Smerfy i smok z jeziora – Alain Jost i Thierry Culliford

Date
gru, 23, 2020

Smerfy i smok z jeziora – Alain Jost i Thierry Culliford

Któż z nas nie zna Smerfów? Dla pewnego pokolenia niedziela miała sens wtedy, gdy o 19.00 można było zasiąść przed telewizorem i razem ze śmiesznymi niebieskimi stworkami przeżywać niesamowite przygody. Kibicowało się Smerfom, nie lubiło Gargamela. Miało się też swojego ulubionego Smerfa. Pamiętam, że chciało się mieć kolorowe pocztówki ze smerfami, piórniki, figurki i inne pamiątki związane z ulubioną dobranocką.

Gdy zobaczyłam komiksowe wydanie przygód Smerfów, nie mogłam się opanować. Z ogromną przyjemnością zatopiłam się w ich świecie.

„Smerfy i smok z jeziora” to jak zwykle zabawna przygoda. Smerf Osiłek relaksuje się, pływając sobie łódką po jeziorze. Nagle jezioro zasnuwa mgła, z której wyłania się… smok. W wiosce początkowo nikt mu nie wierzy, ale po południu wszyscy spotykają wielkiego pożeracza mirabelek, w którym Papa Smerf rozpoznaje dawnego znajomego Fafnira. Smok ma do obroży przymocowaną kapsułę z wiadomością. Baron Florimond, dobroczyńca smoka został uwięziony i potrzebuje pomocy. Wiadomo, że Smefry z narażeniem życia wyruszą na wyprawę ratunkową. Mają przy tym mnóstwo przygód. I jak to w opowieściach o Smerfach bywa, wszystko dobrze się kończy.

W przypadku komiksu trochę dłużej trzeba zatrzymać się przy ilustracjach. Te w Smerfach są pogodne, o intensywnych soczystych barwach. Kreska jest miękka, baśniowa. Między rysunkami a tekstem panuje równowaga, co pozostawia pole do opowiadania ilustracji. Bo też przygody Smerfów spodobają się przede wszystkim przedszkolakom, które zazwyczaj lubią nie tylko słuchać czytanych opowieści, ale także świetnie bawią się, opowiadając obrazki i wyszukując szczegóły.

Korzystając z komiksów ze Smerfami, można więc nie tylko spędzić czas na przeżywaniu przygód niebieskich maluszków, ale także bogacić słownictwo dziecka poprzez opowiadanie obrazków, przeliczanie Smerfów, ćwiczyć spostrzegawczość.

Komiks „Smerfy i smok z jeziora” przeznaczony jest dla kilkulatków, które właśnie oswajają się ze strachem i innymi emocjami oraz dla ich rodziców, którzy uwielbiają z dziećmi czytać książki.

Anna Kruczkowska


Autor: Alain Jost i Thierry Culliford

Tłumaczenie: Maria Mosiewicz

Ilustrator: Jeroen de Coninck i Miguel Diaz

Tytuł: Smerfy i smok z jeziora

Tytuł oryginalny: Les Schtroumpfs et le dragon du lac

Seria i nr tomu: Klub Świata Komiksu album 1928

Wydawnictwo: Egmont

Wydanie: 1

Data wydania: 2020-10-14

Kategoria: komiks dla dzieci

ISBN: 978-83-281-4232-9

Liczba stron: 48

★★★★★★★✩✩✩


Szkrabajek

Cześć, moi milusińscy. Jestem Szkrabajek, a to moje małe królestwo- z biblioteczką i regałem wspaniałych gier i filmów. Na naszej polanie chyba nikt nie jest tak oczytany jak ja. Uwielbiam się bawić, czytać i sprawdzać, co w trawie piszczy, chyba jak każdy robaczek, prawda? Na szczęście nie muszę zajmować się tym sam. Stworzyły mnie mamy i ciocie, które szukały miejsca, będącego spełnieniem marzeń dzieci w ich rodzinkach.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Złote rękawice Arachne – Stella Terakson

Złote rękawice Arachne – Stella Terakson

Szkrabajekmar 19, 2021

Złote rękawice Arachne – Stella Terakson Mity greckie jawią Wam się jako nudne? Dzieci nie chcą ich znać, a nauczyciel…

W rytmie serca. Opowieści o dzieciach, które uwierzyły w siebie – Aleksandra Struska-Musiał

W rytmie serca. Opowieści o dzieciach, które uwierzyły w siebie – Aleksandra Struska-Musiał

Bujaczekmar 18, 2024

Nie trzeba być takim, jak wszyscy, by być wspaniałym człowiekiem.* (tekst z okładki) Wszyscy mamy cechy, które sprawiają, że jesteśmy…

Oliver Twist. Klasyka dla dzieci – Charles Dickens

Oliver Twist. Klasyka dla dzieci – Charles Dickens

Szkrabajekcze 30, 2021

Oliver Twist. Klasyka dla dzieci – Charles Dickens „Oliver Twist był sierotą. Matka zmarła w dniu narodzin Olivera. Nikt nie…

Histroria naturalna magii – Poppy David

Histroria naturalna magii – Poppy David

Szkrabajekpaź 30, 2022

Histroria naturalna magii – Poppy David Magia ma wiele twarzy, wiele rodzajów. Czy da się całą wiedzę zmieścić na zaledwie…

Hulajnoga. Pola i Piotruś – Camille Reid

Hulajnoga. Pola i Piotruś – Camille Reid

Kasiamaj 18, 2022

Przyjemna w dotyku okładka, sztywna, ale też mięciutka, łagodnie ugina się pod paluszkami dzieciaczków, więc nie ma obawy przed uszkodzeniem.…