Ekologia bez tajemnic – Magda Maciak

Date
lis, 19, 2020

Ekologia bez tajemnic – Magda Maciak

Miłość do przyrody warto zaszczepiać w dzieciach od najmłodszych lat, bo przecież czym skorupka za młodu nasiąknie… To też najlepszy czas, by pokazać dzieciom, że nie wystarczy zachwycać się pięknem natury, ale i to piękno dbać. A często zdarza się, że nie tylko dzieci nie widzą powiązania między kolorową łąką a zużywanymi opakowaniami, podobnie jak trudno zrozumieć, że woda kapiąca z kranu ma wpływ na żywe organizmy.

Komiks Ekologia bez tajemnic w przejrzysty i zabawny sposób pokazuje te nie zawsze oczywiste zależności. W siedmiu krótkich historyjkach autorki pokazały szkodliwość foliówek, wpływ smogu na środowisko, sposoby na oszczędzanie wody i energii elektrycznej, segregację śmieci, ideę less waste oraz zasady zachowania w lesie.

Tekst dostosowany jest do wieku dzieci wczesnoszkolnych. Pozwala im wczuć się w zachowania bohaterów: przesympatycznej pary przyjaciół: Helenki i Jerzyka. Dzieci wychodzą na spacery i obserwują zwierzęta, a przy okazji dowiadują się, jak niebezpieczne są dla ptaków i zwierząt woreczki foliowe. Przygoda z odkręconym kranem uczy je jak oszczędzać wodę, a nocne strachy z świecącymi diodami pozwala zrozumieć potrzebę oszczędności prądu. W historyjce o segregacji śmieci poruszono problem przeterminowanych leków, z którymi nawet dorośli mają problemy.

Mnie najbardziej rozśmieszyła opowiastka o słoikach z czystym powietrzem przywiezionym znad morza, przy której poruszony został problem zanieczyszczenia powietrza w miastach.

Ponieważ jest to komiks, więc równie ważne jak treść są ilustracje. Przyznam, że nasycone barwy i zabawne rysunki skradły moje serce. Rudowłosa Helenka z wiecznie otwartą buzią i nieco roztrzepany Jerzyk to postaci które dają się lubić od pierwszego spojrzenia.

Na osobną uwagę zasługuje fakt, że oprócz ekologicznych dziecięcych przygód znajdziemy w książce kolorowe plansze przybliżające młodym czytelnikom zasady prawidłowego zachowania w różnych sytuacjach oraz ciekawostki ze świata ekologii. Sugestywną tablicę z zasadami segregacji śmieci sama powiesiłabym sobie w kuchni, by nie popełnić błędu przy wyrzucaniu odpadów.

Podsumowując: Komiks Ekologia bez tajemnic daje dzieciom możliwość łatwego i przyjaznego poznania zasad związanych z ochroną przyrody. Doskonale sprawdzi się zarówno jako wspólna lektura z rodzicami, jak i pomoc dydaktyczna w szkole.

Anna Kruczkowska


Autor:Magda Maciak

Ilustrator: Ala Hanna Murgrabia, Julia Buracka-Mielcarz

Tytuł: Ekologia bez tajemnic

Wydawnictwo: IBIS

Wydanie: 1

Data wydania: 2020-04-08

Kategoria: DLA DZIECI

ISBN: 978-83-66462-45-8

Liczba stron: 32

★★★★★★★★


Szkrabajek

Cześć, moi milusińscy. Jestem Szkrabajek, a to moje małe królestwo- z biblioteczką i regałem wspaniałych gier i filmów. Na naszej polanie chyba nikt nie jest tak oczytany jak ja. Uwielbiam się bawić, czytać i sprawdzać, co w trawie piszczy, chyba jak każdy robaczek, prawda? Na szczęście nie muszę zajmować się tym sam. Stworzyły mnie mamy i ciocie, które szukały miejsca, będącego spełnieniem marzeń dzieci w ich rodzinkach.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

POTĘGA LICZB. Jak liczby kształtują świat, w którym żyjemy

POTĘGA LICZB. Jak liczby kształtują świat, w którym żyjemy

Bujaczeksty 20, 2021

Liczby są wszędzie! Potęga liczb wprowadzi dzieci w fascynujący świat liczb i wyjaśni, jak pomagają nam w codziennym życiu. Czy…

Mobilna, rodzinna gra miejsca z Cecylką Knedelek!

Mobilna, rodzinna gra miejsca z Cecylką Knedelek!

Kasiawrz 16, 2020

Gra moblina na podsatwie książki? Czy to możliwe? Tak! Dla naszych czytelników z Bydgoszczy i okolic mamy wspaniałe wiadomości. Jeżeli…

Prezentowy nieporadnik, czyli czego nie dawać cudzym dzieciom na Święta

Prezentowy nieporadnik, czyli czego nie dawać cudzym dzieciom na Święta

Vickylis 6, 2020

Prezentowy nieporadnik, czyli czego nie dawać cudzym dzieciom na Święta Nie ma ludzi nieomylnych i każdy rodzic popełnia błędy wychowawcze.…

#matematyka

#matematyka

Szkrabajekpaź 19, 2022

Wiecie, że wystarczy jedno słowo żeby powiało grozą?Na pewno już domyślacie się jakie. Matematyka… i niektórzy mają już ciarki na…

Chichopotam – Agnieszka Frączek

Chichopotam – Agnieszka Frączek

Kasiasty 28, 2022

Chichopotam – Agnieszka Frączek Uwielbiam wierszyki dla dzieci. Mamy w domu klasyczne zbiory Chotomskiej, Tuwima, Brzechwy I Konopnickiej, ale z…