Opowieści z zaczarowanego czasu. Nasiona granatu – Nathaniel Hawthorne, Krzysztof Tyniec

Date
kwi, 10, 2021

Opowieści z zaczarowanego czasu. Nasiona granatu – Nathaniel Hawthorne, Krzysztof Tyniec

Gdy ujrzałam okładkę obwieszczającą możliwość przesłuchania jednego z mitów ukochanej przeze mnie mitologii, nie wahałam się ani sekundy. Wszak nie ma nic przyjemniejszego niż powrót na łono opowieści, właściwie mitów, które od lat są miłą odskocznią od wszystkiego i które za każdym razem zdradzają ciut więcej. A może to ja za każdym razem skupiam się na innych szczegółach?

Mit, w którym pojawia się tajemniczy i magiczny owoc granatu i w którym występuje kilka mocno osławionych bóstw greckich, jak Demeter, Kora (Persefona), Hades i Zeus, jest mi znany. Jakim więc zaskoczeniem było dla mnie, gdy zamiast usłyszeć przewidywane przeze mnie imiona w audiobooku padły imiona Ceres, Prozerpina, Pluton i Żywe Srebro reprezentujące panteon bóstw rzymskich? I to największy mankament tej publikacji. Właściwie winien zostać nazwany błędem kardynalnym, bo jednak pomiędzy mitami greckimi i rzymskimi istnieje znaczna różnica. Właściwie wiele. Począwszy od imion bogów i bogiń, na treści mitów kończąc. Ubolewam więc nad tym, iż ta opowieść ujrzała światło dzienne „pod szyldem” mitów greckich.

Jednak gdyby w jakiś cudowny sposób przymknąć oko na ten błąd… Wówczas mamy do czynienia z przyjemną i ciekawą opowiastką dla dzieci, która – ubrana w głos Krzysztofa Tyńca – zyskuje odrobinę magii. Choć ścieżka dźwiękowa, która towarzyszy aktorowi, winna zostać na samym początku skrócona, a w dalszej części nieco bardziej wyciszona. Na to – muzykę – narzekał mój starszy syn, któremu przeszkadzała ona w przyjemności cieszenia się „bajką”, która treściowo przypadła mu do gustu.

Opowieści z zaczarowanego lasu. Nasiona granatu to jednak nie tylko audiobook w formie dwóch płyt CD trwający nieco ponad półtorej godziny. To także pięćdziesięciostronicowa książeczka, która zawiera pełny tekst mitu oraz nastrojowe, mroczne (wszak mowa o podziemnym królestwie Dis Patera) ilustracje Józefa Wilkonia, którego talent mogliście już podziwiać w innych publikacjach dla dzieci, jak na przykład Leopantera, którą stworzył wraz z bratem Piotrem. Pakiet ten ubrany jest w pasujące do całości kartonowe „etui”, które sprawi, że niestraszne będzie Wam zagubienie któregokolwiek z elementów.

Wracając jeszcze do samej treści mitu o Ceres i Prozerpinie… Nathaniel Hawthorne stanął na wysokości zadania i stworzył na jego podstawie opowieść przystosowaną do wieku odbiorców, którymi są kilkulatkowie. Jak głosi okładka, dzieci od lat ośmiu, jednak mając okazję przetestowania owej opowieści na prawie czterolatku i siedmiolatku, mogę z pełnym przekonaniem stwierdzić, że dzieci o rok, dwa młodsze od informacji widniejącej na okładce z zainteresowaniem wysłuchają interpretacji Krzysztofa Tyńca, te starsze zaś nie będą miały problemy z samodzielnym zapoznaniem się z treścią tej historii skrywającej się w dołączonej książeczce.


Autor: Nathaniel Hawthorne
Tłumaczenie: 
Krystyna Tarnowska, Andrzej Konarek
Ilustrator: Józef Wilkoń
Tytuł: Opowieści z zaczarowanego czasu. Nasiona granatu
Tytuł oryginalny: Tanglewood Tales for Boys and Girls / The Pomegranate Seeds
Seria i nr tomu: Mity greckie #10
Wydawnictwo: Buka
Wydanie: I
Data wydania: 2020-07-22
Kategoria: dla dzieci 7+, mity

ISBN: 9788364690389
Liczba stron: 52
Czyta: Krzysztof Tyniec
Czas trwania: 97 minut
Ocena: 6/10


Szkrabajek

Cześć, moi milusińscy. Jestem Szkrabajek, a to moje małe królestwo- z biblioteczką i regałem wspaniałych gier i filmów. Na naszej polanie chyba nikt nie jest tak oczytany jak ja. Uwielbiam się bawić, czytać i sprawdzać, co w trawie piszczy, chyba jak każdy robaczek, prawda? Na szczęście nie muszę zajmować się tym sam. Stworzyły mnie mamy i ciocie, które szukały miejsca, będącego spełnieniem marzeń dzieci w ich rodzinkach.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Kocham was równie mocno, maluszki – Jane Chapman

Kocham was równie mocno, maluszki – Jane Chapman

Kasiapaź 19, 2020

Codzienność starszych dzieci zmienia się diametralnie, gdy pojawia się młodsze rodzeństwo. Nawet jeżeli przygotujmy starszą pociechę, z każdej możliwej strony,…

Zuzia jeździ na nartach – Liane Schneider 

Zuzia jeździ na nartach – Liane Schneider 

Szkrabajeksty 4, 2021

Zuzia jeździ na nartach – Liane Schneider Zuzia jedzie z rodzicami w góry. Tak okazuje się, że Zuzia bardzo chce…

Przyjaciel z przyszłości David Baddiel

Przyjaciel z przyszłości David Baddiel

Szkrabajekmaj 31, 2023

Mamy rok 3020, na zewnątrz jest wielka powódź i ekstremalny upał, więc całe życie odbywa się wirtualnie. Brzmi trochę znajomo,…

Mały Koneser. Festiwal i targi wydawnictw dla dzieci i młodzieży

Mały Koneser. Festiwal i targi wydawnictw dla dzieci i młodzieży

Kasiamar 9, 2023

18 i 19 marca Warszawa stanie się polską stolicą książki ilustrowanej. W Festiwalu i targach wydawnictw dla dzieci i młodzieży…

Wyróżnienie dla “Puk, Puk! Kto tam?” – Zabawka roku 2020

Wyróżnienie dla “Puk, Puk! Kto tam?” – Zabawka roku 2020

Kasialis 28, 2020

Wyróżnienie dla “Puk, Puk! Kto tam?” – Zabawka roku 2020 Puk, puk! Kto tam? gra z  linii dziecięcej Zu&Berry by Muduko otrzymała wyróżnienie…