Dlaczego pada deszcz? – Marta Krzemińska

Date
lip, 09, 2021

Dlaczego pada deszcz? – Marta Krzemińska

Od jakiegoś czasu nakładem wydawnictwa Wilga ukazuje się seria książeczek dla najmłodszych, która odpowiada na najważniejsze, związane z przyrodą pytanie. Niedawno w moje ręce trafił świetny tytuł „Dlaczego deszcz pada?”, o którym chciałam Wam pokrótce opowiedzieć.

Co znajduje się w książeczce?

Marta Krzemińska stworzyła niewielkie, ale bardzo obszerne kompendium wiedzy na temat nie tylko deszczu, ale ogólnie wody jako takiej. Z publikacji dowiemy się, z czego składa się woda, jaki może mieć stan skupienia, czym jest atmosfera. Poznamy też pracę meteorologów. Autorka opowiada o rodzajach chmur, oprowadza czytelników po lasach deszczowych i przedstawia im żyjące na pustyniach rośliny oraz zwierzęta.

Moja opinia i przemyślenia

Myślę, że książeczka skierowana jest do dzieci, które uczęszczają do zerówki oraz klas I-III szkoły podstawowej. Jest niezwykle bogata pod względem merytorycznym, ale jednocześnie napisana prostymi, trafiającymi do dzieci słowami. Przekazana w niej wiedza jest rzetelna i merytoryczna. Proponuję jednak jej przekaz rozłożyć w czasie i na przykład jednego dnia opowiedzieć dziecku o mgle, a innego o związanych z powstawaniem fabryk zanieczyszczeniach. Z pewnością łatwiej mu będzie całą nową wiedzy poukładać sobie w głowie.

„Dlaczego deszcz pada?” to bardzo ładnie wydany tytuł. Ma twardą oprawę i nieco większy od zeszytowego format. Zdobią go kolorowe, przyjemne dla oka ilustracje autorstwa pani Kamili Loskot, które z pewnością pomagają w przyswajaniu sobie zupełnie nowej wiedzy. Przyznam, że na parę pytań, które postawione zostały w książeczce, sama nie znałabym odpowiedzi. Musiałabym ich chwilę poszukać.

Podsumowanie

Myślę, że taką serię książeczek, która odpowiada na wiele ważnych pytań, każdy maluch powinien mieć w swojej domowej biblioteczce. Pamiętajcie jednak drodzy rodzice i opiekunowie, że niewiele dzieci potrafi zupełnie samodzielnie przyswoić sobie wiedzę z danej dziedziny. Najlepiej jest poświęcić trochę czasu na to, by wspólnie poznać takie tytuły, jak „Dlaczego deszcz pada?”. Wówczas nasze pociechy z pewnością najwięcej z nich zapamiętają.

Wiktoria Aleksandrowicz


Autor: Marta Krzemińska
Ilustrator: Kamila Loskot
Tytuł: Dlaczego deszcz pada?
Seria: Co i jak?
Wydawnictwo: Wilga
Wydanie: 1
Data wydania: 2020-08-12
Kategoria: dla dzieci
ISBN: 9788328075269
Liczba stron: 56


Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Pozytywka. Sekret Cypriana- Gije, Carbone

Pozytywka. Sekret Cypriana- Gije, Carbone

Martawrz 5, 2021

Pozytywka. Sekret Cypriana- Gije, Carbone A widziałeś młody czytelniku magię, która zewsząd cię otacza? Wywołuje mrowienie na twej skórze i…

Egmont wznawia komiksy o W.I.T.C.H.!

Egmont wznawia komiksy o W.I.T.C.H.!

Szkrabajeksty 21, 2021

W pierwszej połowie 2022 roku zostanie rozpoczętą nowa edycja włoskiego komiksu Disneya – W.I.T.C.H. Ależ nie możemy się doczekać pierwszego…

Frigiel I Fluffy. Las Varogg – Frigiel i Nicolas Digard

Frigiel I Fluffy. Las Varogg – Frigiel i Nicolas Digard

Szkrabajeklis 8, 2020

Frigiel I Fluffy. Las Varogg – Frigiel i Nicolas Digard Uwaga – to trzeci tom, więc jeśli ktoś nie czytał…

Na głęboką wodę. Szkoła magicznych zwierząt – Margit Auer

Na głęboką wodę. Szkoła magicznych zwierząt – Margit Auer

Michellemar 24, 2021

Na głęboką wodę. Szkoła magicznych zwierząt – Margit Auer Są takie serie książek dla dzieci, które powinny być w każdym…

Wybuch – Olivier Bocquet

Wybuch – Olivier Bocquet

Martagru 8, 2023

Staraliście się kiedyś wyjść ze swojej strefy komfortu? Zmienić przekonania wpajane nam latami? Brzmi groźnie, ale w połączeniu z prehistoryczną…