Opowieści z zaczarowanego czasu. Nasiona granatu – Nathaniel Hawthorne, Krzysztof Tyniec

Date
kwi, 10, 2021

Opowieści z zaczarowanego czasu. Nasiona granatu – Nathaniel Hawthorne, Krzysztof Tyniec

Gdy ujrzałam okładkę obwieszczającą możliwość przesłuchania jednego z mitów ukochanej przeze mnie mitologii, nie wahałam się ani sekundy. Wszak nie ma nic przyjemniejszego niż powrót na łono opowieści, właściwie mitów, które od lat są miłą odskocznią od wszystkiego i które za każdym razem zdradzają ciut więcej. A może to ja za każdym razem skupiam się na innych szczegółach?

Mit, w którym pojawia się tajemniczy i magiczny owoc granatu i w którym występuje kilka mocno osławionych bóstw greckich, jak Demeter, Kora (Persefona), Hades i Zeus, jest mi znany. Jakim więc zaskoczeniem było dla mnie, gdy zamiast usłyszeć przewidywane przeze mnie imiona w audiobooku padły imiona Ceres, Prozerpina, Pluton i Żywe Srebro reprezentujące panteon bóstw rzymskich? I to największy mankament tej publikacji. Właściwie winien zostać nazwany błędem kardynalnym, bo jednak pomiędzy mitami greckimi i rzymskimi istnieje znaczna różnica. Właściwie wiele. Począwszy od imion bogów i bogiń, na treści mitów kończąc. Ubolewam więc nad tym, iż ta opowieść ujrzała światło dzienne „pod szyldem” mitów greckich.

Jednak gdyby w jakiś cudowny sposób przymknąć oko na ten błąd… Wówczas mamy do czynienia z przyjemną i ciekawą opowiastką dla dzieci, która – ubrana w głos Krzysztofa Tyńca – zyskuje odrobinę magii. Choć ścieżka dźwiękowa, która towarzyszy aktorowi, winna zostać na samym początku skrócona, a w dalszej części nieco bardziej wyciszona. Na to – muzykę – narzekał mój starszy syn, któremu przeszkadzała ona w przyjemności cieszenia się „bajką”, która treściowo przypadła mu do gustu.

Opowieści z zaczarowanego lasu. Nasiona granatu to jednak nie tylko audiobook w formie dwóch płyt CD trwający nieco ponad półtorej godziny. To także pięćdziesięciostronicowa książeczka, która zawiera pełny tekst mitu oraz nastrojowe, mroczne (wszak mowa o podziemnym królestwie Dis Patera) ilustracje Józefa Wilkonia, którego talent mogliście już podziwiać w innych publikacjach dla dzieci, jak na przykład Leopantera, którą stworzył wraz z bratem Piotrem. Pakiet ten ubrany jest w pasujące do całości kartonowe „etui”, które sprawi, że niestraszne będzie Wam zagubienie któregokolwiek z elementów.

Wracając jeszcze do samej treści mitu o Ceres i Prozerpinie… Nathaniel Hawthorne stanął na wysokości zadania i stworzył na jego podstawie opowieść przystosowaną do wieku odbiorców, którymi są kilkulatkowie. Jak głosi okładka, dzieci od lat ośmiu, jednak mając okazję przetestowania owej opowieści na prawie czterolatku i siedmiolatku, mogę z pełnym przekonaniem stwierdzić, że dzieci o rok, dwa młodsze od informacji widniejącej na okładce z zainteresowaniem wysłuchają interpretacji Krzysztofa Tyńca, te starsze zaś nie będą miały problemy z samodzielnym zapoznaniem się z treścią tej historii skrywającej się w dołączonej książeczce.


Autor: Nathaniel Hawthorne
Tłumaczenie: 
Krystyna Tarnowska, Andrzej Konarek
Ilustrator: Józef Wilkoń
Tytuł: Opowieści z zaczarowanego czasu. Nasiona granatu
Tytuł oryginalny: Tanglewood Tales for Boys and Girls / The Pomegranate Seeds
Seria i nr tomu: Mity greckie #10
Wydawnictwo: Buka
Wydanie: I
Data wydania: 2020-07-22
Kategoria: dla dzieci 7+, mity

ISBN: 9788364690389
Liczba stron: 52
Czyta: Krzysztof Tyniec
Czas trwania: 97 minut
Ocena: 6/10


Szkrabajek

Cześć, moi milusińscy. Jestem Szkrabajek, a to moje małe królestwo- z biblioteczką i regałem wspaniałych gier i filmów. Na naszej polanie chyba nikt nie jest tak oczytany jak ja. Uwielbiam się bawić, czytać i sprawdzać, co w trawie piszczy, chyba jak każdy robaczek, prawda? Na szczęście nie muszę zajmować się tym sam. Stworzyły mnie mamy i ciocie, które szukały miejsca, będącego spełnieniem marzeń dzieci w ich rodzinkach.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Powracają “Damy, dziewuchy, dziewczyny. Historia w spódnicy. Kolorowe wydanie” Anny Dziewitt-Meller

Powracają “Damy, dziewuchy, dziewczyny. Historia w spódnicy. Kolorowe wydanie” Anny Dziewitt-Meller

Kasiagru 8, 2020

Już jest nowe, kolorowe wydanie wielkiego bestsellera! To Damy, dziewuchy, dziewczyny. Historia w spódnicy. Kolorowe wydanie Anny Dziewit-Meller ze wspaniałymi ilustracjami Joanny Rusinek. Książka dla…

Kolejne przygody Jagi

Kolejne przygody Jagi

Kasiapaź 9, 2023

Przed Jagą kolejna misja! Jaga Kurzastopka pracuje jako złota rączka w Domu Niespokojnej Starości dla Magicznych Stworzeń i praktykuje magię…

Kolejna książeczka autorstwa Mikołaja Pasińskiego i Gosi Herby

Kolejna książeczka autorstwa Mikołaja Pasińskiego i Gosi Herby

Kasiapaź 6, 2023

Leo i Kimbo są najlepszymi przyjaciółmi, choć mieszkają po przeciwnych stronach miasta. Pewnego dnia każde z nich wyrusza z domu,…

Prezentowy nieporadnik, czyli czego nie dawać cudzym dzieciom na Święta

Prezentowy nieporadnik, czyli czego nie dawać cudzym dzieciom na Święta

Vickylis 6, 2020

Prezentowy nieporadnik, czyli czego nie dawać cudzym dzieciom na Święta Nie ma ludzi nieomylnych i każdy rodzic popełnia błędy wychowawcze.…

L.A.M.A. Gra rodzinna

L.A.M.A. Gra rodzinna

Kasiacze 17, 2021

Trzy gry w jednym pudełku? Czy to możliwe? Jak najbardziej! Oprócz kultowej już „L.A.M.Y” twórca dołączył dwie dodatkowe wariacje: „Lama…