Dziecko na cyfrowym odwyku

Dziecko na cyfrowym odwyku Małgorzata Majewska

Date
mar, 10, 2023
Comments
Możliwość komentowania Dziecko na cyfrowym odwyku Małgorzata Majewska została wyłączona

Jak bez krzyku oderwać dziecko od komputera i smartfona.

Cieszę się, że przynajmniej jak na razie dla moich dzieci wirtualny świat jest remedium na nudę i jeśli tylko mają do roboty cokolwiek lepszego (wyjście na spacer, wspólne gotowanie, budowanie z klocków), to od razu odrywają się od gier i Youtuba. Myślę jednak, że wszystko jeszcze przed nami i istnieje szansa, że gdy moje pociechy dorosną do wieku nastoletniego, to cyfrowy świat stanie się dla nich znacznie bardziej kuszący i będę miała okazję skorzystać z porad zawartych w książce Małgorzaty Majewskiej „Dziecko na cyfrowym odwyku”.

Co znajduje się w książce?

Publikacja podzielona została na pięć rozdziałów. Opowiadają one kolejno o zdrowym i rozsądnym współistnieniu z nowoczesną technologią, o uzależnieniu od niej, o tym, co sprawia, że młodzi ludzie czują tak silną potrzebę istnienia w wirtualnym świecie, jaką obrać strategię działania, gdy niewinna rozrywka staje się obsesją i na zakończenie o tym, gdzie szukać rozwiązań, aby wirtualny świat nie stał się dla dziecka miejscem ucieczki od problemów w świecie rzeczywistym.

Moja opinia i przemyślenia

Książka jest ładnie wydania. Znalazło się w niej wiele ilustracji, przykładowych scen i zadań do wykonania. Całość napisana jest w przystępny sposób, a Autorka używa prostego, zrozumiałego dla wszystkich języka. Zawarta w niej wiedza jest rzetelna, a podejście do różnych sytuacji rozsądne. W tytule pojawia się też kilka propozycji na to, jak ograniczyć przebywanie online dla całej rodziny, jak lepiej wspólnie funkcjonować i ustalić priorytety oraz potrzeby bez zbędnych nerwów.

Myślę, że każdy rodzic powinien doskonale wiedzieć, czym jest uzależnienie, jak ustalać zasady, a później konsekwentnie się ich trzymać oraz jakie korzyści i zagrożenia niesie ze sobą wirtualny świat. Bardzo spodobało mi się, że Małgorzata Majewska w swojej książce nie demonizuje technologii i do wielu spraw podchodzi, przytaczając najpierw za i przeciw.

Podsumowanie

„Dziecko na cyfrowym odwyku” to ciekawa, dobrze napisana książka, która we współczesnym świecie przyda się zarówno rodzicom, jak i pedagogom. Uświadamia, jak ważne są kompromisy i przykład, jaki rodzice dają swoim pociechom nie tylko poprzez słowa, ale i własne czyny. Tytuł serdecznie polecam, bo warto do niego zajrzeć, nawet gdy problem jeszcze nas nie dotyczy.

Wiktoria Aleksandrowicz

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi.

Related Posts


Przeczytaj również

Z pamiętnika babci – Ellen DeLange

Z pamiętnika babci – Ellen DeLange

Szkrabajekmar 8, 2023

„Przez lata prowadziłam wiele pamiętników. Nadal piszę o rzeczach, które są dla mnie ważne. Chcę je zapamiętać na zawsze. Ty…

Początek – Katarzyna Gacek

Początek – Katarzyna Gacek

Szkrabajeksty 25, 2021

Początek – Katarzyna Gacek W trzech różnych szkołach uczy się troje niezwykłych piątoklasistów: Julka, która nawet w lecie nosi rękawiczki,…

Moje ciało, Mój dzień, Emocje, Zwierzęta. Dlaczego warto czytać książeczki Montessori?

Moje ciało, Mój dzień, Emocje, Zwierzęta. Dlaczego warto czytać książeczki Montessori?

Kasialut 14, 2022

Moje ciało, Mój dzień, Emocje, Zwierzęta. Dlaczego warto czytać książeczki Montessori? Metoda wychowania dzieci według Marii Montessori jest bardzo ciekawa…

Akademia Mądrego Dziecka. Zwyczaje zwierząt. Chcę spać – S&S Alliance

Akademia Mądrego Dziecka. Zwyczaje zwierząt. Chcę spać – S&S Alliance

Szkrabajeklut 1, 2021

Akademia Mądrego Dziecka. Zwyczaje zwierząt. Chcę spać – S&S Alliance Kolejna pozycja od Akademii Mądrego Dziecka z serii: zwyczaje zwierząt.…

Buziaczki i przytulaski. Słodka nauka liczenia od 1 do 10 – Nicola Slater

Buziaczki i przytulaski. Słodka nauka liczenia od 1 do 10 – Nicola Slater

Kasiasie 10, 2021

Niektóre dzieci uwielbiają się przytulać. Nic dziwnego – mocny uścisk uspokaja, wyzwala pozytywną energię i wywołuje uśmiech na buzi. Tak…