Listopadowe zapowiedzi książkowe

Date
paź, 25, 2020

Listopadowe zapowiedzi książkowe

W listopadzie wypatrujemy już książek świątecznych, ale to nie znaczy, że nic innego się nie pojawi (o świątecznych zapowiedziach możecie poczytać tutaj). Specjalnie dla was przygotowałam przegląd najciekawszych książek, jakie ukażą się w listopadzie. Każdy znajdzie dla siebie coś dobrego.

Zabójczy rododendron. Agent Zaiba w akcji. Już sam tytuł tej książki intryguje. Agent Zaiba to seria książek przygodowo-detektywistycznych dla dzieci. Młoda bohaterka chcę zostać najlepszym detektywem na świecie. W tej części Zaiba będzie musiała odkryć, kto stoi za otruciem dyrektora szkoły. Czy rodendron może być zabójczy?

Jeszcze zobaczycie. Kto z nas nie wypowiedział w dzieciństwie słów „jeszcze zobaczycie jak będę duży, to…”. Bohater tej książki ma dosyć nakazów i zakazów i puszcza wodze swojej wyobraźni. Chłopiec oznajmia wszystkim, co będzie robił, kiedy dorośnie, a lista czynności jest długa i ciekawa.

Ciekawe zawody moich przyjaciół. Mądra Mysz Seria książeczek o Mądrej Myszy jest znana i lubiana. W tej książeczce bohaterowie opowiadają o swoich zawodach. Spotkamy tutaj policjanta, dentystkę, pilota i ratownika medycznego.

 Różowy rower. Jano i Wito uczą mówić Jano i Wito to dwójka braci, którzy niczego się nie boją. Książeczki z ich udziałem dzieci kochają, a ćwiczenia w nich zawarte wspierają rozwój mowy. Teraz przyszła pora na wymowę r. Jano i Wito wraz z małymi czytelnikami, będą ćwiczyć wymowę trudnej literki.

Jedwabne szlaki. Nowa historia świata To książka dla nieco starszych czytelników złaknionych nowej wiedzy. Znany i uznany historyk Peter Frankopan podejmuje się zadania trudnego, ale nie niemożliwego: tropi relacje, odkrywa związki, uwidacznia zależności, by jak najpełniej zaprezentować dzieje ludzkości związane z Jedwabnymi Szlakami. Z pasją i ogromną ciekawością świata i ludzi kreśli historię w sposób jasny i zrozumiały dla młodego czytelnika.Brawurowe opisy oraz piękne ilustracje przybliżają obszary odległe w czasie i przestrzeni, ale też wzbudzają ciekawość i zachęcają do dalszego odkrywania historii, która doprowadziła do kształtu świata, w jakim dzisiaj żyjemy.

Księga najpiękniejszych baśni. Księga najpiękniejszych baśni to zbiór adaptacji najpiękniejszych i najbardziej znanych baśni autorstwa m.in. braci Grimm i Hansa Christiana Andersena. W tomie znalazły się m.in. opowieści Królowa Śniegu, Złotowłosa i trzy misie, Lampa Aladyna. Księga najpiękniejszych baśni to klasyka literatury dziecięcej, którą każde dziecko powinno znać. To historie, które pokazują, że dobro, przyjaźń i miłość zwyciężają. Prosty język, którym zostały napisane baśnie trafi do małego odbiorcy, a całość została pięknie zilustrowana przez współczesną ilustratorkę, Ilonę Brydak. Wspaniała, elegancka oprawa sprawia, że to doskonały prezent na każdą okazję.

Mój pierwszy zegar. Akademia mądrego dziecka. Ta zabawna książeczka jest doskonałym  wprowadzeniem do rozmów o czasie. Przyłącz się do czwórki przyjaciół, zobacz,  jak wygląda ich typowy dzień,  i dopasuj godziny na zegarach. Oprócz ruchomego zegara dzieci znajdą w środku dodatkowe zadania i zagadki, które pomogą ćwiczyć spostrzegawczość.

Pieśni zaginionego kontynentu. Pewien podróżnik odkrywa Zaginiony Kontynent. Zafascynowany historiami opowiadanymi przez mieszkańców, po powrocie do domu spisuje swoje wspomnienia w formie dwunastu baśni, zwanych tu pieśniami. Celowo nie rysuje żadnych map, jak dotrzeć na Kontynent, bo nie chce odbierać innym radości odkrywania. Wszystkie pieśni poruszają kwestie istotne zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Są tu więc pytania o cel życia, wierność przekonaniom, wytrwałość w realizacji marzeń, przyjaźń. Narrator konfrontuje własne motywacje i wybory z postawami bohaterów, którymi są zarówno górskie trolle, leśne nimfy, smoki, jak i mieszkańcy zwykłych miasteczek. Każda pieśń kończy się subtelnym morałem.

Co budują zwierzęta? Zwierzęta to prawdziwi mistrzowie architektury! Emilia Dziubak w swym niezwykłym atlasie przedstawia ich najciekawsze dokonania: budowle naziemne i podziemne, domy na wodzie i pod wodą, domy jednorodzinne i kawalerki, osiedla, domy przenośne i tymczasowe. Wśród licznych przykładów znalazły się między innymi: gniazdo uszyte przez krawczyka, gniazda ze śliny, jedna z największych ptasich budowli, czyli kopiec lęgowy nogala zmiennego, spiżarnia dzięciura żołędziowego, ogromna konstrukcja tkaczy towarzyskich, altanka ogrodnika brunatnego, papierowe gniazdo osy pospolitej, gniazdo pszczół i innych owadów, kopce mrówek, ale również mosty i tratwy mrówek legionistek, termitiery, pułapki pająków, kawalerki larw chruścików, rozbudowane nory golców piaskowych, żeremia bobrów, krecie tunele i wiele innych.

Ostatnia Tchnąca Magią. Rayne to 12-letnia dziewczyną, której matka jest Ostatnią Zaklinaczką, czyli osobą posiadającą moc rzucania magicznych zaklęć. Matka Rayne zawsze używa tej mocy, aby pomagać i leczyć mieszkańców ich wioski. Sama Rayne jest mniej entuzjastycznie nastawiona do swoich magicznych mocy – nie cierpi ćwiczyć godzinami, nie lubi zwojów pergaminu i kłapiących błotnych czartów, które siedzą w cennej księdze zaklęć jej matki. A gdy ta opuszcza swoją wioskę, aby błąkać się w krainie potworów z powodów, których nie może lub nie chce wyjaśnić, Rayne, jest pozostawiona sama sobie. Popełnia wówczas straszny błąd, który pozbawia mieszkańców wioski ochrony przed atakiem złych mocy. W książce spotkamy potwory błotne, ludzi-ryby, gadające lisy i tajemnicę o sercu samej Ostatniej Zaklinaczki. Zaludniona wspaniałymi, dobrze skonstruowanymi postaciami Ostatnia Zaklinaczka jest doskonale opowiedzianą historią.

Opowiadania z Doliny Muminków. Życie Muminków i ich przyjaciół z Doliny skupia się wokół domu Mamy i Tatusia Muminka, gdzie każdy może liczyć na pomoc i przyjaźń. Panna Migotka, Paszczak, mała Mi, Włóczykij, Ryjek czy straszna Buka tworzą galerię postaci, które na zawsze pozostaną w pamięci czytelników.

 Rok w górach. Zabieramy was dzisiaj na wycieczkę w góry. Poznamy bardziej i mniej znane górskie zwierzęta i podpatrzymy, co robią o różnych porach doby i roku. Spotkamy górala, owce oraz leśnego duszka, czasami płatającego figle. Włóżcie wygodne buty, spakujcie do plecaka bidon z wodą i kanapkę i chodźcie podziwiać świat górskiej przyrody!Na pogórzu wartko płynie potok, pluskają się w nim pstrągi, a nad łąką fruwają kolorowe ważki. Można się natknąć na sarny, czasami drogę przebiegnie lis albo zając. Zimą w zagrodzie mieszkają owieczki, które zeszły z hal. Na reglach stok jest już mocno nachylony, można się porządnie zmęczyć na spacerze. Ale widoki wynagrodzą wszelki trud! Rozrabiają tu borsuki i kuny, fruwają puchacze, jarząbki, sikorki i nietoperze. Z kolei najwyższe piętro gór, hale i turnie, zamieszkują świstaki, kozice, koziorożce oraz ogromne orły. Oprócz tego jest tu pełno małych gryzoni, chrząszczy i innych ciekawych żyjątek. Rok w górach zawiera dwanaście rozkładówek pokazujących zmiany zachodzące w ciągu roku na różnych piętrach górskich – pogórzu, reglach, turniach i halach. Dzięki temu młody czytelnik pozna bogactwo flory i fauny gór. Dwie dodatkowe rozkładówki zawierają prezentację bohaterów oraz interaktywną zabawę. Rok w górach zapewnia rozrywkę na wiele godzin. Pobudza wyobraźnię, rozwija spostrzegawczość, zdolność logicznego myślenia, szukania związków przyczynowo-skutkowych i umiejętność opowiadania.

Wybryki papryki i inne historie o warzywach. Rozbrykane historie o warzywach! Dowiedzcie się, w kim podkochują się rzodkiewki. Powygłupiajcie się z pomidorami. Sprawdźcie, ile ziarenek groszku mieści się w jednym strączku. Książka, dzięki której Twoje dziecko już nigdy nie powie, że nie lubi warzyw!

Marzę, by Wybryki papryki uprzyjemniały wspólne chwile dzieci z rodzicami. Pomagały tłumaczyć świat. Łączyły zabawę z nauką. Budziły dziecięcą ciekawość, nie tylko jeśli chodzi o nowe smaki.”
Anna Ficner-Ogonowska

Kasia

Położna. Mama Gabrysia. Książki kocham czytać od dzieciństwa, a teraz poznaje świat powieści dla dzieci. Kocham mój zawód, ale spełniam się także pisząc i szydełkując. Ciągle chcę doświadczać czegoś nowego.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Zapowiedź: Pierwsze nuty wiosny

Zapowiedź: Pierwsze nuty wiosny

Szkrabajeksty 12, 2024

Każdego roku leśna orkiestra roztapia swoimi melodiami zimowe śniegi i budzi wiosnę. Mała Jagoda wprost nie może się doczekać, by…

PATRONAT: Nowe wydanie Alicji w Krainie Czarów

PATRONAT: Nowe wydanie Alicji w Krainie Czarów

Kasiapaź 26, 2021

Książka dla wspólnej lektury wszystkich pokoleń – każdy znajdzie tu swoje własne odczytanie i swoje własne oczarowanie. Baśniowa opowieść o…

Kwiat Paproci. Baśnie nie dość znane – Roksana Jędrzejewska-Wróbel

Kwiat Paproci. Baśnie nie dość znane – Roksana Jędrzejewska-Wróbel

Kasialut 1, 2022

Kwiat Paproci. Baśnie nie dość znane – Roksana Jędrzejewska-Wróbel Baśń o tajemniczym, mitycznym wręcz kwiecie paproci, znana jest od lat,…

Nowości dla przedszkolaków od wydawnictwa Babaryba

Nowości dla przedszkolaków od wydawnictwa Babaryba

Kasiapaź 6, 2022

  LEŚNE PRZEDSZKOLE Ciekawskie przedszkolaki wyruszają na ekscytującą wyprawę do lasu! W lesie zbudują obozowisko, odkryją tajemnicze ślady zwierząt, posłuchają…

Porwanie jeża Eliasza – Ewa Nowak

Porwanie jeża Eliasza – Ewa Nowak

Kasiasie 26, 2020

Dbanie o ekologię jest już swoistego rodzaju modą, ale i koniecznością. Nasze dzieci od najmłodszych lat powinny być wychowywane według…