Tajemniczy ogród

Date
sie, 28, 2023
Comments
Możliwość komentowania Tajemniczy ogród została wyłączona

„Tajemniczy ogród” to piękna książka, z którą wiążą się niesamowite wspomnienia. To jedna z pierwszych poważnych powieści, jakie samodzielnie przeczytałam. Zakopana pod kocem wyobrażałam sobie wspaniały, mroczny ogród i zamczysko, w którym można zabłądzić i przeżyć niesamowite przygody.

Chyba każdy zna wspaniałą opowieść o magicznych ogrodzie, ukrytym w ogromnej posiadłości wuja głównej bohaterki. Mary to dziewczyna, która bywa rozkapryszona i rozpieszczona, ale w wyniku choroby, która zabiera wszystkich jej bliskich, musi przenieść się do domu swojego wuja w Anglii. Okazuje się, że zamek skrywa przed nią wiele sekretów, a na swojej drodze Mary spotyka osoby, które swoim charakterem i zachowaniem, zmienią dziewczynkę, a na wierzch wydobędą jej dobre cechy.

„Tajemniczy ogród” to jedna z moich pierwszych, samodzielnych, świadomych lektur. Do tej pory wracam do niej z ogromnym sentymentem i zaczytuje się w tej wspaniałej historii na nowo, co rusz odkrywając w niej coś pięknego i wspaniałego. Chociaż lektura skierowana jest do dzieci – wszak książka jest lekturą w szkole podstawowej – to za każdym razem, gdy do „Tajemniczego ogrodu” wracam, utwierdzam się w przekonaniu, że opowieść jest ponadczasowa i dorośli mogą z niej wiele dobrego wynieść.

Autorka, za pomocą dziecięcych bohaterów, ukazuje czytelnikowi wiele prawd, życiowych mądrości oraz nauk, które zostają z nami na całe życie. Dziecięca beztroska przeplatana jest z trudami, bolesnymi momentami i naukami, które wnikają z przeżytych przygód. Obserwujemy, jak Mary Lennox się zmienia, wyrasta z dziecięcego rozpieszczenia i roszczeniowości. Oprócz tego w książce zostaje poruszony problem choroby, relacji między ojcem a synem, a także różnice kulturowe, które widoczne są, gdy bohaterka z ciepłych, słonecznych i tak egzotycznych Indii, wraca do deszczowej Anglii.

Dużą rolę w książce odgrywa natura. Obserwujemy ją oczami bohaterów. Zmiany, jakie w niej zachodzą, zachwycają, a my, jako czytelnicy, dostrzegamy, jak piękny może być świat. Widzi to również Mary, która poświęca się pracy w tajemniczym ogrodzie. Działa w zgodzie z naturą, wsłuchuje się w nią, a to bardzo dobrze wpływa na jej zachowanie.

„Tajemniczy ogród” to piękna opowieść. Pełna tajemnic, magii, ale nie takiej innej, ale naszej, codziennej, którą możemy obserwować, gdy tylko wyjdziemy na dwór. Jestem zachwycona, że mogłam ponownie przekroczyć drzwi „Tajemniczego ogrodu” i wiem, że niedługo ponownie tam zawitam.

 

Książkę Tajemniczy ogród znajdziecie na stronie księgarni TaniaKsiazka.pl

Inne, ciekawe lektury dla młodych czytelników znajdziecie tutaj.


Autor: Frances Hodgson Burnett
Tytuł: Tajemniczy ogród
Tytuł oryginalny:The Secret Garden

Wydawnictwo: Olesiejuk
Wydanie: II
Kategoria: literatura dziecięca
ISBN: 9788327498243
Liczba stron: 302


Kasia

Położna. Mama Gabrysia. Książki kocham czytać od dzieciństwa, a teraz poznaje świat powieści dla dzieci. Kocham mój zawód, ale spełniam się także pisząc i szydełkując. Ciągle chcę doświadczać czegoś nowego.

Related Posts


Przeczytaj również

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci!

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci!

Kasiakwi 2, 2021

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci! Dzieś obchodzimy bardzo ciekawe święto. Drugiego kwietnia, od 1967 roku, obchodzimy Międzynarodowy Dzień Książki dla…

dummy-img

Banda Beti. Nowa kolekcja bajek – Magdalena Stojicic

Vickylip 20, 2020

„Banda Beti” to pochodzący z Wielkiej Brytanii serial animowany opowiadający o przygodach małej sówki i jej przyjaciół. Wiele jednak dzieci…

Festiwal Literatuy Dla Dzieci – Poznań, Gdańsk i Kraków

Festiwal Literatuy Dla Dzieci – Poznań, Gdańsk i Kraków

Kasiawrz 22, 2020

Już niedługo, bo 30 września, w Poznaniu, odbędzie się kolejna edycja (już 7) Festiwalu Literatury Dla Dzieci. To kolejne literackie…

Zostań małym naukowcem z rewelacyjnym notatnikiem!

Zostań małym naukowcem z rewelacyjnym notatnikiem!

Kasialip 12, 2021

Młody naukowiec. Notatnik Witajcie w świecie nauki! Chcecie zaprojektować własny łazik kosmiczny, zrobić minifilm, dowiedzieć się więcej o nanotechnologii, pobrać…

Komiksy dla małych ciekawskich!

Komiksy dla małych ciekawskich!

Kasialip 18, 2023

Nasz dom: Układ Słoneczny. Nauka z komiksem. Galaktyki i planety. Tom 2 Tom drugi „Galaktyk i planet” z serii „Nauka…