Explorer Academy. Akademia Odkrywców. Tajemnica mgławicy – Trudi Trueit

Date
wrz, 13, 2020

Explorer Academy. Akademia Odkrywców to seria, która spodoba się każdemu młodemu czytelnikowi. Jeśli zaś jest zafascynowany technologią i możliwościami, jakie daje nauka, podczas lektury przepadnie bez reszty.

Tytułowa Akademia to elitarna szkoła tylko dla nastolatków wyróżniających się wiedzą, umiejętnościami i ciekawością świata. Wykładają w niej najznamienitsi naukowcy, badacze i podróżnicy. Przyjęcie w jej szeregi to prawdziwy prestiż i sama w sobie nagroda. To taki Hogwart, w którym magię zastępuje nauka i technologia.

Tajemnica Mgławicy to pierwszy tom serii. Poznajemy w nim dwunastoletniego Cruza, który właśnie ma rozpocząć naukę w Akademii. Przed laty pracowali w niej jego rodzice, ale matka, będąca wybitnym naukowcem, zginęła w tragicznym wypadku, gdy chłopiec miał zaledwie kilka lat. Wtedy jego ojciec postanowił odciąć się od Akademii, zabrał syna i przeprowadził się na drugi koniec świata. Teraz Cruz powraca do szkoły i musi zmierzyć się zarówno z niechęcią ze strony niektórych uczniów, jak i z tajemniczym mężczyzną, który zdaje się śledzić go, odkąd tylko wyruszył w drogę do Akademii. Chłopak jest w niebezpieczeństwie, ale nie zamierza odpuścić, dopóki nie pozna prawdy o śmierci swojej mamy.

Pierwsze tomy rządzą się swoimi prawami – to dzięki nim poznajemy wykreowane przez autorów światy i głównych bohaterów. Z tego powodu akcja często rozkręca się w nich dosyć powoli. W przypadku Tajemnicy Mgławicy jest nieco inaczej – już na pierwszych stronach czytelnik dostaje przedsmak tajemnic i zagrożenia, które czyha na Cruza. Pobudza to wyobraźnię równie mocno, co niesamowite pomysły i rozwiązania technologiczne, które można odkryć już za murami Akademii. Gwarantuję, to szkoła, do której każde dziecko i nastolatek chodziłoby z radością i entuzjazmem.

Powieść łączy w sobie ciekawą fabułę i dynamiczną akcję z nienachalną, ale przekonującą promocją nauki. Rozbudza wyobraźnię i ciekawość świata, zwłaszcza że dzięki znajdującemu się na jej końcu dodatkowi, wiele z zawartych w niej pomysłów technologicznych okazuje się całkiem realna lub prawdopodobna. Dodatek ów pokazuje sylwetki badaczy i naukowców, których prace i badania wykorzystała autorka w swojej powieści. Możecie być naprawdę zaskoczeni, do czego doszła współczesna nauka! I myślę, że to doskonała zachęta i motywacja dla dzieci i młodzieży, aby zgłębiać tajemnice świata.

Mówiąc krótko, jeśli szukacie dla swojego dziecka ciekawej i wciągającej, a jednocześnie niebanalnej powieści, podsuńcie mu pierwszy tom Akademii Odkrywców!

Katarzyna Abramova / Kącik z Książką


Tytuł: Tajemnica Mgławicy

Autor: Trudi Trueit

Ilustracje: Scott Plumbe

Tłumaczenie: Krzysztof Kietzman

Seria: Explorer Academy. Akademia Odkrywców (część 1)

Wydawnictwo: Olesiejuk

Data wydania: 17.10.2018

Ocena: 5/6


 

Szkrabajek

Cześć, moi milusińscy. Jestem Szkrabajek, a to moje małe królestwo- z biblioteczką i regałem wspaniałych gier i filmów. Na naszej polanie chyba nikt nie jest tak oczytany jak ja. Uwielbiam się bawić, czytać i sprawdzać, co w trawie piszczy, chyba jak każdy robaczek, prawda? Na szczęście nie muszę zajmować się tym sam. Stworzyły mnie mamy i ciocie, które szukały miejsca, będącego spełnieniem marzeń dzieci w ich rodzinkach.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Kocie opowiastki – Magdalena Szczepańska

Kocie opowiastki – Magdalena Szczepańska

Szkrabajekgru 7, 2021

Kocie opowiastki – Magdalena Szczepańska Kocie opowiastki to przesympatyczna seria opowiadań o przygodach kotów mieszkających w domu pani Magdy i…

Słuchowisko na podstawie albumu „Kajko i Kokosz. Nowe Przygody: Zaćmienie o zmierzchu”

Słuchowisko na podstawie albumu „Kajko i Kokosz. Nowe Przygody: Zaćmienie o zmierzchu”

Kasiacze 9, 2021

Premiera albumu „Kajko i Kokosz. Nowe Przygody: Zaćmienie o zmierzchu” już 16 czerwca. W oczekiwaniu na ten dzień, z ogromną…

Przeprowadzka i inne zwroty akcji. Małe i duże zmiany. Rodzina Treflików – Liliana Fabisiska

Przeprowadzka i inne zwroty akcji. Małe i duże zmiany. Rodzina Treflików – Liliana Fabisiska

Kasiacze 5, 2021

Przeprowadzka i inne zwroty akcji. Małe i duże zmiany. Rodzina Treflików – Liliana Fabisiska Emocje to nie jest łatwa rzecz, a dzieci…

Warszawa. Moja stolica – Anna Paczuska

Warszawa. Moja stolica – Anna Paczuska

Szkrabajeklip 28, 2021

Warszawa. Moja stolica – Anna Paczuska „Warszawa da się lubić / Tu szczęście można znaleźć / Tutaj serce można zgubić…

Lucky Luke. Billy Kid – Rene Goscinny

Lucky Luke. Billy Kid – Rene Goscinny

Szkrabajeksty 8, 2021

Lucky Luke. Billy Kid – Rene Goscinny Lucky Luke jako desperados? Jolly Jumper przestępcą? Brzmi nieprawdopodobnie, a jednak dla Morrisa…