dziewczyna z Mrocznej Jamy

Willa, dziewczyna z Mrocznej Jamy – Robert Beatty

Date
lut, 28, 2022

Willa, dziewczyna z Mrocznej Jamy – Robert Beatty

Pamiętacie „Willę, dziewczynę z lasu”? Jeśli nie, to koniecznie przeczytajcie tę piękną baśń dla starszych dzieci (i dorosłych!), a potem szybko sięgnijcie po jej kontynuację, „Willę, dziewczynę z Mrocznej Jamy”.

Willa jest Feiranką, członkiem leśnego ludu. Jednak teraz jej klan się rozpadł, a ona żyje z ludźmi: swoimi przybranymi tatą i siostrą. Willa jest też prawdopodobnie ostatnią leśną wiedźmą, potrafi rozmawiać ze zwierzętami i roślinami, potrafi sprawić, by rośliny wykonywały jej polecenia. I przede wszystkim kocha je z całego serca. Dlatego teraz jej serce pęka. W jej okolicy prowadzona jest bezwzględna wycinka drzew, drwale nie zważają na to, że niszczą środowisko, pozbawiają zwierzęta schronienia. Co gorsza, zbliżają się do ziemi jej ojca, a jego oskarżają o morderstwo. Willa i jej siostra muszą pomóc ojcu, jej siostra, szukając pomocy wśród ludzi, Willa w lesie. Wędruje z nią malutki niedźwiadek, któremu uratowała życie, a za nim podąża, ukrywając się między drzewami tajemnicza dziewczyna o włosach w kolorze pszenicy.

Los postawił przed Willą wiele dylematów. Musiała zdecydować, czy pomóc uniknąć śmierci drwalom, choć ich śmierć mogłaby spowolnić wycinkę. Musiała wybierać między życiem ludzi a życiem lasu. Zastanawiała się, do czego prowadził każdy z dokonanych przez nią wyborów. Szukała w sobie odwagi, cierpiała, ale znalazła sprzymierzeńca, kogoś, kto pozwolił jej spojrzeć na to, co się działo z innej perspektywy. Zrozumiała, że zarówno jej lud, jak i ludzie, zwierzęta i rośliny są ze sobą połączeni, a jedno nie może istnieć bez drugiego. Należało tylko znaleźć równowagę dla każdego z tych światów.

Choć historia napisana przez Roberta Beatty’ego to fikcja, to jednak bezwzględna wycinka lasów w okolicach Wielkich Gór Mglistych miała miejsce na początku XX wieku. Na szczęście później te tereny zostały ustanowione rezerwatem.

„Willa, dziewczyna z Mrocznej Jamy” to fascynująca historia, która szybko wciąga. Willi nie sposób było nie pokochać, więc niejednokrotnie niepokoiłam się o los jej i osób, o które dbała. Okazało się, że autor miał dla czytelników sporą niespodziankę, dzięki której ta powieść stała się jeszcze piękniejsza. To wzruszająca opowieść o miłości i przyjaźni, która przypomina o tym, by kochać przyrodę, szanować ją i dbać o nią. I na koniec jeszcze muszę wspomnieć o tym, że bardzo podoba mi się wydanie książki, zresztą tak samo było w przypadku pierwszej części.

Jagoda Miśkiewicz-KuraAutor: Robert Beatty
Tłumaczenie: Łukasz Małecki
Tytuł: Willa, dziewczyna z Mrocznej Jamy
Tytuł oryginalny: Willa of Dark Hollow
Seria i nr tomu: Willa, tom 2
Wydawnictwo: Literackie
Wydanie: 1
Data wydania: 2022-01-26
Kategoria: literatura młodzieżowa, fantastyka
ISBN: 9788308074749
Liczba stron: 376

Szkrabajek

Cześć, moi milusińscy. Jestem Szkrabajek, a to moje małe królestwo- z biblioteczką i regałem wspaniałych gier i filmów. Na naszej polanie chyba nikt nie jest tak oczytany jak ja. Uwielbiam się bawić, czytać i sprawdzać, co w trawie piszczy, chyba jak każdy robaczek, prawda? Na szczęście nie muszę zajmować się tym sam. Stworzyły mnie mamy i ciocie, które szukały miejsca, będącego spełnieniem marzeń dzieci w ich rodzinkach.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Gucio nie może się skupić – Aurelie Chien Chow Chine

Gucio nie może się skupić – Aurelie Chien Chow Chine

Kasialut 26, 2021

Gucio nie może się skupić – Aurelie Chien Chow Chine Małym dzieciom trudno jest oswoić emocje. Dopiero je poznają, uczą…

Legenda zabójcy smoków

Legenda zabójcy smoków

Szkrabajeklip 5, 2023

Smoki, jednorożce, elfy, wróżki to zawsze dobry temat na porywającą historię. A kiedy zabiera się za nią Brandon Mull, wiadomo,…

Bombka. O dziewczynkach, które odmieniły święta-Sibéal Pounder

Bombka. O dziewczynkach, które odmieniły święta-Sibéal Pounder

Martagru 16, 2022

Gdy myślimy o świętach, nasze myśli jako pierwsze wypełnia zapach korzennych ciasteczek, ubieranie choinki i Mikołaj, na którego czekają wszyscy. Potem masa…

POTĘGA LICZB. Jak liczby kształtują świat, w którym żyjemy

POTĘGA LICZB. Jak liczby kształtują świat, w którym żyjemy

Bujaczeksty 20, 2021

Liczby są wszędzie! Potęga liczb wprowadzi dzieci w fascynujący świat liczb i wyjaśni, jak pomagają nam w codziennym życiu. Czy…

Mam 4 latka. Historyjki w sam raz dla mnie

Mam 4 latka. Historyjki w sam raz dla mnie

Kasiasty 6, 2022

Mam 4 latka. Historyjki w sam raz dla mnie Kocham opowieści Disneya – książeczki są cudowne, a historie, które można…