Gutek i potwory. Pan Flat nadchodzi – Jaume Copons

Date
paź, 07, 2020

Gutek Zawada jest normalnym chłopakiem, którego mama ciągle gani za bałagan w pokoju, tata mówi o odpowiedzialności, a on… On jest trochę roztargniony, ale bardzo lubi opowieści. Właśnie dzięki nim podarowana mu przez bibliotekarkę maskotka ożywa. Okazuje się bowiem, że pan Flat zarasta kurzem i nieruchomieje, gdy nie słyszy opowieści. Gutek zaczyna mu czytać, obiecując przy tym, że pomoże mu odnaleźć Księgę Potworów, z której to ciekawy towarzysz został wygnany wraz z resztą potworów. Tak zaczyna się historia o potworach i Gutku, kontra pan Brzydkof.

Otworzyłam książkę i trochę się przeraziłam, choć po okładce powinnam być przygotowana. W środku bowiem jest więcej takich rysunków, gdyż część książki jest przedstawiona w formie komiksu. Dla mnie te rysunki są bardzo kanciaste i choć estetyczne, nie bardzo przypadły mi do gustu. Dzieci uznały, że są specyficzne, ale graficzna forma potworów tak bardzo im się spodobało, że resztę też przyjęły. A to im ma się podobać. Poza estetyką rysunków pomysł na przeplatanie tekstu komiksem uważam za bardzo dobry. Dzięki temu szybciej się czyta, dzieci chętniej czytają same, a obrazki urozmaicają przekaz. Zauważyłam też, że dzięki temu potem łatwiej jest czytać klasyczny komiks, bo łatwiej ogarnąć, który tekst jest po którym, po książce, w której jest to tak prosto przedstawione.

Gutek bardzo przypadł dzieciom do gustu, to postać, której nie da się nie lubić. Nie jest superbohaterem, popełnia mnóstwo błędów, nie zawsze mu wszystko wychodzi i to jest cudne. Pokazanie zwykłego dziecka, które mimo wszystko się nie poddaje, chce pomóc i szuka rozwiązań, jest dużo lepsze, niż machanie różdżką i wieczny fart. Jak dla mnie brakowało takiej postaci w panteonie dziecięcych bohaterów. No i te potwory! Kompletnie nie potworne, mimo swego wyglądu. Przepiękna lekcja tolerancji, podanej mimochodem, przy okazji zabawnych przygód. Nie wszystkie zabawki muszą być nowe, nie każdy przyjaciel musi być piękny, by być wartościowy. Ten tom to też nauka odpowiedzialności za przyjaciół i powierzone zadania.

Pan Flat jest potworem książkowym, ożywa dzięki książkom i innym opowieściom. To takie piękne zaproszenie do czytania, wysłane do najmłodszych. Pokazuje, jaka magia kryje się za słowem pisanym. Podobają mi się takie książki, z przesłaniem, napisane z poczuciem humoru, trafiające prosto w serce młodych czytelników. Jedyny minus to te ilustracje, ale to ładne, co się komu podoba.

Na początek przygody z czytaniem, na zachętę, ale też dla tych, co kochają czytać. Zapewniam, że rodzice też będą się dobrze bawić. Ja odnalazłam w mamie Gutka siebie i na parę rzeczy spojrzałam innym okiem. Dla uświadomienia sobie pewnych rodzicielskich zachowań też warto.

Katarzyna Boroń


Autor: Jaume Copons

Tłumaczenie: Patrycja Zarawska

Ilustrator: Liliana Fortuny

Tytuł: Pan Flat nadchodzi

Seria i nr tomu: Gutek i potwory tom I

Wydawnictwo: BoNoBo, Wydawnictwo RM

Wydanie: I

Data wydania: 10.10.2018

Kategoria: literatura dla dzieci

ISBN: 9788377739785

Liczba stron: 128

★★★★★★★★★✩


Szkrabajek

Cześć, moi milusińscy. Jestem Szkrabajek, a to moje małe królestwo- z biblioteczką i regałem wspaniałych gier i filmów. Na naszej polanie chyba nikt nie jest tak oczytany jak ja. Uwielbiam się bawić, czytać i sprawdzać, co w trawie piszczy, chyba jak każdy robaczek, prawda? Na szczęście nie muszę zajmować się tym sam. Stworzyły mnie mamy i ciocie, które szukały miejsca, będącego spełnieniem marzeń dzieci w ich rodzinkach.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Matyldo, Twoje urodziny! – Alexander Steffensmeier

Matyldo, Twoje urodziny! – Alexander Steffensmeier

Kasialut 18, 2021

Matyldo, Twoje urodziny! – Alexander Steffensmeier Krowa Matylda obchodzi urodziny! Zwierzęta z farmy przygotowują się do świętowania, znosząc na polanę…

Zapowiedź patronacka: Tajemniczy Opiekun

Zapowiedź patronacka: Tajemniczy Opiekun

Kasiapaź 20, 2021

Siedemnastoletnia Agata Abbot całe dotychczasowe życie spędziła w sierocińcu – Domu Wychowawczym im. Johna Griera. Jej los odmienia się nieoczekiwanie,…

Pola i Piotruś. Plama

Pola i Piotruś. Plama

Szkrabajekpaź 14, 2022

O walorach okładki pisałam przy okazji omawiania wrażeń czytelniczych po spotkaniu z “Polą i Piotrusiem. Hulajnogą”, zatem nie powtarzam się,…

Szczęściarz

Szczęściarz

Kasialis 23, 2022

Są historie, które poruszają do głębi. Takie, które wkradają się do naszego serca i zostają w nim na zawsze. Otulają…

Smerfy na letnisku – Thierry Culliford, Pascal Garray, Alain Jost

Smerfy na letnisku – Thierry Culliford, Pascal Garray, Alain Jost

Martawrz 21, 2020

Dorosłość wiąże się z obowiązkami. Jeśli masz szczęście, udaje ci się pracować w miejscu, które lubisz i które poparte jest…