Wiosenne motywy w literaturze dziecięcej

Date
mar, 30, 2024
Comments
Możliwość komentowania Wiosenne motywy w literaturze dziecięcej została wyłączona

Książki dla dzieci pełne są magicznych przygód, które ożywają na kartach, kształtując wyobraźnię i ucząc wartości. Wśród tych opowieści, wiosna zajmuje szczególne miejsce, stając się inspiracją dla pisarzy i ilustratorów. Wiosenne motywy, takie jak ożywające ogrody, poszukiwanie jajek wielkanocnych czy pierwsze promienie słońca, przemycają w sobie radość, nadzieję i ciepło, które są nieodłączne dla tego pięknego sezonu. Przyjrzyjmy się zatem pięciu wiosennym motywom, które rozkwitają na kartach książek dla dzieci, przynosząc radość i inspirację zarówno małym, jak i dużym czytelnikom.

 

Przygody w ogrodzie

Wiosna to czas, gdy przyroda ożywa, co sprawia, że ogrody stają się pełne życia. Książki dla dzieci często przedstawiają bohaterów bawiących się, odkrywających tajemnice oraz uczących się o roślinach i zwierzętach, które można spotkać w ogrodzie wiosną. Ciekawymi książkami dla dzieci opowiadającymi o tym temacie są:

– „Niuniuś i wiosna. Książka o emocjach małego dziecka”, Aga Nuckowski

– „Wesoły Ryjek i wiosna”, Wojciech Widłak

– „Wiosna Toli”, Anna Włodarkiewicz

 

Poszukiwanie jajek wielkanocnych

Motyw poszukiwania jajek wielkanocnych często pojawia się w książkach dla dzieci z okazji Wielkanocy. Bohaterowie wybierają się na poszukiwanie kolorowych jajek, a podczas tej przygody mogą spotkać różne postacie i przeżywać ciekawe przygody. Tego typu zabawy znajdziemy m.in. w:

– „Gdzie jest jajo wielkanocne?”, Odd Henning Skyllingstad, Lars Maehle

– „Mój mały świat. Jajo”, Jonathan Litton

– „Paddington i jajka wielkanocne”, Michael Bond, Karen Jankel

 

Zmiana pór roku

Książki dla dzieci często opowiadają o zmianie pór roku i radości, jaką niesie wiosna. Dzieci mogą czytać o śniegu, który topnieje, pierwszych kwiatkach i ptakach wracających z migracji. Dzieci często lubią proste, obrazkowe książki popularnonaukowe takie jak:

– „Poznaję wiosnę” Tamara Michałowska

– „Wiosna w ogrodzie Przygody Fenka” Magdalena Sroka, Ewa Zontek

– „Historia małej popielicy, która nie chciała się obudzić” Sabine Bohlmann, Kerstin Schoene

– „Wiosna w świecie przyrody”, Patrycja Zarawska

 

Przyjaźń na łonie natury

Wiosna to czas, gdy dzieci często spędzają więcej czasu na zewnątrz, bawiąc się na podwórku lub w parku. Książki dla dzieci mogą ukazywać przyjaźń, zabawę i wspólne odkrywanie natury wiosną. Chyba najpiękniejszymi książkami, które opowiadają o takiej przyjaźni są:

– „Tajemniczy ogród” Frances Hodgson Burnett

– „Żubr Pompik. Zapach wiosny”, Tomasz Samojlik

– „Nawet nie wiesz, jak bardzo cię kocham, kiedy jest wiosna”, Sam McBratney

– „Wiosna Mikołajka”, R. Gościnny, J-J. Sempé

Wiosenne festiwale i uroczystości

W niektórych książkach dla dzieci wiosna jest czasem na organizowanie festiwali, pikników lub innych uroczystości na świeżym powietrzu. Mogą to być historie o przygotowaniach do takich wydarzeń, wspólnym gotowaniu potraw czy też konkursach i zabawach na świeżym powietrzu. Ciekawe tradycje festiwalowe znajdziemy np. w:

– „Matsuri,” Ma Kochi

– „Basia i piknik”, Zofia Stanecka.

Szkrabajek

Cześć, moi milusińscy. Jestem Szkrabajek, a to moje małe królestwo- z biblioteczką i regałem wspaniałych gier i filmów. Na naszej polanie chyba nikt nie jest tak oczytany jak ja. Uwielbiam się bawić, czytać i sprawdzać, co w trawie piszczy, chyba jak każdy robaczek, prawda? Na szczęście nie muszę zajmować się tym sam. Stworzyły mnie mamy i ciocie, które szukały miejsca, będącego spełnieniem marzeń dzieci w ich rodzinkach.

Related Posts


Przeczytaj również

Dla wszystkich ciekawskich: Od…do. Jak powstają różne rzeczy

Dla wszystkich ciekawskich: Od…do. Jak powstają różne rzeczy

Kasiasie 16, 2021

Dzieci pytają: co? jak? dlaczego? Seria “Od…do” odpowiada. Skąd się bierze chleb? Jak powstaje samochód? Co trzeba zrobić, żeby zbudować…

dummy-img

Coco – film

Szkrabajekkwi 7, 2020

Nie jest tajemnicą, że filmy animowane kocham nad życie. Zarówno te o Króliku Bugsie, Tomie i Jerrym, jak i te…

Enola Holmes. Sprawa złowieszczych bukietów – Nancy Springer

Enola Holmes. Sprawa złowieszczych bukietów – Nancy Springer

Michellemar 27, 2021

Enola Holmes. Sprawa złowieszczych bukietów – Nancy Springer Wiecie, że długo nie mogłam się przekonać do powieści detektywistycznych? Seria o…

Mam przyjaciółkę nauczycielkę

Mam przyjaciółkę nauczycielkę

Szkrabajekkwi 24, 2023

Dzieci uwielbiają poznawać świat. Są go ciekawe i otwarte na to, co ma im do zaoferowania. Dlatego warto zaznajamiać je…

Warszawska powieść przygodowa z elementami fantasy!

Warszawska powieść przygodowa z elementami fantasy!

Kasiacze 9, 2021

Ula i Felek to współcześni nastolatkowie, których naprawdę wiele różni. Ona bez trudu nawiązuje przyjaźnie, on z kolei uchodzi za…