Damy, dziewuchy, dziewczyny. Historia w spódnicy – Anna Dziewit-Meller

Date
lut, 21, 2021

Pomimo iż kobiety nie raz i nie dwa odegrały w historii znaczące role, niewiele się o nich mówiło. Jednak od jakiegoś czasu co rusz pojawiają się publikacje ukazujące znaczenie płci pięknej w dziejach świata. My także mamy w swojej historii kobiety, które choć dekady, a i wieki temu, było o nich głośno, na długo zostały zapomniane i dopiero teraz są odkrywane na nowo. Część z nich poznać można w książce Anny Dziewit-Miller.

W związku z tym, że rozbudowuję dziecięcą biblioteczkę, a i sama lubię od czasu do czasu sięgnąć po coś dla młodszych czytelników, zdecydowałam się na lekturę „Dam, dziewuch i dziewczyn”, pomimo iż historia jako taka nie jest moją domeną, ani konikiem. Jednak jakaś taka wewnętrzne poczucie solidarności, choć nie nazwałabym jej solidarnością jajników, skłoniło mnie, by odkryć, to co czas przykry kurzem.

Anna Dziewit-Meller przygotowała dla młodych czytelników i po trosze fanów historii, ciekawą publikację. I nie mam na myśli, tylko suchych faktów historycznych, a całą tę otoczkę, która im towarzyszy. Faktom znaczy się. Bo o suchości nie może być mowy.

Autorka narratorką tej przygody uczyniła pannę Pustowójtównę, która swego czasu rozrabiała na polskich ziemiach, choć wówczas daleko im było do nazwania ich polskimi, gdyż Polska znajdowała się pod zaborami. Ta rezolutna dziewczyna „oprowadza” czytelników przez historie kobiet, których nazwiska zatarł czas.

I czyni w sposób, który przykuwa uwagę i zachęca do zgłębiania poszczególnych losów przedstawicielek płci żeńskiej. Fakty z życia poszczególnych kobiet podane są w lekki, przystępny i zrozumiały sposób. A jeśli zdarzy się jakieś istotne zagadnienie, które przewinie się w tekście, to na koniec „rozdziału” będącego jednocześnie historią jednej z dam, dziewuch, czy dziewczyn, znajdziecie wyczerpujące wyjaśnienie.

Całość dopełniają ilustracje Joanny Rusinek, które przykuwają wzrok. Robią także świetny klimat całej publikacji i wzmagają apetyt na więcej.

Jeśli więc Wasze pociechy są zainteresowane historią lub chcecie ich tą tematyką zainteresować, a przy okazji pokazać im, że kobiety to wcale nie taka słaba płeć, jak się co niektórym wydaje, to koniecznie sięgnijcie po ten tytuł!

Michalina Foremska


Autor: Anna Dziewit-Meller

Ilustrator: Joanna Rusinek

Tytuł: Damy, dziewuchy, dziewczyny. Historia w spódnicy. Kolorowe wydanie

Wydawnictwo: Znak emotikon

Wydanie: II

Data wydania: 2020-11-25

Kategoria: popularnonaukowe dla dzieci / historia

ISBN: 9788324052349

Liczba stron: 160

Ocena: 7/10


Michelle

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Recepta na szczęście – Małgorzata Korbiel

Recepta na szczęście – Małgorzata Korbiel

Kasiamaj 23, 2022

Czy można znaleźć niezawodny sposób na osiągnięcie szczęścia? Taki, który zadziała natychmiast, bez żadnego wysiłku. Czy jest to w ogóle…

Tumfacek i zbieg okoliczności – Jakub Garstka

Tumfacek i zbieg okoliczności – Jakub Garstka

Kasiakwi 7, 2021

Tumfacek i zbieg okoliczności – Jakub Garstka Książka „Tumfacek i zbieg okoliczności”, wydana nakładem wydawnictwa Adamada to opowieść niecodzienna. Może…

Gąska Zuzia i pierwsza gwiazdka – Petr Horacek

Gąska Zuzia i pierwsza gwiazdka – Petr Horacek

Kasialis 25, 2020

Gąska Zuzia i pierwsza gwiazdka – Petr Horacek Jeżeli chodzi o świąteczne tytuły, to o wiele częściej sięgam po książeczki…

Super M – Dawid Ryski

Super M – Dawid Ryski

Kasiasie 22, 2021

Każdy z nas chciałby poznać superbohatera, nieprawdaż? Przecież herosi to idole, mają super moce i mogą zrobić wszystko. Szkoda, że…

Damy, dziewuchy, dziewczyny. Historia w spódnicy – Anna Dziewit-Meller

Damy, dziewuchy, dziewczyny. Historia w spódnicy – Anna Dziewit-Meller

Michellelut 21, 2021

Pomimo iż kobiety nie raz i nie dwa odegrały w historii znaczące role, niewiele się o nich mówiło. Jednak od…