Jak to zbudować

Jak to zbudować?-Roma Agrawal

Date
paź, 14, 2021

Jak to zbudować?-Roma Agrawal

Świat dookoła nas ciągle się zmienia. Ewolucja dotyka zwierząt, roślin i ludzi. Robimy postępy i wciąż możemy cieszyć się z coraz to nowych odkryć. Kiedyś szukaliśmy schronienia w jaskiniach, a teraz potrafimy przemieszczać się w każdym kierunku. Od zawsze dążymy do rozwijania własnych możliwości. Pasję i konsekwencje widać na każdym kroku. O tak, zmiany są widoczne gołym okiem, a postęp cieszy. Tylko jak do tego doszło? W jaki sposób budowano domy, mosty i drogi? Czemu niektóre budynki stoją latami, a inne mają widoczny ślad czasu? Od małego fascynowałam się architekturą. Budowanie z klocków, rysunki dwuwymiarowe i z czasem te w trójwymiarze. Każda budowla miała to coś niepowtarzalnego i ujmującego. Z czasem jednak to co widoczne przestało mi wystarczać, a chęć zgłębienia wiedzy tajemnej rosła. Najczęściej pojawiające się wtedy pytanie, to: Jak to zbudować?

Dziś wspieranie pasji dzieci jest o wiele prostsze niż kiedyś. Na rynku jest mnóstwo książek tematycznych, które w mniejszym lub większym stopniu zaspokajają głód wiedzy małych czytelników. Od rękodzieła, przez tajemne miejsca aż po najprostsze pytania z cyklu jak to działa, czy jak  to jest zrobione. Dziecko od najmłodszych lat rozwija zainteresowania i znajduje odpowiedzi, których nam nie przedstawiano w tak ciekawej formie. Przykładem tejże przewagi jest książka  Jak to zbudować?, której autorka w lekki i przyjemny sposób przytacza młodemu czytelnikowi zawiłości inżynierii i sprawia, że ta pozornie trudna sztuka może okazać się czymś niezwykle fascynującym.

Jak to zbudować?

Niesamowita, pouczająca i fascynująca, a równocześnie prosta i przystępna. Książka Jak to zbudować? Romy Agrawal to idealny przykład na to, że każdy temat może zyskać uznanie małych czytelników, jeśli tylko został umiejętnie przedstawiony. Dzieci krok po kroku dowiedzą się jaka historia i inżynieryjna myśl skrywają się za wyjątkowymi budowlami. Każdy rozdział zdaje się roztaczać nad czytelnikiem nową dawkę wiedzy. Od pierwszych prostych rozwiązań, przez budowanie w przeróżnych warunkach, aż po technologię przyszłości. Autorka pokazuje wiele rozwiązań i tajemnic jakie skrywają w swej historii takie budynki jak choćby Katedra Metropolitalna. To spora dawka konkretnej wiedzy, którą poparto świetnym i rzeczowym tekstem oraz pięknymi i drobiazgowymi ilustracjami.

Mosty, wieżowce i budowanie na księżycu

Jak to zbudować? to sporo wiedzy w pigułce, która zadowoli każdego. Niesamowita podróż, dzięki której nie tylko doświadczymy radości z odkrywanych faktów, ale i poznamy całą historię ewolucji inżynierii budowlanej. Budowanie pod ziemią, pod wodą, w górę, na płaskim czy piaszczystym terenie. Każde z tych zagadnień opisane jest rzetelnie i równocześnie prosto. Mosty łączące dwa brzegi przepaści lub rzek. Wysokie budynki, które wciąż pną się w górę niczym magiczna fasola, czy też podziemne tunele. Z pewnością ich zaprojektowanie i budowa nie były łatwe. Autorka pokazała, że nie ma rzeczy niemożliwych, wszak każdy inżynier musi zmierzyć się z wieloma problemami, zanim faktycznie budowla powstanie. Wyzwania konstrukcyjne zmieniające się w obliczu miejsca lub działań natury stanowią ogromną część całości i niesamowicie wciągają podczas lektury.

Podsumowanie

W książkach dla dzieci zawsze szukamy pasji i iskry, która może rozniecić ogień ciekawości. To zawsze ta mieszanka jest w stanie zasiać ziarno ciekawości w małym czytelniku. Jak to zbudować? zasługuje na miano książki idealnej. Pełna ciekawostek i wiedzy podanej w niezwykły sposób. Zawierająca w sobie pasje i sylwetki ludzi, których niesztampowe myśli zrewolucjonizowały świat. Fascynuje treścią i przyciąga kreską. Rozbudza wyobraźnie nie tylko dziecięcych czytelników.


Autor: Roma Agrawal

Tłumaczenie: Katarzyna Grzyb

Ilustrator: Katie Hickey

Tytuł: Jak to zbudować?

Tytuł oryginalny: How was that built? 

Wydawnictwo: Słowne młode

Wydanie: pierwsze 

Data wydania: 2021-09-29

Kategoria: popularnonaukowe, dla dzieci 

ISBN:978-83-8251-019-5

Liczba stron:80


 

15 października 2021

Marta

Mama Amelki i Antka. Miłośniczka słowa pisanego i powieści graficznych. Niezmiennie szuka swojego azylu prowadząc bloga martawsrodksiazek.pl. Kilka słów o mnie? Cóż, dusza zanurzona w fantastyce z sercem z czystego romansu, łaknę przygód i szczypty strachu, z codziennością wypełnioną literaturą dziecięcą w tle. Gdy nie czytam, tworze i na wiele sposobów wyrażam siebie.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Kid Lucky. Niebiezpieczne lasso

Kid Lucky. Niebiezpieczne lasso

Szkrabajekmaj 3, 2022

Dorosły Lucky Luke bywa sarkastycznie zabawny. I diabelnie skuteczny. Jednak młody Luke też jest świetny, o czym możemy się po…

Zapowiedź: Dusia i Psinek Świnek. Wtorek ze słoniem.

Zapowiedź: Dusia i Psinek Świnek. Wtorek ze słoniem.

Kasiasie 16, 2021

Do czajnika zakrada się Fioletowy Słoń. I to nieznośne słonisko kłamie, aż mu się z trąby kurzy! Ale tatuś Dusi…

Kinowa gratka dla fanów Psiego Patrolu. Pieski zagoszczą na ekranach kin!

Kinowa gratka dla fanów Psiego Patrolu. Pieski zagoszczą na ekranach kin!

Kasiasie 16, 2021

Ryder i ulubione, bohaterskie szczeniaki muszą stawić czoła nowym wyzwaniom. Niedawno wybrany burmistrz, Humdinger wprowadza kompletny chaos do Miasta Przygód,…

Zapowiedź: Samuraj i Stich, tom 1

Zapowiedź: Samuraj i Stich, tom 1

Vickylut 2, 2023

Manga o niebieskim przybyszu z kosmosu, znanym z filmu animowanego Lilo i Stich. Pewnego dnia z wielkim hukiem i trzaskiem…

Zapowiedź: Wojna cukierkowa t.1

Zapowiedź: Wojna cukierkowa t.1

Szkrabajekwrz 10, 2021

Nowe wydanie kultowej serii Brandona Mulla! Nate ma dziesięć lat. Przed początkiem nowego roku szkolnego wraz z rodzicami przeprowadza się…