Gdy zapadnie noc. Kto pracuje, kiedy śpimy

Gdy zapadnie noc. Kto pracuje, kiedy śpimy

“Kto pracuje, kiedy śpimy” to książka nieoczywista. Wraz z mamą narratorki możemy podróżować po uśpionym mieście i sprawdzić, co się w nim dzieje, kiedy kładziemy się spać.

Żadna praca nie hańbi

Pierwszą rzeczą, która bardzo mi się spodobała jest brak stereotypów – mama może prowadzić autobus, tata może zajmować się dziećmi, pani może naprawiać tory – nie ma tu podziału na zawody typowo męskie i kobiece. Mimo tego, że tak wiele obecnie się mówi na ten temat, jest to wciąż potrzebne i nieoczywiste dla wszystkich. Moim zdaniem to istotne, gdy wprowadzamy małego człowieka w wielki świat. Inną, ważną kwestią jest fakt, że w tej książce znajdziemy zawody, o których na co dzień nie mówi się zbyt wiele – jest to także dobry wstęp do rozmowy o tym, dlaczego o niektórych zajęciach mówi się dużo i często, a inne są pomijane. Warto zwrócić uwagę na to, że każda praca jest tak samo ważna – jedni pracują w dzień, inni w nocy i jest to zupełnie normalne i potrzebne.

Gdy zapada zmrok

Książka nie jest gruba i nie znajdziecie w niej wiele tekstu (dzieci więc słuchają z zainteresowaniem, trudno jest je zanudzić tak krótką opowieścią), ale każda strona wzbudzi na pewno mnóstwo pytań i będzie świetnym wstępem do dalszej rozmowy. Ilustracje to ogromna zaleta tej pozycji. Kolejne strony pokazują inne części miasta i przedstawiają kolejne postaci. Co więcej, obrazki są szczegółowe, za każdym razem zwraca się uwagę na coś zupełnie innego. Tworzą niepowtarzalny, tajemniczy, wieczorny klimat, ukazują coś niewidocznego dla dziecięcych oczu, uchylają rąbka tajemnicy o tym, co dzieje się na świecie, gdy zapada zmrok.

Podsumowanie

Myślę, że każde dziecko będzie nimi zainteresowane. Ponadto okładka książki jest twarda i bardzo przyjemna w dotyku. Moja córka jest nią wprost zachwycona. Moim zdaniem to bardzo pożyteczna lektura, na pewno wrócę do niej, gdy moje dziecko będzie nieco starsze.

Magdalena Ignaciuk


Autor: Polly Faber
Tłumaczenie: Karolina Post – Paśko
Ilustrator: Harriet Hobday
Tytuł: Gdy zapadnie noc. Kto pracuje, kiedy śpimy
Seria i nr tomu: –
Wydawnictwo: Wilga
Wydanie: I
Data wydania: 2022-03-09
Kategoria: bajki
ISBN:9788328093331
Liczba stron: 32


Dodaj komentarz

Close Menu