Pierwsza gra. Przyjaciele

Date
cze, 04, 2021

Pierwsza gra. Przyjaciele

Gry dla dwulatków to nowa jakość wśród gier towarzyskich. Zazwyczaj uczestnikami rozgrywek mogą być dzieci starsze. Tym razem wydawnictwo Egmont postawiło na serię gier dla najmłodszych dzieci.

„Przyjaciele” to gra o bardzo prostych zasadach i przyjaznych elementach wyposażenia. Gra składa się z instrukcji, 27 kartonowych żetonów (9 gatunków zwierząt w trzech kolorach) oraz dużej drewnianej kostki do gry ze strzałkami w kilku kolorach.

Przed rozpoczęciem gry żetony rozkładamy w okręgu obrazkami ku górze. Następnie najmłodszy zawodnik rzuca kostką wewnątrz okręgu. Strzałka pokazuje kierunek, w którym należy podążać palcem, by zabrać żeton ze zwierzątkiem (jeśli strzałka pokazuje przestrzeń pomiędzy można wybrać jedno z dwóch zwierzątek, a jeśli w padnie za okrąg, to ponowić rzut). Należy spojrzeć, który z graczy ma już dane zwierzątko. I jeśli ktoś posiada podobny żeton, to należy oddać go danemu graczowi. Jeśli jest się samemu posiadaczem zwierzątka lub nikt nie ma takiego, to żeton zastaje u grającego. Następnie kostką rzuca kolejny gracz. Koniec rozgrywki następuje, gdy któryś z grających zdobędzie odpowiednią ilość zestawów zwierzątek (4 przy 2 osobach, 3 przy trzech i 2 przy dwóch). Oprócz wariantu podstawowego są dwie wersje rozszerzone, w których rolę odgrywa kolor strzałki na kostce. Jeśli wyrzuci się strzałkę np. czerwoną, to można wybrać, czy wybiera się żeton wskazywany strzałką, czy dowolny w kolorze czerwonym.

W wersji dla dzieci starszych oddziela się niebieskie żetony od reszty i losuje „swoje zwierzątka”. Następnie w czasie rozgrywki kolekcjonuje się swoje zwierzątka i utrudnia grę innym graczom, zdejmując też ich zwierzęta.

Jak widać gra ma charakter losowy, a wygrana zależy od szczęścia uczestników, element strategiczny jest tu drugoplanowy.

Gra jest ładnie i solidnie wykonana, a obrazki estetyczne. Dwulatek może jednak mieć problemy ze zrozumieniem, dlaczego ktoś zabiera jego żetony. Z drugiej strony, dzięki takiej rywalizacji może nauczyć się, że należy się dzielić i współpracować.

Z moim dwulatkiem wykorzystaliśmy żetony do gry w memo, nazywanie zwierząt i kolorów, przeliczanie i układanie w zbiory.

Anna Kruczkowska


Tytuł: Pierwsza gra. Przyjaciele

Wydawca: Egmont

Autor: Wojciech Rzadek

Ilustracje: Marzka Dobrowolska

Kategoria: dla dzieci +2

Wydanie: 1

Instrukcja: polska


Szkrabajek

Cześć, moi milusińscy. Jestem Szkrabajek, a to moje małe królestwo- z biblioteczką i regałem wspaniałych gier i filmów. Na naszej polanie chyba nikt nie jest tak oczytany jak ja. Uwielbiam się bawić, czytać i sprawdzać, co w trawie piszczy, chyba jak każdy robaczek, prawda? Na szczęście nie muszę zajmować się tym sam. Stworzyły mnie mamy i ciocie, które szukały miejsca, będącego spełnieniem marzeń dzieci w ich rodzinkach.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Gwiezdny zegar. Za górami – Francesca Gibbons

Gwiezdny zegar. Za górami – Francesca Gibbons

Szkrabajekmaj 11, 2022

Nasz świat jest światem, gdzie nie wierzy się małym dziewczynkom i starym ludziom. I to zdanie powinno być sztandarowym opisem…

Czasami się martwię. Lubię być miły

Czasami się martwię. Lubię być miły

Szkrabajekcze 27, 2022

Cieszy, że coraz więcej książeczek traktujących o emocjach trafia do dziecięcych rąk, gdyż bardzo ważnym elementem w życiu człowieka jest,…

Kinowa zapowiedź: To nie wypanda!

Kinowa zapowiedź: To nie wypanda!

Kasialip 14, 2021

Studio Pixar nie daje swoim widzom odpocząć. Zaledwie kilka dni temu mogliśmy obejrzeć zwiastun “Encanto”, a wczoraj studio zapowiedziało kolejną…

Pokochaj mnie. Zaśnij ze mną – Ramadier & Bourgeau.

Pokochaj mnie. Zaśnij ze mną – Ramadier & Bourgeau.

Kasiasty 22, 2022

Szukacie ciekawych interaktywnych książeczek dla najmłodszych czytelników? Już przychodzę Wam z pomocą i opowiem o dwóch cudownych lekturkach autorstwa duetu…

Kolejna niespodzianka dla wszyskich fanów Pucia!

Kolejna niespodzianka dla wszyskich fanów Pucia!

Kasiawrz 2, 2020

Dzieci kochają Pucia. Te Szkrabajkowe również. Nic dziwnego! Książeczki bawią i edukują, wspomagają prawidłowy rozwój dziecka. Oprócz książek w powszechnej…