Chlebek. Wiem, co jem! Akademia Mądrego Dziecka

Date
lut, 05, 2022

Chlebek. Wiem, co jem! Akademia Mądrego Dziecka

Książki z serii Akademia Mądrego Dziecka już od kilku lat cieszą się zasłużoną popularnością wśród rodziców i dzieci. Na półki właśnie trafiła kolejna pozycja z tej kolekcji i od razu skradła moje serce.

Kilka słów o fabule

Książka „Chlebek” należy do cyklu „Wiem, co jem!” i przeznaczona jest dla dzieci powyżej trzeciego roku życia.

Autorzy prowadzą młodego czytelnika przez cały proces przygotowywania pieczywa. Zaczynają od rodzajów zbóż i sposobów ich uprawy w ujęciu historycznym. Następnie pochylają się nad mąką, odkrywając przed dziećmi tajemnice młyna oraz rozszyfrowują oznakowanie torebek. Kolejne strony poświęcone są procesowi wypiekania różnych gatunków pieczywa.

Moja opinia i przemyślenia

Ponieważ piekę chleb w domu, sporo o nim wiem i muszę przyznać, że książka pod względem merytorycznym jest świetnie przygotowana. Podejrzewam, że nie tylko dzieci uzyskają dzięki niej nową wiedzę, ale i niejeden dorosły będzie czytał z zaciekawieniem o rodzajach mąki czy sposobach uprawy. Bardzo ważnym wątkiem poruszonym w książce jest ekologia. Autorzy podkreślają, że część rolników stosuje zbyt dużo środków chemicznym, co wpływa negatywnie na środowisko oraz obniża jakość mąki. Wskazują, że znacznie smaczniejsze jest pieczywo z surowca powstałego w gospodarstwach ekologicznych, pieczone bez konserwantów oraz na świeżo, a nie z zamrożonego wcześniej ciasta. Tekst jest pochwałą małych tradycyjnych piekarni, gdzie chleb, bułki i inne wypieki wytwarzane są z miłością, pieczołowitością oraz z poszanowaniem środowiska naturalnego.

Takie ujęcie tematu jest mi wyjątkowo bliskie i cieszę się, że właśnie tak pokazano proces powstawania pieczywa.

Ale nie tylko sposób ujęcia tematu mnie zachwyciła. Jako dyslektyk i rodzic dyslektycznych dzieci, szczególną uwagę zwracam na stronę graficzną książek. „Chlebek” został napisany czcionką bezszeryfową, czarnym drukiem na białych stronach. Nic nie rozprasza dziecka w czasie czytania. Papier jest matowy i nie odbija światła, co jest kolejnym plusem z punktu widzenia osób z trudnościami w czytaniu. Pozostaje się jeszcze przyjrzeć ilustracjom. Są one proste, łatwe w interpretacji, stonowane w barwach. Nie ma tu zbędnych ozdobników i pstrokacizny, która czasem drażni w książkach dla dzieci.

Podsumowanie

To jedna z najlepszych książek edukacyjnych, którą ostatnio miałam w ręku. Z jednej strony przynosi rzetelną wiedzę, podaną w ciekawej formie, dostosowanej do wieku dziecka, z drugiej zadbano w 100% o czytelnika z dysleksją. Kilkulatek na początku swojej przygody z samodzielnym czytaniem z przyjemnością sięgnie po książkę, która go zaciekawi i nie będzie sprawiała kłopotów w czasie składania liter w wyrazy.

Anna Kruczkowska


Autor:Francoise Laurent

Tłumaczenie:Katarzyna Grzyb

Ilustrator: Nicolas Gouny

Tytuł: Chlebek

Tytuł oryginalny: Le pain

Seria i nr tomu: Akademia mądrego dziecka. Wiem, co jem!

Wydawnictwo: Harper Collins

Wydanie: 1

Data wydania: 2022-01-26

Kategoria: dla dzieci

ISBN: 9788327669162

Liczba stron: 40


Szkrabajek

Cześć, moi milusińscy. Jestem Szkrabajek, a to moje małe królestwo- z biblioteczką i regałem wspaniałych gier i filmów. Na naszej polanie chyba nikt nie jest tak oczytany jak ja. Uwielbiam się bawić, czytać i sprawdzać, co w trawie piszczy, chyba jak każdy robaczek, prawda? Na szczęście nie muszę zajmować się tym sam. Stworzyły mnie mamy i ciocie, które szukały miejsca, będącego spełnieniem marzeń dzieci w ich rodzinkach.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Zapowiedź: Nic nie przestraszy misia

Zapowiedź: Nic nie przestraszy misia

Kasialut 17, 2022

Pewnej księżycowej nocy w rodzinie misiów Malec budzi się z przekonaniem, że usłyszał potwora. Tata miś jest zdeterminowany, aby pokazać…

“Wiłka smocza dziewczynka” w Radiu Dzieciom

“Wiłka smocza dziewczynka” w Radiu Dzieciom

Kasiasty 13, 2021

“Wiłka smocza dziewczynka” w Radiu Dzieciom Informujemy, że od 11 do 22 stycznia 2021 w Pierwszym Programie Polskiego Radia w…

Czytam sobie. Poziom 1: Zagraj to, Fryderyku! / Wakacje Adelki

Czytam sobie. Poziom 1: Zagraj to, Fryderyku! / Wakacje Adelki

Martakwi 1, 2023

Czy da się namalować muzykę? Nauczyć się grać ot, tak? Podobno trzeba mieć talent i czuć muzykę całym sobą od…

Jak wspierać dziecko wysoko wrażliwe? Nowy poradnik dla rodziców

Jak wspierać dziecko wysoko wrażliwe? Nowy poradnik dla rodziców

Kasiawrz 16, 2022

Wysoka wrażliwość stawia wymagania. Pragnie akceptacji pełnej zrozumienia. Nie jest wymysłem naszych czasów. Wrażliwość przetwarzania sensorycznego stanowi przedmiot wielu badań…

Dlaczego warto obchodzić Mikołajki?

Dlaczego warto obchodzić Mikołajki?

Szkrabajeklis 28, 2023

Dlaczego warto obchodzić Mikołajki?  Pełna magii rodzinna tradycja Mikołajki to jeden z najbardziej oczekiwanych dni w roku, szczególnie przez najmłodszych.…