Miasto duchów. Lucky Luke

Date
maj, 24, 2023
Comments
Możliwość komentowania Miasto duchów. Lucky Luke została wyłączona

Podczas podróży Lucky Luke spotyka na swej drodze dwóch mężczyzn uwalanych w smole i pierzu. Brzmi, jak kara dla oszustów, prawda? A jednak oni zarzekają się, że to przypadek. Jadą razem do Gold Hill, opuszczonego miasta, które wyrosło w czasach gorączki złota, a teraz jest zamieszkane tylko przez starego Powella. Wietrzycie kłopoty? Luke też je zwietrzył.

Kilka słów o fabule

Przestępcy zdają się przyciągać Lucky Luke’a, jak magnes. I cierpi na tym zazwyczaj Jolly Jumper, który w tym zeszycie jest naprawdę w szczytowej formie. Złośliwy humor tego konia jest jedną z rzeczy, które kocham w tych komiksach, a tu go nie brakuje. Również zachowanie i komentarze oszustów przysporzy wielu powodów do śmiechu. Niestety już ich plany zabawne nie są, chcą bowiem oszukać kogoś, kto już dawno został oszukany. Stary Powell bowiem nadal wierzy, że w kopalni w Gold Hill znajdzie złoto, a miasto znów będzie tętniło życiem. To postać naprawdę tragiczna, tym bardziej, że przypadki „solenia” rzek czy skał były dość powszechne. A i historia Gold Hill jest prawdziwa. Dla poszukiwaczy różnych ciekawostek z przeszłości, szczególnie z historii poszukiwania złota jest to nie lada gratka.

Moja opinia i przemyślenia

Akcja toczy się wartko, Luke często dobywa swojego kolta, ale równie często musi wykazać się sprytem i przebiegłością większą, niż oszuści. Naprawdę przyjemnie czytało się te przepychanki i wymyślanie kolejnych sztuczek. Dodatkowym atutem są rysunki, pełne wyrazu, emocji i wzbogacające akcję. Tu Luke ma w zębach papierosa, jest to ten samotny kowboj, którego znamy z dawnych komiksów i kreskówki w TV. Mam nadzieję, że wszechobecna ostatnio moda poprawiania dawnych dzieł nie dosięgnie tego atrybutu kowboja, bo nadaje mu to naturalności i rzeczywistego wymiaru.

Za co kocham komiksy o kowboju? Za to, że ledwo przyjdzie paczka i dzieci dostaną ją w swoje ręce, to znikają. Nie wiem, czy jest inna lektura, która tak natychmiast ich do siebie przyciąga. Jest to dla nich fenomenalna rozrywka, a te zeszyty, gdzie są dodatkowe informacje zaczerpnięte z historii stanowią jeszcze świetną bazę wiedzy. Nic nie może się bowiem równać z nauką przez zabawę, z informacjami przekazywanymi przy okazji innych, czasem ciekawszych czynności.

Na zakończenie

Niezmiennie polecam. Jako powrót do przeszłości i jako coś, co pozwoli zbudować kolejny most porozumienia między nami, a młodszym pokoleniem. Świetna zabawa gwarantowana.

Katarzyna Boroń


Scenariusz: Rene Goscinny
Rysunki: Morris
Tłumaczenie: Maria Mosiewicz
Tytuł: Miasto Duchów
Tytuł oryginału: La Ville fantome
Seria i nr tomu: Lucky Luke 25
Wydawnictwo: Egmont
Wydanie: I
Data wydania: 2023-03-08
Kategoria: komiks
ISBN: 9788328157040
Liczba stron: 48


Kasia

Położna. Mama Gabrysia. Książki kocham czytać od dzieciństwa, a teraz poznaje świat powieści dla dzieci. Kocham mój zawód, ale spełniam się także pisząc i szydełkując. Ciągle chcę doświadczać czegoś nowego.

Related Posts


Przeczytaj również

Jak nakarmić smoka?

Jak nakarmić smoka?

Kasialis 24, 2022

„Ciekawiło kiedyś kruka jak świętować Dzień Borsuka”. Czy wiecie jak? Czy ten, kto marnuje wodę, spotka Bazylichę? Która książka najlepsza…

Fragment powieści Srebrny smok

Fragment powieści Srebrny smok

Kasiakwi 26, 2023

Dłuższą chwilę szli w milczeniu. Wiatr szumiał, trzeszczał piach pod stopami, postukiwała miarowo laska. Matylda nie wiedziała, jak zacząć rozmowę…

Lucky Luke. Karawana

Lucky Luke. Karawana

Kasiasty 11, 2023

Lucky Luke jako obrońca karawany? Oczywiście, że to odpowiedzialne zadanie, ale jednak kowboj zawsze kojarzy się z bardziej niebezpiecznymi rzeczami.…

Akademia Mądrego Dziecka. Pierwsze zagadki. Zwierzęta – S&S Alliance

Akademia Mądrego Dziecka. Pierwsze zagadki. Zwierzęta – S&S Alliance

Kasialut 6, 2021

Akademia Mądrego Dziecka. Pierwsze zagadki. Zwierzęta – S&S Alliance O tym, jak fascynujący jest świat zwierząt, nie trzeba nikogo przekonywać.…

Zapowiedź: Czas, czyli wszystko płynie

Zapowiedź: Czas, czyli wszystko płynie

Szkrabajekmaj 30, 2023

Co to jest czas? Dlaczego raz płynie szybciej, a raz wolniej? Kim są złodzieje czasu? Czy dzień i rok na…