Ekologia bez tajemnic – Magda Maciak

Ekologia bez tajemnic – Magda Maciak

Ekologia bez tajemnic – Magda Maciak

Miłość do przyrody warto zaszczepiać w dzieciach od najmłodszych lat, bo przecież czym skorupka za młodu nasiąknie… To też najlepszy czas, by pokazać dzieciom, że nie wystarczy zachwycać się pięknem natury, ale i to piękno dbać. A często zdarza się, że nie tylko dzieci nie widzą powiązania między kolorową łąką a zużywanymi opakowaniami, podobnie jak trudno zrozumieć, że woda kapiąca z kranu ma wpływ na żywe organizmy.

Komiks Ekologia bez tajemnic w przejrzysty i zabawny sposób pokazuje te nie zawsze oczywiste zależności. W siedmiu krótkich historyjkach autorki pokazały szkodliwość foliówek, wpływ smogu na środowisko, sposoby na oszczędzanie wody i energii elektrycznej, segregację śmieci, ideę less waste oraz zasady zachowania w lesie.

Tekst dostosowany jest do wieku dzieci wczesnoszkolnych. Pozwala im wczuć się w zachowania bohaterów: przesympatycznej pary przyjaciół: Helenki i Jerzyka. Dzieci wychodzą na spacery i obserwują zwierzęta, a przy okazji dowiadują się, jak niebezpieczne są dla ptaków i zwierząt woreczki foliowe. Przygoda z odkręconym kranem uczy je jak oszczędzać wodę, a nocne strachy z świecącymi diodami pozwala zrozumieć potrzebę oszczędności prądu. W historyjce o segregacji śmieci poruszono problem przeterminowanych leków, z którymi nawet dorośli mają problemy.

Mnie najbardziej rozśmieszyła opowiastka o słoikach z czystym powietrzem przywiezionym znad morza, przy której poruszony został problem zanieczyszczenia powietrza w miastach.

Ponieważ jest to komiks, więc równie ważne jak treść są ilustracje. Przyznam, że nasycone barwy i zabawne rysunki skradły moje serce. Rudowłosa Helenka z wiecznie otwartą buzią i nieco roztrzepany Jerzyk to postaci które dają się lubić od pierwszego spojrzenia.

Na osobną uwagę zasługuje fakt, że oprócz ekologicznych dziecięcych przygód znajdziemy w książce kolorowe plansze przybliżające młodym czytelnikom zasady prawidłowego zachowania w różnych sytuacjach oraz ciekawostki ze świata ekologii. Sugestywną tablicę z zasadami segregacji śmieci sama powiesiłabym sobie w kuchni, by nie popełnić błędu przy wyrzucaniu odpadów.

Podsumowując: Komiks Ekologia bez tajemnic daje dzieciom możliwość łatwego i przyjaznego poznania zasad związanych z ochroną przyrody. Doskonale sprawdzi się zarówno jako wspólna lektura z rodzicami, jak i pomoc dydaktyczna w szkole.

Anna Kruczkowska


Autor:Magda Maciak

Ilustrator: Ala Hanna Murgrabia, Julia Buracka-Mielcarz

Tytuł: Ekologia bez tajemnic

Wydawnictwo: IBIS

Wydanie: 1

Data wydania: 2020-04-08

Kategoria: DLA DZIECI

ISBN: 978-83-66462-45-8

Liczba stron: 32

★★★★★★★★


Dodaj komentarz

Close Menu