Dolina Stokrotek

Date
cze, 30, 2023
Comments
Możliwość komentowania Dolina Stokrotek została wyłączona

Amelka ma uratować świat. A Gutek każdego dnia ratuje Marbellę. Tak to już jest w tym cyklu, że każdy ma swoje miejsce, a historia, choć leniwie, toczy się dalej, do nieubłaganego finału.

Kilka słów o książce

Długo kazała autorka czekać na trzecią część swej opowieści. Na szczęście się doczekaliśmy i to w jakim stylu. Już od pierwszego wejrzenia zakochałam się w okładce, która jest najpiękniejsza ze wszystkich. No po prostu nie da się przejść koło niej obojętnie i jestem pewna, że jeśli ktoś jeszcze nie zna tej serii, to po tej okładce zwróci na nią uwagę. Zazwyczaj to Marbella Atabe projektowała swoje okładki i ona byłą twórcą wszystkich rysunków. Tym razem okładkę i jedną ilustrację oddaje Paulinie Radomskiej-Skierkowskiej, ale wszystko to tak pięknie ze sobą współgra, że nawet ciężko się zorientować.

Moja opinia i przemyślenia

Długie oczekiwanie na kolejny tom często budzi obawy o to, czy autor będzie potrafił wrócić do stylu powieści, oddać jej klimat i utrzymać poziom. Na szczęście tu obawy są bezpodstawne, książka nadal jest pełna czaru, otula czułością i dobrem. Jednocześnie trzyma taki poziom napięcia, który młodego czytelnika zatrzyma w miejscu, zaciekawi i pozwoli wytrwać do końca. Nie znudzi również dorosłego. Choć mam wrażenie, że to właśnie dorosły czytelnik znajdzie w tej książce więcej dla siebie. Ja poczułam się, jakby zrzucona mi z ramion wielki głaz, a czas zwolnił praktycznie do zera. I nawet mnogość bohaterów niczego nie zburzyła, nie musiałam się wysilać, by pamiętać, kto jest kim i jaką funkcję pełni. Baśniowość historii i jej przesłanie zdecydowanie mnie urzekło, stało się chwilą wytchnienia i zatrzymania w pędzie. To jest ogromna siła zarówno tego tomu, jak i całej serii. Tu dobro zawsze zwycięża, najważniejsza jest współpraca i zrozumienie racji innej osoby. Tu każdy z każdym potrafi się dogadać i nie ważne jest, czy to skrzat, czy człowiek, czy olbrzym. Z każdej strony wyziera szacunek do innych istot. Czy wy też widzicie piękny wstęp do rozmowy o inności i tolerancji?

Na zakończenie

Urzekła mnie ta seria. Swoją prostotą, lekkością fabuły i tym, że da się opowiedzieć historię bez przemocy i zła czającego się za rogiem. To wspaniała przygoda, która utuli, otuli i sprawi, że marzenia stają się kolorowe, a życie po prostu lepsze. Bo każdy może znaleźć w sobie iskrę dobra, którą ktoś rozpali.
Serię polecam i starszym i młodszym. Do zachwytu, do przemyśleń, do wytchnienia po ciężkim dniu, do poduszki i po prostu, gdy dzień jest ciężki. Te książki na pewno go rozjaśnią.

Katarzyna Boroń


Autor: Marbella Atabe
Ilustrator: Marbella Atabe, Paulina Radomska-Skierkowska
Tytuł: Dolina Stokrotek
Seria i nr tomu: Kroniki Skrzatów III
Wydawnictwo: NovaeRes
Wydanie: I
Data wydania: 2023-01-19
Kategoria: dla dzieci
ISBN: 9788383130859
Liczba stron: 580


Szkrabajek

Cześć, moi milusińscy. Jestem Szkrabajek, a to moje małe królestwo- z biblioteczką i regałem wspaniałych gier i filmów. Na naszej polanie chyba nikt nie jest tak oczytany jak ja. Uwielbiam się bawić, czytać i sprawdzać, co w trawie piszczy, chyba jak każdy robaczek, prawda? Na szczęście nie muszę zajmować się tym sam. Stworzyły mnie mamy i ciocie, które szukały miejsca, będącego spełnieniem marzeń dzieci w ich rodzinkach.

Related Posts


Przeczytaj również

Wiem, jak dbać o higienę. Moje supermoce – Barbara Szymanek

Wiem, jak dbać o higienę. Moje supermoce – Barbara Szymanek

Szkrabajekwrz 25, 2020

Książki z serii moje supermoce,  to zbiór przesympatycznych wierszyków dla najmłodszych, które opowiadają o tym, jak dbać o higienę, jak…

Powrót psiego (super)bohatera! Pan Pies i wyskoki foki

Powrót psiego (super)bohatera! Pan Pies i wyskoki foki

Kasiawrz 16, 2021

Psi (super)bohater powraca! Przezabawna historia o tym, że warto pomagać, mimo że nie zawsze jest to proste. „Pan Pies i…

Intruz – Vincent Zabos

Intruz – Vincent Zabos

Martagru 15, 2023

Życie w czyimś cieniu może okazać się dla nas ogromnym ciężarem. Każdego dnia uczymy się nowych rzeczy, doskonalimy umiejętności i…

Wyróżnienie dla “Puk, Puk! Kto tam?” – Zabawka roku 2020

Wyróżnienie dla “Puk, Puk! Kto tam?” – Zabawka roku 2020

Kasialis 28, 2020

Wyróżnienie dla “Puk, Puk! Kto tam?” – Zabawka roku 2020 Puk, puk! Kto tam? gra z  linii dziecięcej Zu&Berry by Muduko otrzymała wyróżnienie…

Masza i Niedźwiedź. 3 bajeczki przed snem

Masza i Niedźwiedź. 3 bajeczki przed snem

Martamaj 15, 2021

Masza i Niedźwiedź. 3 bajeczki przed snem Sen to podstawa radosnych chwil w naszym życiu. Nasz stanowi dla nas ważną…