Tajemniczy ktoś – Klaudia Piróg

Date
mar, 25, 2021

Tajemniczy ktoś – Klaudia Piróg

Od pewnego czasu zauważyłam, że o wiele lepiej mi pisać i poznawać historyjki dla dzieci, niż te przeznaczona dla mojej grupy wiekowej. „Tajemniczy ktoś” to ciekawa, kartonowa książeczka, która małego czytelnika rozbawi i zaintryguje. Dlaczego? O tym wam zaraz opowiem!

Poznajcie Sowę Annę, która mieszka we wspaniałej dziupli z jedenastoma pokojami. Jednak dręczona samotnością, zdecydowała się jeden z nich wynająć. Dla kogoś to ciepły kąt, a dla niej jedno pomieszczenie mniej do czyszczenia. Tajemniczy lokator nie pokazuje się Annie na oczy, a ona, wiedziona ciekawością, postanawia pójść do jego pokoju. Gdy przez drzwi słyszy tajemnicze odgłosy, boi się. Pomimo tego zdobywa się na odwagę i wchodzi do wynajmowanego pokoju. Okazuje się, że lokatorem jest pająk Andrzej, który jest bardzo nieśmiały.

Dlaczego ta króciutka książeczka jest tak wyjątkowa? Autorka niezwykle zgrabny sposób dotyka tematu samotności, która dotyka coraz więcej osób. Nasza bohaterka wynajmuje jeden pokój i intryguje ją to, że lokator nie wyszedł, chociaż na chwilę. Gdy Anna i Andrzej już się poznają, nawiązują dobrą znajomość, która z czasem przechodzi w przyjaźń. Bohaterka czuje się samotna w swojej wielkiej dziupli.

To nie jest jedyny temat, który poruszyła w swojej książce autorka. Kinga Piróg postanowiła pokazać, Anna walczy z własnym strachem i zdobywa się na odwagę, aby pierwsza wyjść z inicjatywą. Pająk okazał się bardzo nieśmiały, również obawiał się pierwszego spotkania z najemczynią. Czytając tę książeczkę dzieciom, pokazujemy im, że każdego może dotknąć samotność, a co więcej, uwrażliwiamy je na to, by dostrzegali takich ludzi w swoim otoczeniu. Bohaterka pokonuje też własne lęki. Wszyscy się czegoś boimy, dzieci również bywają nieśmiałe, bojaźliwe. W tej historyjce Anna przełamuje własne obawy, a Andrzej również wychodzi poza własną strefę komfortu. Pokonywanie własnych słabości to nie jest nic złego, wręcz odwrotnie – to bardzo pozytywna rzecz.

Niezwykle urzekły mnie w tej książce ilustracje – dopracowane, urocze, dopasowane do treści i tego, jak żyję sowa, która przecież jest zwierzęciem nocnym. Szata graficzna nie jest mroczna ani przerażająca, ale rzekłabym, iż uspokaja i wprowadza w taki senny nastrój. Cały tekst pisany jest wierszem, który dobrze się czyta, a wiadomo, że dzieci uwielbiają takie rymowane, płynne historie.

„Tajemniczy ktoś” to książeczka, na którą warto zwrócić uwagę.


Autor: Klaudia Piróg
Ilustrator: Małgorzata Herrera
Tytuł: Tajemniczy ktoś
Wydawnictwo: Dziwimisie
Wydanie: I
Data wydania: 2021-01-21
Kategoria: literatura dziecięca
ISBN: 9788395938115
Liczba stron: 26
Ocena: 8/10


Kasia

Położna. Mama Gabrysia. Książki kocham czytać od dzieciństwa, a teraz poznaje świat powieści dla dzieci. Kocham mój zawód, ale spełniam się także pisząc i szydełkując. Ciągle chcę doświadczać czegoś nowego.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Najpiękniejsze opowieści. Disney Księżniczki

Najpiękniejsze opowieści. Disney Księżniczki

Kasiasie 4, 2022

Księżniczki Disneya na stałe zapisały się w kulturze. Trudno wyprazić sobie dziecinstwo bez znanych i popularnych filmów animowanych. Te opowieści…

dummy-img

A ty jesteś Rodzicem roku?

Vickylut 2, 2020

No powiedz, chyba nie raz kołatała się po twojej głowie ta myśl. Czy ja jestem dobrym rodzicem? W dobie wszechwiedzących…

Wykończ tę książkę. Jak zakumplować się z książką z obrazkami – Keri Smith

Wykończ tę książkę. Jak zakumplować się z książką z obrazkami – Keri Smith

Szkrabajekkwi 8, 2021

Wykończ tę książkę. Jak zakumplować się z książką z obrazkami – Keri Smith Od małego słyszałeś, że z książką należy…

Zapowiedź: Egipskie zaklęcie Lotty Lipton

Zapowiedź: Egipskie zaklęcie Lotty Lipton

Kasiapaź 13, 2023

Lottie uwielbia pomagać swojemu wujkowi Bertowi podczas przyjmowania nowych eksponatów w British Museum. Ale kiedy niechcący odczytuje magiczne zaklęcie, które…

Montessori. Naucz mnie robić to samodzielnie

Montessori. Naucz mnie robić to samodzielnie

Szkrabajekpaź 10, 2020

Montessori – to magiczne słowo pada całkiem często na internetowych forach dla rodziców, natomiast na półkach sklepowych coraz więcej znajdziemy zabawek…