Pierwsza gra. Przyjaciele

Pierwsza gra. Przyjaciele

Pierwsza gra. Przyjaciele

Gry dla dwulatków to nowa jakość wśród gier towarzyskich. Zazwyczaj uczestnikami rozgrywek mogą być dzieci starsze. Tym razem wydawnictwo Egmont postawiło na serię gier dla najmłodszych dzieci.

„Przyjaciele” to gra o bardzo prostych zasadach i przyjaznych elementach wyposażenia. Gra składa się z instrukcji, 27 kartonowych żetonów (9 gatunków zwierząt w trzech kolorach) oraz dużej drewnianej kostki do gry ze strzałkami w kilku kolorach.

Przed rozpoczęciem gry żetony rozkładamy w okręgu obrazkami ku górze. Następnie najmłodszy zawodnik rzuca kostką wewnątrz okręgu. Strzałka pokazuje kierunek, w którym należy podążać palcem, by zabrać żeton ze zwierzątkiem (jeśli strzałka pokazuje przestrzeń pomiędzy można wybrać jedno z dwóch zwierzątek, a jeśli w padnie za okrąg, to ponowić rzut). Należy spojrzeć, który z graczy ma już dane zwierzątko. I jeśli ktoś posiada podobny żeton, to należy oddać go danemu graczowi. Jeśli jest się samemu posiadaczem zwierzątka lub nikt nie ma takiego, to żeton zastaje u grającego. Następnie kostką rzuca kolejny gracz. Koniec rozgrywki następuje, gdy któryś z grających zdobędzie odpowiednią ilość zestawów zwierzątek (4 przy 2 osobach, 3 przy trzech i 2 przy dwóch). Oprócz wariantu podstawowego są dwie wersje rozszerzone, w których rolę odgrywa kolor strzałki na kostce. Jeśli wyrzuci się strzałkę np. czerwoną, to można wybrać, czy wybiera się żeton wskazywany strzałką, czy dowolny w kolorze czerwonym.

W wersji dla dzieci starszych oddziela się niebieskie żetony od reszty i losuje „swoje zwierzątka”. Następnie w czasie rozgrywki kolekcjonuje się swoje zwierzątka i utrudnia grę innym graczom, zdejmując też ich zwierzęta.

Jak widać gra ma charakter losowy, a wygrana zależy od szczęścia uczestników, element strategiczny jest tu drugoplanowy.

Gra jest ładnie i solidnie wykonana, a obrazki estetyczne. Dwulatek może jednak mieć problemy ze zrozumieniem, dlaczego ktoś zabiera jego żetony. Z drugiej strony, dzięki takiej rywalizacji może nauczyć się, że należy się dzielić i współpracować.

Z moim dwulatkiem wykorzystaliśmy żetony do gry w memo, nazywanie zwierząt i kolorów, przeliczanie i układanie w zbiory.

Anna Kruczkowska


Tytuł: Pierwsza gra. Przyjaciele

Wydawca: Egmont

Autor: Wojciech Rzadek

Ilustracje: Marzka Dobrowolska

Kategoria: dla dzieci +2

Wydanie: 1

Instrukcja: polska


Dodaj komentarz

Close Menu