Listy do A. – Anna Sakowicz

Date
sty, 21, 2021

Listy do A. – Anna Sakowicz

Śmiem twierdzić, że to jedna z najlepszych książek, jakie dane mi było przeczytać w 2020 roku. Niezwykle wzruszająca, mądra i poruszająca serca publikacja. Jestem bardzo wdzięczna autorce, za podjęcie tego niezwykle trudnego i jednocześnie tematu tabu, w książce dla dzieci. Może temat porusza mnie dodatkowo, dlatego że, w tym roku razem z moimi rodzicami mieszkała moja babcia. Babcia, którą dopadł Pan A. To był niezwykle ciężki rok, ale jestem za niego wdzięczna. Rok, który nauczył nas bardzo wiele. Tym bardziej wczułam się w tę historię. I podziwiam mądrość i delikatność autorki w tej dziedzinie.

Z dnia na dzień z Anielą i jej rodziną zaczyna mieszkać ukochana babcia. Na dodatek Anielka słyszy, że z babcią wprowadził się jakiś Pan A. Dziewczynka jest oburzona całą sytuacją i niestety nie wie co na to wszystko dziadek. Dodatkowo mama często płacze, tata jest nerwowy, a starsza siostra jeszcze bardziej nie do zniesienia (ale ona ma hormony, tak mówi mama). Do tego wszystkie babcia zachowuje się, jakby zupełnie nie była sobą. Anielka pamięta, jak babcia dużo z nią rozmawiała, bawiła się, śmiała się i opowiadała. A teraz babcia tylko leży. Czasem coś powie, ale zupełnie niezwiązanego z tematem. I zachowuje się, jakby jej, swojej ukochanej wnuczki kompletnie nie pamiętała! I robi masę dziwnych rzeczy jak małe dziecko. Włożyła buty do lodówki. Bardzo głośno krzyczała, a nawet wyszła z domu i Anielka z siostrą musiały jej szukać. To wszystko nie mieści się w głowie małej dziewczynki. Dlatego oburzona, postanawia pisać listy do Pana A., podejrzewając go o to całe zło. I o to, co robi z babcią. Ma nadzieję, że w końcu wyniesie się z ich domu, a babcia wróci do dawnej siebie. Niestety, po przyjeździe dziadka, jego łzach, a następnie po rozmowie z siostrą i rodzicami, mała dziewczynka, zaczyna rozumieć, co tak naprawdę się dzieje.

Z dziećmi trzeba rozmawiać, na każdy temat, dopasowując oczywiście słowa do ich wieku, do ich rozumowania. Nie możemy jednak dzieci zbywać, zniechęcać do rozmowy. Ta książka jest, moim zdaniem, napisana idealnie. Tłumaczy dzieciom bardzo ważne sprawy, w sposób przystępny. Dodatków nie traktuje ich jak „głuptasków”. Autorka dokonała wspaniałej pracy ważnej nie tylko dla rodzin, gdzie pojawiła się choroba Alzheimera, ale także dla wszystkich ludzi, którzy boją się różnych trudnych tematów z dziećmi. I nie wiedzą jak je przekazać.

Karolina Guzik


Autor: Anna Sakowicz
Ilustrator: Ewa Beniak – Haremska
Tytuł: Autor: Anna Sakowicz
Ilustrator: Ewa Beniak – Haremska
Tytuł: Listy do A.
Wydawnictwo: Poradnia K
Wydanie: I
Data wydania: 2019-09-18
Kategoria: literatura dziecięca
ISBN: 9788366005600
Liczba stron: 141
Ocena: 10/10


Szkrabajek

Cześć, moi milusińscy. Jestem Szkrabajek, a to moje małe królestwo- z biblioteczką i regałem wspaniałych gier i filmów. Na naszej polanie chyba nikt nie jest tak oczytany jak ja. Uwielbiam się bawić, czytać i sprawdzać, co w trawie piszczy, chyba jak każdy robaczek, prawda? Na szczęście nie muszę zajmować się tym sam. Stworzyły mnie mamy i ciocie, które szukały miejsca, będącego spełnieniem marzeń dzieci w ich rodzinkach.

1 Comment

  1. Odpowiedz

    Anna Sakowicz

    21 stycznia 2021

    Pięknie dziękuję:)

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Gdy zapadnie noc. Kto pracuje, kiedy śpimy

Gdy zapadnie noc. Kto pracuje, kiedy śpimy

Szkrabajekwrz 30, 2022

“Kto pracuje, kiedy śpimy” to książka nieoczywista. Wraz z mamą narratorki możemy podróżować po uśpionym mieście i sprawdzić, co się…

Potęga liczb. Jak liczby kształtują świat, w którym żyjemy – Isabel Thomas, Robert Klanten

Potęga liczb. Jak liczby kształtują świat, w którym żyjemy – Isabel Thomas, Robert Klanten

Michellelut 2, 2021

Potęga liczb. Jak liczby kształtują świat, w którym żyjemy – Isabel Thomas, Robert Klanten Powiadają, że matematyka to królowa nauk…

Nowa książka Grzegorza Kasdepke. “Mruczando na trzy rodziny i jedną kamienice”

Nowa książka Grzegorza Kasdepke. “Mruczando na trzy rodziny i jedną kamienice”

Kasialip 9, 2021

Kot Dzbanek tak naprawdę ma na imię zupełnie inaczej, to jedynie jego pseudonim artystyczny (z angielska „ Jug”, z francuska…

Mity greckie – Joanna Zaręba

Mity greckie – Joanna Zaręba

Michellemar 30, 2021

Mity greckie – Joanna Zaręba Myślałam, że na mitologi greckiej zjadłam już zęby i nie znajdzie się nic, co mogłoby…

Baśnie o rycerkach, wojowniczkach i nie tylko

Baśnie o rycerkach, wojowniczkach i nie tylko

Szkrabajeklis 7, 2023

Każdy zna opowieści o biednym Kopciuszku, księżniczce zamkniętej w wieży, czy śpiącej królewnie. Śliczne, ale słabe, bierne, niezaradne – ofiary…