Kamila i konie – Lili Mésange

Date
wrz, 19, 2020

Droga ku dorosłości jest równie zabawna, co skomplikowana. Dzieci muszą odnaleźć siebie, swoje pasje i każdego dnia odkrywać świat. W tej nieskończenie fascynującej podróży warto mieć kompana uczącego nas dostrzegania tego, co piękne.

Kamila teraz nie wyobraża sobie świata bez koni. Jazda na grzbiecie wierzchowca, wiatr we włosach i poznawanie nowych umiejętności zastąpiły czas bez pasji. Zresztą w stajni ciągle się coś dzieje, a nuda to dawno niesłyszana legenda. Jej przygody bywają zabawne, jak choćby ta z lutego, gdy wszyscy szukali Pompona kryjącego się przed kąpielą, czy gdy rzeczony jegomość robił za renifera u samego świętego Mikołaja. Oj tak, Kamila i jej siostra Anais każdą wolną chwilę spędzają w Klubie jeździeckim „Cztery Podkowy”. To tam uczą się odpowiedzialności za zwierzęta, zyskują umiejętności odpowiedniej pielęgnacji koni i spędzają czas z przyjaciółmi.

Nie tylko konie są mieszkańcami stadniny, która jest domem dla mułów, owiec i pewnego szalonego osła. Tu każdy dzień bez względu na porę roku zaskakuje dziewczynki humorem i wiedzą, której nie da się zdobyć bez przebywania ze zwierzętami. Kamila przygotowuje się do zawodów hipicznych. To bardzo gorący okres, w którym wszyscy jeźdźcy mocno pracują nad formą swoich zwierząt. Czy dziewczynie uda się zgarnąć mistrzostwo?

Kamila i Konie. Mistrzowie to już drugi tom serii komiksów opowiadających o dziewczynce, której pasją stały się wierzchowce. Czy nas również porwała miłość do tych zwierząt?

Scenariusz do przygód Kamili stworzył pewien francuski autor tekstu, który ukrywa się pod kobiecym pseudonimem. Jest on odpowiedzialny za lekkość i humor płynący z przygód tej rezolutnej dziewięciolatki. Mistrzowie jest drugim tomem serii, ale spokojnie można czytać go niezależnie. Kamila wraz z siostrą podbiją serduszka waszych pociech i kto wie, może zarażą miłością do tych czworonogów. Z końmi jest tak, że ludzie od razu się w nich zakochują lub pielęgnują swój lęk przed tymi majestatycznymi zwierzętami. Komiks o przygodach Kamili ma trochę odczarować mit konia jako zwierzęcia do pracy, ciągania wozów czy takiego, którego należy się bać.

Dzieci zaczytując się w przygodach sióstr, będą mogły dowiedzieć się o końskich zwyczajach, ogromie pracy, jaki należy włożyć w trening do mistrzostw czy pielęgnacji, która może być niezwykle ciekawą przygodą. Autor umiejętnie i z humorem przekonuje nas do swoich racji, pokazując, że konie wcale nie są takie straszne, a miłość do nich przychodzi równie naturalnie. Krótkie opowiastki mogą być przeczytane na raz lub pojedynczo umilać chwilę z książką.

Ilustracje, czyli kreski moc.

Zawsze, gdy mowa o komiksie w oczy rzuca się treść graficzna. Tu kreska jest niezwykle łagodna i miła dla oka. Obrazy płynnie tworzą niesamowitą kompozycję, która bez względu na porę roku cieszy barwami i dokładnością szczegółów. Format komiksu idealnie współgra z jakością poszczególnych ilustracji. Nic nie jest zbyt duże lub za małe. Całość to składowa pojedynczych historyjek z życia Kamili, jej pasji do koni. Przyznam szczerze, że pozwoliłam się wchłonąć opowiastkom i zachwycić ilustracjom. Szczególną uwagę przykuwają strony rozpoczynające poszczególne rozdziały, urzeka również dobór barw i płynność konturów.

Mistrzowie to niezwykle ciekawa, dopracowana i barwna opowieść o pasji, miłości do zwierząt i rodzinnych więziach. Komiks wydany jest w oprawie miękkiej, co stanowi lekki minus, jednak dobra jakość papieru rekompensuje słabszą okładkę. Historię Kamili pokochają miłośnicy koni, ale i adepci rysunku, gdyż w środku czekają na nas instruktaże rysowania naszych ulubionych postaci. Owieczka, Pompon a może Kamila, nasza pociecha krok po kroku odkryje, jak tworzy się daną postać.

8/10


Tytuł: Kamila i Konie. Mistrzowie
Cykl:Kamila i Konie (tom 2)
Autor: Lili Mésange
Ilustracje: Stefano Turconi
Wydawca: Egmont Polska
Liczba stron: 144
ISBN:9788328197558
Tłumacz: Maria Mosiewicz
Data wydania: 12 sierpnia 2020

Marta

Mama Amelki i Antka. Miłośniczka słowa pisanego i powieści graficznych. Niezmiennie szuka swojego azylu prowadząc bloga martawsrodksiazek.pl. Kilka słów o mnie? Cóż, dusza zanurzona w fantastyce z sercem z czystego romansu, łaknę przygód i szczypty strachu, z codziennością wypełnioną literaturą dziecięcą w tle. Gdy nie czytam, tworze i na wiele sposobów wyrażam siebie.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Pucio. Puzzle. Co słychać?

Pucio. Puzzle. Co słychać?

Kasiasty 12, 2021

Pucio jest już klasykiem. Znają go dzieci i dorośli. Pomógł nie tylko mi oraz mojemu synkowi, ale i innym milusińskim,…

Zapowiedź: Reniferka i pomocny rudzik

Zapowiedź: Reniferka i pomocny rudzik

Kasialis 8, 2021

Rosa Bailey, Carmen Saldaña Reniferka i pomocny rudzik Premiera 27 października 2021   Ciepła, świąteczna opowieść o przyjaźni, odwadze i niesieniu…

Walentynkowa nowość od Wydawnictwa Zakamarki!

Walentynkowa nowość od Wydawnictwa Zakamarki!

Kasialut 12, 2021

Walentynkowa nowość od Wydawnictwa Zakamarki! Już niedługo dzień świętego Walentego. W tym roku celebrowany trochę inaczej, a wszystko przez pandemię…

Żubr Pomponik laureatem XVI edycji Podlaskiej Marki!

Żubr Pomponik laureatem XVI edycji Podlaskiej Marki!

Bujaczekwrz 12, 2020

I my dołączamy do gratulacji dla Tomasza Samojlika! Autor znanego i lubianego przez wszystkich Żubra Pomponika jest laureatem XVI Podlaskiej…

“Wierszyki łamiąca języki” mają już 25 lat!

“Wierszyki łamiąca języki” mają już 25 lat!

Kasiasty 11, 2021

“Wierszyki łamiąca języki” mają już 25 lat! Książka autorstwa Małgorzaty Strzałkowskiej ma już 25 lat! W tym roku obchodzić będziemy…