Bystre Ciastko Jory John

Date
lip, 03, 2023
Comments
Możliwość komentowania Bystre Ciastko Jory John została wyłączona

Każdy, choć raz w życiu nie czuł się pewnie w jakiejś sytuacji. To ten moment, gdy odbiera nam mowę, gonitwa myśli nie pozwala zasnąć, a nasz mózg chcąc nas chronić, wysyła nas w rejs tratwą po bezkresnym oceanie. Niepewność onieśmiela i sprawia, że w naszej głowie pojawia się strach. Co wtedy zrobić? Jak pokonać te szare, ciężkie myśli i pokazać światu nasz bystry umysł? Bystre ciastko jakiś czas temu miało podobny problem i zmagało się myślami. Jak sobie poradziło?

Bystre ciastko

Smaczna Banda i emocje rozkręciły się na dobre. Do naszej smacznej ekipy, która radzi sobie z całą paletą emocji, właśnie dołączyło Bystre ciastko. To kruche biedactwo nie zawsze uważało się za bystre i godne przebywania z innymi Słodziakami w wielkim słoju. W szkole wciąż było ostatnie, siedziało cichutko, gdyż nie nadążało za szybkim tempem szukania odpowiedzi. Czuło ogromny ciężar, z którym nie umiało sobie poradzić. Dni upływały na zamartwianiu się i noszeniu w sobie ogromnego smutku. Ciastko nie wiedziało, że jedno zadanie domowe odmieni wszystko. Co takiego było pracą domową dzieci i jak ciastko stało się prawdziwym bystrzakiem?

Wśród ilustracji.

Kocham lekkie pióro i przepiękne wyczucie barw w całej serii, jednak z każdym tomem ta miłość do prostoty i bajkowości wzrasta. Ilustracje są przepiękne i z dużą dozą dokładności obrazują omawiane emocje, z którymi w danym tomie muszą sobie radzić członkowie smacznej bandy. Paleta barw tym razem idealnie pasuje do słodkiego wnętrza cukierni i słoja z ciastkami. Bajeczna aranżacja stanowi kontrastowe tło dla problemów, z jakimi przyjdzie się mierzyć bohaterowi. Bystre ciastko to bardzo miły i uczynny wypiek, nie lubi, gdy jest nudno i trudno, bowiem wtedy z łatwością odpływa. Obrazy i słowa łączą się w przepiękną całość zamkniętą w twardej i jakże trwałej oprawie. Spokojna, stonowana i niezwykle ciepła.

Wśród emocji

Bystre ciastko to opowieść o kolejnej emocji pojawiającej się w codzienności naszych pociech. Niepewność, wykonywanie zadań wolniej niż inni. Każdy może sobie z tym poradzić jak nasze bystre ciastko. Autor z łatwością wchodzi na wysoki poziom przekazu, nie zapominając o lekkości pióra i prostocie języka idealnie dopasowanego do małych odbiorców. Całość czyta się z zaciekawieniem. Niewielka ilość tekstu nasączona jest przekazem i nadzieją, że każdy problem da się rozwiązać. Dzieci bez problemu odkryją, o jakie uczucia chodzi i zaprzyjaźnią się z ożywionym ciastkiem. Historia jest lekka i przyjemna, a wartości podane w ten sposób stanowią ciekawy zalążek rozmowy.

Podsumowanie

Każda z książeczek z serii jest przyjazna dla małych czytelników. Z łatwością wgryzą się w historię i pokochają całą smaczną bandę, a żadna emocja nie będzie im straszna. Piękne ilustracje w pełni skupiają uwagę i wspomagają dziecięcą wyobraźnię. Lekka forma tekstu sprawdza się świetnie. Bystre ciastko podbiło nasze serducha i już wędruje ze swoją historią po rodzinie. Każda z książeczek jest piękna w inny sposób i uczy nasze pociechy tak wiele. My polecamy z całego serca. Za formę, lekkość i magiczne ilustracje.

 


Autor: Jory John 

Tłumaczenie: Sabina Bauman

Ilustrator: Pete Oswald 

Tytuł: Bystre ciastko 

Tytuł oryginalny: The Smart Cookie

Seria i nr tomu: Smaczna banda i emocje 

Wydawnictwo: Harper Kids 

Wydanie: pierwsze 

Data wydania: 2023-04-26

Kategoria: przedszkolak 3+

ISBN:978-83-276-8064-8

Liczba stron: 32


Marta

Mama Amelki i Antka. Miłośniczka słowa pisanego i powieści graficznych. Niezmiennie szuka swojego azylu prowadząc bloga martawsrodksiazek.pl. Kilka słów o mnie? Cóż, dusza zanurzona w fantastyce z sercem z czystego romansu, łaknę przygód i szczypty strachu, z codziennością wypełnioną literaturą dziecięcą w tle. Gdy nie czytam, tworze i na wiele sposobów wyrażam siebie.

Related Posts


Przeczytaj również

Podążaj za strzałą

Podążaj za strzałą

Szkrabajekwrz 4, 2023

Mały Luke psoci, broi, zadaje pytania, szuka odpowiedzi, bawi się i uczy pod okiem Sama. I wciąż bawi przebiegłością i…

Kolejna część serii „Operacje” dla młodych wielbicieli zagadek detektywistycznych!

Kolejna część serii „Operacje” dla młodych wielbicieli zagadek detektywistycznych!

Kasialut 15, 2023

Kolejna część serii „Operacje” dla młodych wielbicieli zagadek detektywistycznych! Tiril i Oliver wybrali się z Ottonem pod namiot. Nagle w…

Tumfacek i zbieg okoliczności – Jakub Garstka

Tumfacek i zbieg okoliczności – Jakub Garstka

Kasiakwi 7, 2021

Tumfacek i zbieg okoliczności – Jakub Garstka Książka „Tumfacek i zbieg okoliczności”, wydana nakładem wydawnictwa Adamada to opowieść niecodzienna. Może…

KONKURS: Ja, przyroda, ekologia, życie… (wznowienie)

KONKURS: Ja, przyroda, ekologia, życie… (wznowienie)

Szkrabajekpaź 6, 2020

JA, PRZYRODA, EKOLOGIA, ŻYCIE… Konkurs dla nauczycieli szkół podstawowych i nauczycieli bibliotekarzy oraz ich uczniów. Wydawnictwo Zakamarki oraz Ośrodek Doskonalenia…

Akademia Mądrego Dziecka. Zwyczaje zwierząt. Chcę spać – S&S Alliance

Akademia Mądrego Dziecka. Zwyczaje zwierząt. Chcę spać – S&S Alliance

Szkrabajeklut 1, 2021

Akademia Mądrego Dziecka. Zwyczaje zwierząt. Chcę spać – S&S Alliance Kolejna pozycja od Akademii Mądrego Dziecka z serii: zwyczaje zwierząt.…