Basia, Franek i ubieranie – Zofia Stanecka

Basia, Franek i ubieranie – Zofia Stanecka

O ile książeczka „Basia, Franek i liczenie” przypadła bardzo do gustu – tak mi, jak i mojemu dziecku, o tyle kolejna część serii już nie jest tak zachęcająca, przynajmniej dla mnie, jako rodzica. „Basia, Franek i ubieranie” prezentuje według mnie nieprawidłowe wzorce i utrwala je, ale o tym za chwilę.

Franek jest młodszym bratem Basi, któremu ta chętnie pokazuje świat i przekazuje wiedzę oraz umiejętności. W tej części dowiadujemy się, jak wyglądają basiowo-frankowe poranki i szykowanie się do przedszkola. Najpierw Franek zakłada majtki, jednak te zamiast lądować na jego pupie, lądują na głowie. Później Franek zakłada bluzkę, ale na nogi. Z kolei stopy pozostają bose, bo Franek zakłada skarpety na rączki… Oczywiście nad wszystkim czuwa Basia, która pomaga bratu. Jednak czytelnicy, czyli w tym przypadku dzieci, nie otrzymują informacji na temat prawidłowego wykonywania porannych czynności. Jeśli więc macie maluchy, które mniej więcej ogarniają ubieranie się, to ta książeczka może ich zachęcić do tego by jednak zacząć ubierać się „na opak”.

„Basia, Franek i ubieranie” chyba nie zagrzeje miejsca w naszej domowej biblioteczce. Wydaje mi się, że ubieranie jest akurat taką czynnością, którą z powodzeniem można wprowadzać bez poświęconej temu książki, a jeśli macie problemy z nauczeniem swojego malucha, jak samodzielnie się ubrać, to akurat ta kartonówka w tym nie pomoże, a moim zdaniem może nawet zaszkodzić.

Poranne rytuały i czynności są bardzo ważne. Fajnie jest zrobić z nich zabawę, jednak wielu rodziców wie, jak trudne jest szykowanie się do pracy w pośpiechu i jednoczesne ogarnianie niewspółpracujących dzieci do żłobka lub przedszkola. Dlatego lepiej jest ułatwić sobie życie i nie podsuwać swoim szkrabom pomysłów zawartych w tej książce. Tym bardziej, że prawdopodobnie i tak same na niektóre z nich wpadną.

Żaneta Fuzja Krawczugo

@czytajzfantazja


Autor: Zofia Stanecka

Ilustrator: Marianna Oklejak

Tytuł: Basia, Franek i ubieranie

Seria i numer tomu: Basia i Franek t.7

Wydawnictwo: Harper Collins

Wydanie: I

Data wydania: 2021.08.11

Kategoria: Dla dzieci

ISBN: 9788327663504

Liczba stron: 14

Ocena: 3/10


 

Dodaj komentarz

Close Menu