Wiosenne motywy w literaturze dziecięcej

Date
mar, 30, 2024
Comments
Możliwość komentowania Wiosenne motywy w literaturze dziecięcej została wyłączona

Książki dla dzieci pełne są magicznych przygód, które ożywają na kartach, kształtując wyobraźnię i ucząc wartości. Wśród tych opowieści, wiosna zajmuje szczególne miejsce, stając się inspiracją dla pisarzy i ilustratorów. Wiosenne motywy, takie jak ożywające ogrody, poszukiwanie jajek wielkanocnych czy pierwsze promienie słońca, przemycają w sobie radość, nadzieję i ciepło, które są nieodłączne dla tego pięknego sezonu. Przyjrzyjmy się zatem pięciu wiosennym motywom, które rozkwitają na kartach książek dla dzieci, przynosząc radość i inspirację zarówno małym, jak i dużym czytelnikom.

 

Przygody w ogrodzie

Wiosna to czas, gdy przyroda ożywa, co sprawia, że ogrody stają się pełne życia. Książki dla dzieci często przedstawiają bohaterów bawiących się, odkrywających tajemnice oraz uczących się o roślinach i zwierzętach, które można spotkać w ogrodzie wiosną. Ciekawymi książkami dla dzieci opowiadającymi o tym temacie są:

– „Niuniuś i wiosna. Książka o emocjach małego dziecka”, Aga Nuckowski

– „Wesoły Ryjek i wiosna”, Wojciech Widłak

– „Wiosna Toli”, Anna Włodarkiewicz

 

Poszukiwanie jajek wielkanocnych

Motyw poszukiwania jajek wielkanocnych często pojawia się w książkach dla dzieci z okazji Wielkanocy. Bohaterowie wybierają się na poszukiwanie kolorowych jajek, a podczas tej przygody mogą spotkać różne postacie i przeżywać ciekawe przygody. Tego typu zabawy znajdziemy m.in. w:

– „Gdzie jest jajo wielkanocne?”, Odd Henning Skyllingstad, Lars Maehle

– „Mój mały świat. Jajo”, Jonathan Litton

– „Paddington i jajka wielkanocne”, Michael Bond, Karen Jankel

 

Zmiana pór roku

Książki dla dzieci często opowiadają o zmianie pór roku i radości, jaką niesie wiosna. Dzieci mogą czytać o śniegu, który topnieje, pierwszych kwiatkach i ptakach wracających z migracji. Dzieci często lubią proste, obrazkowe książki popularnonaukowe takie jak:

– „Poznaję wiosnę” Tamara Michałowska

– „Wiosna w ogrodzie Przygody Fenka” Magdalena Sroka, Ewa Zontek

– „Historia małej popielicy, która nie chciała się obudzić” Sabine Bohlmann, Kerstin Schoene

– „Wiosna w świecie przyrody”, Patrycja Zarawska

 

Przyjaźń na łonie natury

Wiosna to czas, gdy dzieci często spędzają więcej czasu na zewnątrz, bawiąc się na podwórku lub w parku. Książki dla dzieci mogą ukazywać przyjaźń, zabawę i wspólne odkrywanie natury wiosną. Chyba najpiękniejszymi książkami, które opowiadają o takiej przyjaźni są:

– „Tajemniczy ogród” Frances Hodgson Burnett

– „Żubr Pompik. Zapach wiosny”, Tomasz Samojlik

– „Nawet nie wiesz, jak bardzo cię kocham, kiedy jest wiosna”, Sam McBratney

– „Wiosna Mikołajka”, R. Gościnny, J-J. Sempé

Wiosenne festiwale i uroczystości

W niektórych książkach dla dzieci wiosna jest czasem na organizowanie festiwali, pikników lub innych uroczystości na świeżym powietrzu. Mogą to być historie o przygotowaniach do takich wydarzeń, wspólnym gotowaniu potraw czy też konkursach i zabawach na świeżym powietrzu. Ciekawe tradycje festiwalowe znajdziemy np. w:

– „Matsuri,” Ma Kochi

– „Basia i piknik”, Zofia Stanecka.

Szkrabajek

Cześć, moi milusińscy. Jestem Szkrabajek, a to moje małe królestwo- z biblioteczką i regałem wspaniałych gier i filmów. Na naszej polanie chyba nikt nie jest tak oczytany jak ja. Uwielbiam się bawić, czytać i sprawdzać, co w trawie piszczy, chyba jak każdy robaczek, prawda? Na szczęście nie muszę zajmować się tym sam. Stworzyły mnie mamy i ciocie, które szukały miejsca, będącego spełnieniem marzeń dzieci w ich rodzinkach.

Related Posts


Przeczytaj również

Alfred Wiewiór i posążek faraona – Agnieszka Stelmaszyk

Alfred Wiewiór i posążek faraona – Agnieszka Stelmaszyk

Bujaczeklis 10, 2023

Niestrudzony tropiciel tajemnic, poszukiwacz przygód i pogromca niewyjaśnionych zagadek.* Mówi się, że przygoda czeka na nas wszędzie. Jedne całkiem blisko,…

Dzień Dziecka z Radiem 357

Dzień Dziecka z Radiem 357

Kasiamaj 31, 2021

EKIPA RADIA NAGRAŁA SŁUCHOWISKO „KAJKO I KOKOSZ” Dzień Dziecka z Radiem 357: • Prawie 50 osób z zespołu Radia 357…

Chimery Wenus. Tom I – Alain Ayroles, Etienne Jung

Chimery Wenus. Tom I – Alain Ayroles, Etienne Jung

Szkrabajeksie 11, 2021

Chimery Wenus. Tom I – Alain Ayroles, Etienne Jung “Chimery Wenus” to pierwszy tom nowej serii komiksów związanych z uniwersum…

Star Wars. Wielka Republika. Światło Jedi – Charles Soule

Star Wars. Wielka Republika. Światło Jedi – Charles Soule

Szkrabajeksty 27, 2023

Nastały mroczne czasy dla fandomu Star Wars. Po premierze epizodu IX, który okazał się papką sklejoną z niepotrzebnego i bezsensownego…

Na kłopoty Inspektor Mysz. Uwaga na zarazki!

Na kłopoty Inspektor Mysz. Uwaga na zarazki!

Kasiamar 8, 2021

Na kłopoty Inspektor Mysz. Uwaga na zarazki! Inspektor Mysz to taki bohater, który nie boi się ruszyć na ratunek żadnemu…