Pewnej nocy, gdy na niebie jaśniał księżyc w pełni, do brzegu nieopodal lasu przybiła łódź. Jej pasażerowie przypłynęli z dalekich stron. Przemierzyli góry, pustynie i morza, kierując się Gwiazdą Polarną. Na ich widok wszyscy krzyknęli: INTRUZI! Wojna, kryzys klimatyczny, głód, susza – wiele czynników zmusza ludzi do opuszczenia własnych domów w poszukiwaniu innego bezpiecznego miejsca na świecie. Intruzi Susanny Isern to metaforyczna baśń i pełna czułości baśń o otwartości i tolerancji.
Bohaterami książki są zwierzęta, które przypływają na łodzi z różnych zakątków świata. Ich przybycie wywołuje na wyspie poruszenie, mieszkańcy czują złość, czują się nieswojo, „intruzi” naruszają ich prywatność. Książka posiada dwa zakończenia tej historii – to od nas, czytelników, zależy, które wybierzemy. Intruzi to chwytająca za serce opowieść o migracji. Zmusza do refleksji nad tym, jak to jest być obcym.
Intruzi to opowieść o nasze czasy, w których Ukrainki i Ukraińcy muszą migrować w nieznane, ale nie tylko oni. Migrują także ludzie z różnych kontynentów w wyniku suszy, pożarów, złych warunków społeczno-politycznych. Ta książka pomoże oswoić dzieci z tematem uchodźctwa, rozbudzi w nich zrozumienie empatię. Bo przecież każdy z nas ruszając w nieznane chciałby spotkać ciepło i serdeczność.
Susanna Isern to uznana i wielokrotnie nagradzana (Moonbeam Children’s Book Awards) autorka literatury dziecięcej. Zawodowo wykłada psychologię na Universidad Europea del Atlántico w Santander, co doskonale widać w jej książkach dla dzieci, które opowiadają o najróżniejszych meandrach uczuć i emocji. Dobitnie ukazała to w książce Uczuciometr Inspektora Krokodyla. Teraz robi to ponownie. Przetłumaczeni przez Joannę Ostrowską Intruzi, to chwytająca za serce opowieść o migracji między kontynentami. Dwa zakończenia zapraszają dzieci i dorosłych do refleksji nad tym, jak to jest być obcym.