Zmieniam się. Co się ze mną dzieje podczas dojrzewania – Izabela Jąderek

Date
mar, 29, 2024
Comments
Możliwość komentowania Zmieniam się. Co się ze mną dzieje podczas dojrzewania – Izabela Jąderek została wyłączona

Sekretem dobrej książki poradnikowej dla dzieci jest jej prostota, ale też dogłębne poruszenie tematu. Tym bardziej, jeśli dotyka ona tematyki związanej z dojrzewaniem. Nie powinna być popełniona medycznymi terminami, niezrozumiałymi dla młodszego czytelnika, ani tym bardziej traktować pewnych tematów jako tabu czy wręcz odstraszać. Dlatego z przyjemnością zapoznałam się z książką „Zmieniam się. Co się ze mną dzieje podczas dojrzewania”, gdyż spełniła one wszystkie te wymogi.

Cóż znajdzie młody czytelnik w tej książce? Przede wszystkim autorka, dr Izabeli Jąderek, zachęca młodzież do zapoznania się z własnym ciałem, bo nikt nie powinien go lepiej znać niż jego właściciel. I nikt lepiej nie zauważy różnic związanych z dojrzewaniem. Zauważa ona, że nie ma miejsc lepszych i gorszych, więc rozmawianie, oglądanie czy dotykanie własnego łokcia, czy warg sromowych powinno być dla nas tak samo odczuwalne psychicznie.

Co więcej, autorka niczego od czytelnika nie wymaga. Dba, by język był nie tylko dostosowany do możliwości poznawczych czytającego, ale też by nie był ofensywny. Przykładowo zwraca uwagę w jednym z rozdziałów, że „jeśli w przyszłości będziesz chciała urodzić dziecko”, a nie gdy je urodzisz. Mała różnica, a jednak tak wielka, że potrafi rzutować na przyszłość kobiety.

Bardzo podoba mi się, że książka każdą płeć traktuje jednakowo i że skierowała publikację do wszystkich. Podział książek na te „chłopięce” i „dziewczyńskie” mocno szkodzi tym, którzy mają problemy z określeniem swojej orientacji czy seksualności. A przecież dojrzewamy wszyscy, bez względu na to, kim się czujemy.

To samo, jeśli chodzi o budowanie relacji. Autorka nie pyta z kim, z jaką płcią czytelnik chce obcować, ale zauważa, jak ważne są relacje w ogóle, czym jest przyjaźń, flirt, zakochanie się i miłość. Zauważa także, jak bardzo obecny jest pośród nich świat wirtualny. Podoba mi się, że dużo jest w książce wzmianek o emocjach, potrzebach, ustalaniu granic, złości, która często dominuje w emocjach nastolatków. Emocje, w tym złość, nie są złe, tylko trzeba nauczyć się nią zarządzać i okazywać tak, żeby siebie i innych nie krzywdzić.

Oczywiście temat seksu także zawarty jest w tej publikacji, a razem z nim antykoncepcja, inseminacja, in vitro, aborcja. Autorka wielokrotnie zwraca uwagę, że sprawa seksualności i odpowiedzialności za nią dotyczy obojga w związku, a nie tylko jednej strony.

Technicznie książka jest bardzo dobrze podzielona na mniejsze akapity. Sporo w niej prostych ilustracji, tabel, wyróżnień, które przykuwają wzrok. Pod koniec każdego rozdziału jest miejsce na notatki oraz znajdują się słowniczek i ciekawe pytania do samodzielnego przemyślenia lub wyszukania w książce. Bardzo polecam, szczególnie dzieciom, które właśnie lub niedługo będą mierzyły się z dojrzewaniem.

Monika Kilijańska


Autor: Izabela Jąderek
Ilustrator: Zofia Dzierżawska
Tytuł: Zmieniam się. Co się ze mną dzieje podczas dojrzewania
Wydawnictwo: Zwierciadło
Wydanie: I
Data wydania: 2024-03-27
Kategoria: popularnonaukowa dla dzieci
ISBN: 978-83-8132-524-0
Liczba stron: 256


Szkrabajek

Cześć, moi milusińscy. Jestem Szkrabajek, a to moje małe królestwo- z biblioteczką i regałem wspaniałych gier i filmów. Na naszej polanie chyba nikt nie jest tak oczytany jak ja. Uwielbiam się bawić, czytać i sprawdzać, co w trawie piszczy, chyba jak każdy robaczek, prawda? Na szczęście nie muszę zajmować się tym sam. Stworzyły mnie mamy i ciocie, które szukały miejsca, będącego spełnieniem marzeń dzieci w ich rodzinkach.

Related Posts


Przeczytaj również

Nudzę się – Michael Ian Black

Nudzę się – Michael Ian Black

Kasiamaj 16, 2022

Nudzę się – jak często słyszcie to zdanie? Ja bardzo! Dzieci muszą doświadczyć nudy, aby dojrzewać, zmieniać się oraz szukać…

Strajk – Eduarda Lima

Strajk – Eduarda Lima

Kasiamaj 12, 2021

Strajk – Eduarda Lima Zaczęło się od tego, że jeden ptak przestał śpiewać. Później inne zwierzęta zaczęły strajkować – kury…

Masz tę moc. Możesz pokonać koronawirusa! – Agnieszka Frączek

Masz tę moc. Możesz pokonać koronawirusa! – Agnieszka Frączek

Kasiapaź 1, 2020

Obecna sytuacja nie jest łatwa dla nikogo. Dorośli są lepiej poinformowani, szybciej orientują się w sytuacji. Nawet jeżeli, rodzice nic…

dummy-img

Przekroje. Owoce i warzywa – Agnieszka Sowińska

Kasialip 2, 2020

Warzywa i owoce są pyszne i warto włączyć je do codziennego jadłospisu. O ile dorośli świetnie zdają sobie z tego…

Kolejna książeczka autorstwa Mikołaja Pasińskiego i Gosi Herby

Kolejna książeczka autorstwa Mikołaja Pasińskiego i Gosi Herby

Kasiapaź 6, 2023

Leo i Kimbo są najlepszymi przyjaciółmi, choć mieszkają po przeciwnych stronach miasta. Pewnego dnia każde z nich wyrusza z domu,…