Wczesny kontakt z literaturą ma ogromny wpływ na rozwój dziecka. Słuchając bajki czytanej przez rodzica, mały czytelnik zwraca uwagę na intonację, rytm, akcent. Ćwiczy koncentrację uwagi, a także uświadamia sobie obecność dźwięków w poszczególnych słowach. Wspólne czytanie to doskonała okazja, by poćwiczyć prawidłową wymowę, rozwijać słuch fonematyczny i usprawniać narządy artykulacyjne.
Literatura dziecięca dostarcza wiele materiałów do ćwiczeń. W przypadku dzieci młodszych idealnie sprawdzają się krótkie rymowane teksty, łatwe do zapamiętania. Wydawnictwo Martel posiada w swojej ofercie książki, które łączą przyjemne z pożytecznym – bawią i jednocześnie uczą prawidłowej wymowy. “Wiersze logopedyczne” i “Bajki logopedyczne” dla dzieci w wieku 3+ to zbiory wesołych wierszyków oraz krótkich opowiastek pomocnych w nauce poprawnego wymawiania głosek, sylab, wyrazów i zdań. Sprawdzą się zarówno w przypadku przedszkolaków, jak i dzieci pozostających w domu, pod opieką najbliższych.
“Wiersze logopedyczne”
Książka jest odpowiednio skonstruowana – kolejność wierszy jest ściśle związana ze sposobem nabywania głosek przez dziecko. Każda rymowanka ma swój własny, niepowtarzalny układ i poświęcona jest jednej głosce bądź sylabie. Ćwiczony w danym wierszu ‘element’ został pogrubiony i zaznaczony czerwonym kolorem, dzięki czemu wszystko jest przejrzyste. Utwory są pełne humoru i wyposażone w piękne kolorowe ilustracje. To bez wątpienia pozwala przyciągnąć uwagę dziecka i stwarza idealne warunki do nauki – w formie zabawy, w przyjemnej atmosferze.
“Bajki logopedyczne”
Pod względem konstrukcji książka nie różni się od poprzedniej, autorka zachowała taką samą kolejność głosek/sylab i taki sam sposób ich wyróżnienia. Bajki są krótkie, dzięki czemu mały czytelnik nie zdąży się znudzić ani zniechęcić. Każda z nich zawiera jakieś przesłanie. Maluch poznaje wiele zabawnych postaci i wraz z nimi przeżywa wspaniałe przygody. Przy okazji dowiaduje się mądrych i ciekawych rzeczy. Książka pomaga nie tylko w ćwiczeniu prawidłowej wymowy, ale też rozwija wyobraźnię i wzbogaca słownictwo.
Obie książki wydane zostały w twardej oprawie, na papierze kredowym. Dzięki temu kartki są sztywniejsze i bardziej wytrzymałe, co jest szczególnie ważne w przypadku młodszych dzieci. Rozmiar obu publikacji jest idealny dla małych rączek. Ciekawa szata graficzna, kolorowe rysunki i duża, przejrzysta czcionka również stanowią ogromny atut.
To idealne pozycje dla rodziców, nauczycieli i logopedów, a przede wszystkim dla dzieci, które dopiero wkraczają w świat mowy. Lekka, zabawna i przyjazna w odbiorze forma powoduje, że książki są atrakcyjne dla małych odbiorców. “Wiersze logopedyczne” i “Bajki logopedyczne” pozwalają dziecku w naturalny sposób odkrywać świat liter, sylab, głosek i trudnych wyrazów. To odpowiedź na potrzeby najmłodszych oraz opiekunów, którzy troszczą się o prawidłowy rozwój swoich pociech.
Tekst napisała Monika Halman