapowiedź: To Twoje ciało

Kasiakwi 6, 2023

To twoje ciało. I jest wspaniałe. Dowiedz się, jak o nie dbać i je chronić! Oto książka, która jest idealnym…

Basia. Opowieści Miśka Zdziśka – Zofia Stanecka

Basia. Opowieści Miśka Zdziśka – Zofia Stanecka

Szkrabajekgru 18, 2020

Basia. Opowieści Miśka Zdziśka – Zofia Stanecka Misiek Zdzisiek jest nieodłącznym towarzyszem Basi. Ma dokładnie tyle lat, co ona i…

Jak wspierać dzieci wysoko wrażliwe – Agata Majewska

Jak wspierać dzieci wysoko wrażliwe – Agata Majewska

Szkrabajekpaź 18, 2022

Jak wspierać dzieci wysoko wrażliwe – Agata Majewska Dzieci wysoko wrażliwe nie są złośliwe, nie są uparte i rozwydrzone, one…

Daltonowie wciąż uciekają

Daltonowie wciąż uciekają

Kasiawrz 16, 2022

Daltonowie na wolności i nawet Lucky Luke nie może nic na to poradzić? Tak, w tym zeszycie to możliwe. Wyjściem…